...

Blw Tadım Listesi ve Blw Besin Tablosu

Blw Tadım Listesi ve Blw Besin Tablosu

Ek gıdaya geçiş sürecinden sonra annelerin en çok sıkıntı çektiği nokta, bebeklere farklı tatlar ile anne sütünden sonra katı gıdaya geçiş sürecidir.Bu süreçte bazı bebekler iştahlı ve yeni tatlara açık iken , bazı bebekler rahatını bozmak ve damak tadını değiştirmemek ister. Bu yüzden anne sütünden vazgeçmek istemez. Blw tadım listesi , bebeğinize ek gıdaya geçiş sürecinden itibaren ( +6 Ay ) hangi meyve ve sebzelerin hangi aydan sonra bebeğinize yedirebileceğinizi gösteren bir listedir. Bu listeye uymak önemlidir. Çünkü bazı besinlerin içeriği aşırı asidik ve bazik değerlerden oluşmaktadır. Buna annelerin dikkat etmesi gerekmektedir.

Blw Besin Tablosu

Aşağıda sıraladığımız bazı besinlerin içerdiği en yüksek vitamin ve besin değeri türleridir.

Yumurta Sarısı :  A vitamini – Potasyum

Kefir : Protein

Brokoli : A Vitamini – C Vitamini – Kalsiyum

Bal Kabağı : Potasyum – Magnezyum – A Vitamini – C Vitamini

İrmik : Kalsiyum – Magnezyum

Mango : C Vitamini – Potasyum

Avokado : Magnezyum – Potasyum – Sodyum

Fesleğen : Potasyum – Kalsiyum

Fasülye : Fiber – Potasyum – Sodyum

Bulgur : Potasyum – Magnezyumü

Bezelye : A Vitamini – C Vitamini – Kalsiyum

Zeytin : Sodyum – Kalsiyum

yukarıda bazı besinlerin içeriğindeki en zengin element ve vitaminleri sıraladık.

Ek gıdaya geçiş süreci 6. aydan itibaren başlamaktadır. 6. Aydan sonra bebeklerimiz için ek gıdaya geçiş sürecinde bebeğinize verdiğiniz besinlerin , bebeğinizde alerji yapıp yapmadığını öğrenmek için 1+2 kuralını uygulamalısınız. 1+2 kuralı verdiğiniz besinden sonra 2 gün boyunca aynı besini vermemenizi ve bu 2 gün içerisinde herhangi bir alerjik reaksiyon oluşup oluşmadığını gözlemleme sürecine 2+1 kuralı adı verilmektedir.

Blw tadım listesi nde yazan besinlere göre bebeğinize farklı besinler verebilirsiniz. Blw Nedir ? Ek Gıdaya Geçiş süreci adlı makalemize göz atabilirsiniz.

Bu süreç içerisinde uzmanlar ilk püre ile başlamanızı önermektedir. Kesinlikle yağda kızartma ve herhangi bir yağ kullanmayınız.

BLW TADIM LİSTESİ BESİN TABLOSU

Özellikle 7 ve 8. aydan sonra bebeğinize yavaş yavaş tüm tatları listedeki sıraya göre tattırmaya çalışmalıyız. Bebeğimizin tat alma ve farklı tatlar almasını zevkle takip edebilirsiniz.

Peki Bebek mama tarifleri konusunda yeni iseniz, aylara göre sıraladığımız , mama tariflerinin içeriğini oluşturan besinlerin değerlerini tek tek ele aldığımız nefis bebek mama tarifleri kategorimize göz atabilirsiniz.

 

Bazı Annelerimizin Kendi Hazırladığı Blw Kış Listesi – Blw Sonbahar Listesi – Blw Yaz ListesiSosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

  1. Mükemmel bir tablo olmuş blw besin tablosu sürekli olarak sitenizden bakıyorum. Yazılarınızı da takip ediyorum. Kesinlikle her anne ve anne adayıda takip etmeli ki çevremdekilere öneriyorum.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?