...

Çocuk ve Bebeklerde Düz Taban

Çocuk ve Bebeklerde Düz Taban

Bebeğinizin yada çocuğunuzun her konudaki gelişimi gibi ayak gelişimi de oldukça önemli dikkat edilmesi gereken bir konudur

Bebeğiniz ile ilgili her türlü gelişimi yakından takip ediyorsunuz peki ya ayak gelişimini? Ayak gelişimi bebekler için oldukça önemlidir. 5 yaşına kadar tüm çocuklar aslında düz tabandır. Peki bebeklerde düz taban konusunda ne yapmalı? Belirtileri nelerdir? Nasıl bir ayakkabı seçmeli? Tedavisi var mı?

Düz Taban Nedir ?

Düz taban, iç ayak kavisinin dümdüz olması demektir. Normal ayak kavisli bir yapıya sahipken düz tabanda herhangi bir kavis bulunmamaktadır. Ayaklar vücudun tüm yükünü taşıdığında topuktan öne doğru yaylanma hareketi sağlar. Ayağın bu hareketi gerçekleştirebilmesi için iç tabanın kavisli olması gerekir. Kavis yoksa düz taban ayak yapısına sahip ve yürürken vs. çabuk yorulunabilir. 

Düz Taban Çeşitleri

İki çeşit düz taban vardır. Biri esnek düz taban diğeri ise sert düz taban. Ayrı ayrı inceleyelim.

Esnek Düz Taban;

Günümüzde hemen hemen 10 kişinin 7’sinde görülen bir taban çeşitidir. Esnek düz tabanda ayak sabit iken kavis görülür. Ama yere basarken kavis oluşmaz. Genetik olarak bir bozukluk yok ise erken yaşta düzeltilebilir. Eğer yaş geçtikçe kavis oluşmazsa tabanlık desteği ile tedavi olunabilir.

Sert Düz Taban;

Sert düz tabanda ayak sabit iken ve yere bastığında kavis görülmez. Ayak kemikleri arasındaki dengenin bozulması ile ortaya çıkar ve cerrahi bir operayonla tedavi edilebilir. Tedavi edilmediği takdirde ileride büyük sorunlar yaratabilir.

Çocuklarda Düz Taban Nasıl Anlaşılır ?

Düz taban olmak doğuştan veya sonradan edinilen ortopedik bir rahatsızlıktır. Eğer bebeğiniz doğuştan düz tabansa tedaviye ihtiyacı yoktur. Çocuklarda düz taban olup olmadığı 7-8 yaş civarında belirlenir.

İlk 7 yaşa kadar bebeklerde düz tabanlık yada çocuklarda düz tabanlık geçici olabilir.

Düz Taban Belirtileri

  • Gövde ayağa baskı yaptığı için hemen yorulma,
  • Ayakların sürekli ağrıması,
  • Yürürken ayakların içe basması,
  • Yürüme halinde bacak ve dizlerin ağrıması,
  • Hareket halinde iken kısıtlanma,
  • Aşırı kilo da düz tabana sebep olmaktadır.

Gibi belirtiler çocuklarda düz tabanlık belirtileridir.

Düz Taban Olmamak İçin Nasıl Bir Ayakkabı Seçilmeli ?

Ortopedi doktorları ayakkabıdan ziyade çocuğun direkt olarak çorap ile yere basmasını önermektedir. 18.ayı dolana kadar mümkün olduğunda yumuşak ve yer ile temasına uygun ayakkabılar seçilmelidir. 4 yaşına kadar kas gelişimi devam ettiği için ayağın iç tarafını destekleyen iç kısmı kavisli ayakkabılar tercih edilmelidir. Ev gibi ortamlarda ise olabildiğince sadece çorap ile olmalıdır. Sert ayakkabı giymek ayak kaslarının ve bağlarının gelişimi olumsuz yönde etkiler. Çocukların ortopedik ayakkabı değil, anatomik veya fizyolojik olarak adlandırılan ayakkabıları giymeleri önerilir.

Bebeklerde Düz Taban Tedavisi

Düz taban olduğunu düşündüğünüz çocuğunuz yada bebeğinizi bir ortopedi doktoruna götürmelisiniz. Bunun için erken teşhis konulması önemlidir.Tedavi sürecinde ayakkabı tabanını destekleyen ayağın şeklini düzelten modifikasyonlar kullanılır.Esnek düz tabanda tedaviye ihtiyaç duyulmazken, sert düz tabanda çekilen röntgene göre cerrahi bir işlemle ayağın şekli düzeltilebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Bilgilendirme için teşekkürler harika bir makale kendi çocuğumda da ilgi göreceğini hisediyorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?