...

Bebeklerde ve Çocuklarda Ağız Kokusu

Bebeklerde ve Çocuklarda Ağız Kokusu

Bebeklerde ve çocuklarda ağız kokusu oldukça sık görülmektedir. Özellikle bebeklerde ağız kokusu 6. ay ve sonrası yada ek gıdaya geçiş döneminden itibaren  tam olarak ise anne sütünün kesildiği tarihten itibaren görülebilir. Ağız kokusu yetişkinlerden ziyade çocuk ve bebeklerde hastalık belirtisi olabilir. Eğer ki sürekli ve sık sık ağız kokusu nu hissediyorsanız bunlar bazı hastalıklara işaret olabilir.

Bebeklerde ağız kokusu olmasının sebebi çoğunlukla, mideleri ile yemek boruları arasındaki mesafenin kısa olması ve bunun da reflüye sebep olmasıdır. Yetişkinlere nazaran çocukların yemek boruları daha kısadır. Bu ise hava iletiminin daha hızlı olmasını gösterir. Çocuklar belli bir büyüklüğe ulaşana kadar ( 6 -7 yaş ) bir çok çocukta ağız kokusu görülmesi normal karşılanabilir. Ağız kokuları çocuklar büyüdükçe azalacak ve kaybolacaktır. Lakin devam ediyorsa bir hekime başvurmak gerekmektedir.

Çocuklarda ağız kokusunun en büyük nedeni ise açlıktır. Her insanda olduğu gibi açlıktan dolayı çocuklarda da ağız kokusu olması muhtemeldir. Bunun yanında gece beslenen çocuklarda da ağız kokusu görülebilir. Ayrıca diş çıkaran bebeklerde ağız kokusu bebeklerde diş çıkarma dönemleri ve çocuklarda süt dişlerinin düşmesi gibi zamanlarla dişte ve ağızda iltihap yara vs gibi dönemlerde de ağız kokusu görülebilir. Bunların yanında piyasada bilinçsiz satılan ucuz çin malı bebeklerde diş kaşıyıcılar da ağız kokusu yapabilir.

Burada Anlattık : Bebeklerde Diş Kaşıyıcı Önerileri

Bebeklerde ve Çocuklarda Ağız Kokusu Sebepleri ;

 • Burnun tıkalı olmasına bağlı olarak sürekli ağızdan nefes alıp vermek,
 • Bebeklerde reflü ve gastrit gibi hastalıklar,
 • Ağız içi yaralar,
 • Karaciğer , böbrek ve kronik mide hastalıkları,
 • Ağız bakımının yapılmaması,
 • Çocuğun sigara dumanına maruz kalması,
 • Diş Çıkarma,
 • Açlık,
 • Geniz Akıntısı.

Son tavsiyelerde bulunulmak gerekirse , bebeğinizin kullandığı emziğe dikkat etmenizi öneririm. Misafirliğe yada bebekli başka ortamlara girdiğinizde bebeğinizin başka bir bebeğin emziğini kullanmasına izin vermeyin. Ek gıdaya geçişten sonra aşırı baharatlı yiyecekler ve bir çok yiyeceğin karşımı da ağız kokusuna neden olabilir. Bu anlamda ağız temizliği ve bakımı çok önemlidir. 1-1.5 yaşından sonra bebeklerde ve çocuklara kesinlikle diş fırçalama alışkanlığı kazandırılmalıdır. Bebekler mis kokuları ile anılmalıdır. Hepimiz isteriz ki doğduğunda ki o güzel koku hiç gitmesin.

Bebeklerde ağız kokusu ve ateş , bebeklerde ağız kokusu ve öksürük , 1 yaş öncesi bebeklerde ağız kokusu

Son olarak her bebekte olur diye geçmeyiniz. Sürekli ve sık sık görülen ağız kokuları için kesinlikle hekiminize başvurunuz.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

7 yorum

 1. sürekli bi huysuzluk var bir buçuk yaşında yerinde durmuyor doktora götürmemiz gereklimi yoksa enerjisi çok oldugundan dolayımı bebegi olan çoguna sorduk oyun bebegi olmuş diyorlar sizce.

 2. sürekli bi huysuzluk var bir buçuk yaşında yerinde durmuyor doktora götürmemiz gereklimi yoksa enerjisi çok oldugundan dolayımı bebegi olan çoguna sorduk oyun bebegi olmuş diyorlar sizce.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?