...

Bebeklerde Öksürük Şurubu Kullanımı – Anne Yorumları

Bebeklerde Öksürük Şurubu Kullanımı – Anne Yorumları

Bebeklerde öksürük şurubu hangisi ? Bebekler için hangi öksürük şurubu kullanılmalıdır ? Kimyasal şurup mu yoksa bebeklerde bitkisel öksürük şurubu mu kullanılmalı ?

Özellikle kış ayları olmak üzere mevsim geçişlerinde bebeklerde öksürük görülmektedir. Öksürüğün alerji-astım, reflü, sinüzit kronik farenjit, verem ve zatüre gibi bir çok sebebi olmakla birlikte , balgamlı öksürük ve kuru öksürük şeklinde iki çeşidi vardır.

Piyasada bebekler için en iyi öksürük şurubu adı altında öksürük şurupları tavsiye edilse de , unutmayınız ki her kimyasal ilacın faydası olduğu kadar zarar ve yan etkileri mevcuttur. Bilinçsiz kullanımda bebeğinizin öksürüğünü kesmek isterken daha kötü hastalıklara yol açabilirsiniz.

Anne ve babalara ilk tavsiyemiz öksürük başladığı andan itibaren hemen ilaç tedavisine başlanılmaması. Öksürük üzerinden en az iki gün geçtikten sonra çözüm yolları aranmalıdır. Bunun nedeni bir çok öksürüğün kısa süreli ve 1 – 2 günde kendiliğinden geçmesidir.

Bir çocuğun en iyi doktoru annesidir ! Öncelikle bebeğim öksürüyor diyorsanız. Doktora götürmeden önce yapmanız gereken bazı basit önlemler olacak.

Burada Anlattık :  Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer ? Öksürüğe Ne İyi Gelir ?

İlk olarak bulguları inceleyin;

 • 2 – 3 günden fazla süren öksürüklerde
 • Öksürük ile birlikte göğüs ağrısı çekiyorsa
 • Öksürük ile birlikte ağızdan kan gelmiş ise
 • Öksürürken tıkanıyor, yüzü kızarıyor yada morarıyorsa
 • Nefes alırken hışırtı yada hırıtlı duyuluyorsa

kesinlikle bir uzman hekime başvurulmalıdır.

Öksürük ile birlikte burun akıntısı ve burun tıkanıklığı varsa bebeğinizin burnunu sürekli açık tutmanız gerekmektedir.

Burada Anlattık : Bebeklerde Burun Tıkanıklığı ve Serum Fizyoloji kullanımı

Bebek ve Çocuklar İçin Bitkisel Öksürük Şurubu Hazırlama

Önemli  : Bebeğiniz 12 ay ve altında ise bu karışımı kullanmayınız.! 1 yaş ve üzeri çocuklarda içirilebilir.

Bitkisel Öksürük Şurubu Malzemeler: 
•    3-4 tutam kadar ıhlamur
•    Bir iki dilim limon
•    1 çay kaşığı kadar zencefil (rendeleyiniz)
•    Göz kararı süzme çiçek balı
•    3 su bardağı kadar sıcak su

Bitkisel Öksürük Şurubu Hazırlanışı:

Demlik içine ıhlamur yapraklarını koyunuz. Ardından üzerine limon dilimlerini ekleyin. Sonra ıhlamur yapraklarının üzerine sıcak suyu dökün. Rendelenmiş taze zencefili de ekleyip, karıştırın. Hazırlamış olduğumuz zencefilli ıhlamur çayını 5 dakika demlemeye bırakın.

Demlenen zencefilli ıhlamur çayını fincanlara dökün. Daha sonra fincan başına 1 çay kaşığı süzme bal ekleyip, karıştırın. İstenilirse bağışıklığı güçlendirmek için tarçın da eklenebilir. Küçük çocuklar günde 3-4 kez yarım fincan, büyük çocuklar 1 fincan kadar içebilir.

Çocuk ve Bebeklerde Öksürük Şurubu Hangisi

İnternette anneler tarafından en iyi öksürük kesici , çocuk öksürük şurubu , bebeklerde öksürük şurubu hangisi , bitkisel öksürük şurupları , bebek öksürük şurubu adı altında bir çok arama yapılmakta şunu kesinlikle dikkate almalısınız;

Burada Yazan Hiçbir Öneriyi DOKTORUNUZA DANIŞMADAN Uygulamayınız.

Çocuklarda ve Bebeklerde Öksürük Şurubu Anne Yorumları

 • Buguseptıl kullanıyorum ben canım kaynak suyun içine bir kapak koyuyorum. Özellikle yatarken odası mentollü oluyor ve kızım rahat uyuyor henüz 3 aylık.eczanede var.ama genelde balgam sokuyorsa öksürük şurubu öksürüğü geçirdiği i.in balgamı söktüremiyormuş derler
 • Bence balgam için doktoruna ilaç için danış.benim tercihim bitkisel ilaçlar ama bazen yeterli olmuyor tabi.boğazını rahatlatması için ılık ıhlamur verebilirsin tabi az miktarda.
 • Evde hiç içirtme sigarayı başka odada da içilse çocuğun odasına bir şekilde gider birde balgam söktürücü öksürük şurupları zaten öksürüğü kesmez tersine çoğaltır ayrıcada öksürüğü kesmek iyi değildir zaten
 • Benim oğlum 7 aylık. Bende internette okumuştum pekmez tereyağı ve su ile yapılanı. Kuru öksürüğe iyi geliyor yazmışlardı. Yapıp verdim ikinci kaşıkta öksürük le birlikte balgam söktü çokça. Daha da var Yarın tekrar vereceğim tamamen geçmedi çünkü.
 • Ilık ıhlamur içir canım. ayrıca ayaklarına vicks sürüp kalın bir çorap giydirmekte öksürüğü kesiyor geçmiş olsun.
 • benimde oğlum çok öksürüyordu. Doktor asist verdi, geçmedi. Şimdide sekrol verdi. Bakalım geçecek mi ? Gece dahada artıyor öksürüğü.
 • Bu öksürük şurupları daha da kudurtuyor bence öksürüğü ben vermiyorum . Limon-bal veriyorum akşam göğsüne viksi sürüp havlu koyuyorum bide burnunu sık sık serum fizyoloji yıkıyorum günde 5-6 defa . Yani bu sistem ateş yoksa sırf öksürüyorsa tabi . peditusda yarım ölçek verdiğim de oluyor
 • Benim kızımda 4 gündür hasta.son iki gündür öksürüğü balgamlı gibi. hastaneler bu sıralar hasta kaynıyor diye doktora götürmedik. Ihlamur içirmeye başlayacağım peditus veriyorum ve dün serum fizyoloji kullanmaya başladım.bugün burnu çeşme gibi akıyor öksürük hafifledi gibi. 5. gün geçmezse doktora götüreceğim
 • Öksürük eğer ciğere inmemişse ilaçsız çok rahat atlatılabilir. Bırakın biraz bebeğin vücudu mikroplarla savaşmayı öğrensin ki ilerde hasta olduğunda daha kolay atlatsin. Burdan hasta bebişlere çok geçmiş olsun diyorum
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?