...

Canan KARATAY ‘dan Hamilelere ” Günde 10 Yumurta Yiyin ” Çağrısı

Canan KARATAY ‘dan Hamilelere ” Günde 10 Yumurta Yiyin ” Çağrısı

Canan Karatay hamilelere ve emzirenlere günde 10 yumurta yiyin diyerek gündeme damgasını vurdu.

Canan Karatay katıldığı bir televizyon programında hamileler ve emziren anneler için açıklamalar yaptı. Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı ünlü diyetisyen Prof. Dr. Karatay, ha gebe anne adayının bir ayda 3 kilo alması gerektiğini söyledi. Canan Karatay’ın emziren anneler için de önerileri oldu.

Canlı yayında Canan Karatay şunları dile getirdi;

“Hamile ve emziren kadınlar her gün 10 yumurta yiyebilirler, hamilelikte yumurtanın etkisi çok önemlidir, kendilerine gelirler sinir sistemi de girişi toparlar kiloda verilir .“ Karatay günde bu 10  yumurtanın elbette tek seferde değil gün içerisinde farklı zaman aralıklarında tüketilmesi gerektiğini de ekledi.

En önemli nokta yediğiniz yumurtanın organik köy yumurtası olması. Konuşmasına dünyadan örnekler vererek devam eden Karatay, Çin’de hamilelerin ve emziren annelerin de günde 10 yumurta yediklerini belirtti.

Karatay sadece anneler için değil bebeğin beyin gelişimi için de yumurtanın şart olduğunu dile getirdi. Karatay’ın hamileler için yaptığı bazı öneriler ise;

  • Hamilelikte şekerden uzak durun. Benim babam şeker hastasıydı, annem bize çocukluğumuzdan beri çayı ve kahveyi şekersiz içirdi. Ben de çocuğumu öyle büyüttüm. Şeker gerekli bir gıda değil. Söylenenin aksine beyin şekerle beslenmiyor. Fazla şeker birçok hastalığa zemin hazırlıyor. Bugün Alzheimer’a beynin Tip 3 şeker hastalığı deniliyor.” diyerek sözlerine şu şekilde devam etti,
  • Makarnaya, böreğe aşerilmez. Eğer aşeriyorsa büyük ihtimal gizli şekeri vardır. Hamilelerdeki asıl sorun gizli şekeri ya da şeker hastası olduğunu bilmeden hamile kalmak. İnsan vücudunun yüzde 60’ı su, yüzde 20’si protein, yüzde 19.9’u yağ ve sadece yüzde 1’den azı karbonhidrat.

“Hamilelikten en az 6 ay önce yaşam biçiminizi değiştirin. Anne ve baba adayı olarak vücudunuzu toksinlerden arındırın. Sandığımız gibi sadece annenin değil, babanın da sağlıklı çocuk oluşumunda ciddi etkileri var. Ebeveynlerin bağışıklık sistemi ve toksisite yükü, vitamin ve mineral eksiklikleri (özellikle D vitamini) doğacak yavrunuzun sağlığı üzerinde sandığınızdan daha etkili.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?