...

Bebeklerde Sünnet Ne Zaman Yapılmalı ?

Bebeklerde Sünnet Ne Zaman Yapılmalı ?

Sünnet ne zaman yapılmalı ? Bebeklerde sünnet yaşı kaç olmalı ? Bebeklerde sünnet sonrası bakım nasıl olmalı gibi sorular için sizlere bir kaç bilgi vermek istiyorum.

Bebekler Ne Zaman Sünnet Ettirilmeli ve Bebeklerde Sünnet Yaşı Kaç Olmalı?

Sünnet için en uygun dönemler 6-15 ay arası, 2-4 yaş arası yada 7-10 yaş arasında yapılmalıdır. Sünnet cerrahi bir müdahele olmakla birlikte çocuğun yada bebeğin gelişiminde önemli bir yere sahiptir. Belirli yaş gruplarında yapılması çocuğun/bebeğin

zihinsel gelişimi için önemlidir. 4-6 yaş döneminde erkek çocukların ruhsal-cinsel gelişimi açısından kritik bir dönemdir. Çocuk örselenmeden ruhsal-cinsel gelişimini tamamlayabilmesi için tıbben zorunluluk olmadıkça 4-6 yaş arasında sünnet yapılmamalıdır.

Yeni doğan bebeklerde sünnet lokal anestezi ile yapılabilir. Ancak 5 yaşın altındaki çocuklara genel anestezi yöntemi tercih edilmelidir. 6 yaş üzeri çocuklarda sünnet bilinci oluşturmalı çocuğun tercihine bırakılmalıdır genel anestezi yada lokal anestezi olması. Sünnet mümkün olduğunca 10 yaşından sonraya bırakılmamalıdır.

Bebeklerde Sünnet Nasıl ve Kim Tarafından Yapılmalı ?

Sünnet evde değil ameliyathanede yapılmalıdır. Sünnet küçükte olsa bir cerrahi işlemdir. Ve bir cerrah tarafından yapılmalıdır. Ülkemizde sünnet olması gereken çocuk sayısının fazla olduğundan bu hizmeti karşılayacak uzman hekim sayısının yetersizliğinin de etkisi ile sünnetlerin önemli bir kısmı hiçbir sağlık eğitimi olmayan kişiler tarafından yapılıyor. Bu da sünnet hatalarının artmasına yol açıyor. Sünnet en iyi biçimde çocuk cerrahisi, çocuk ürolojisi gibi alanların uzmanlarınca yapılabilir.

Erken Sünnet Ettirmenin Faydaları

 • Yenidoğan bebeklerde erken sünnet edilmesi idrar yolları enfeksiyon riskini azaltır.
 • Yenidoğan sünnetinde genel anestezi yöntemi uygulanmaz, lokal anestezi uygulanır.
 • Erken sünnette sünnet bakımı daha kolaydır.
 • Erken sünnette enfeksiyon riski daha azdır.

Sünnet Sonrası Bakım Nasıl Olmalıdır?

 • Sünnet sonrasında genellikle yaranın kapanması 3-4 gün içerisinde gerçekleşir. Ancak kullanılan dikişlerin erimesi, dokularda olan küçük şişlikler ve kızarıklıkların tam olarak iyileşmes yaklaşık 7-10 gün arasındadır.
 • Sünnet sonrasında antibiyotikli bir deri pomadı kullanılması genellikle her cerrah tarafından önerilir.
 • İlk 2 gün için ağrı olduğu takdirde ağro kesici kullanılması önerilir.
 • Ameliyathane gibi steril bir ortamda sünnet gerçekleştirildi ise antibiyotik kullanımına gerek kalmayadabilir.
 • Sünnet derisinin ve pansumanın çocuk idrarını yaparken ıslanması herhangi bir risk taşımaz. Çocuk idrarı sterildir, mikrop taşımaz.
 • Sünnet olduktan sonra dikişler kendiliğinden erir. Dikişleri aldırma gibi bir gereksinim duyulmaz.
 • Doktor kontrolünden sonra iyileşmede herhangi bir problem yoksa 4.günü banyo yaptırılabilir.

Sünnetten sonra bebek bezli ise ne yapmalı?

Bebeğin bezli olması sünnet için herhangi bir sorun teşkil etmez. Büyük çocuklarda ise eczanelerden temin edebileceğiniz sünnet kalkanı olarak satılan korumalıklardan alabilir yada sünnet için uygun olan iç çamaşırı giydirebilirsiniz.

 

Bebeklerde Sünnet Ne Zaman Yaptırılmalı ? Uzman Görüşü

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?