...

Bebeklerde Konak Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Konak Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde konak, bebeklerde ve genellikle yeni doğan bebeklerin saç derisinde pul pul olup sarı veya kahverengi zaman zamanda kırmızı veya pembe renkte olan kabuklaşmış deri parçalarına denir.

Bebeklerde konak genellikle ilk 1-3 ay arasında görülür. Çoğu zaman saç derisinde olan bu durum yüzde, kaşta, alın ve kulaklarda da olabilir.

İlk defa doğum yapan anneler bu durumdan endişelenebilir. Fakat bu durum korkulacak bir şey değildir. Bebeğin vücudunun ürettiği doğal, zararsız ve geçici bir durumdur. Bebeğe rahatsızlık vermez ve kendiliğinden bir kaç ay içinde geçer. Çok yaygın olduğu bilindiği için de çoğu ebeveyn tarafından ciddiye de alınmaz. Anne ve babalar genellikle evde yapılan ilaçlara başvursa da bebeğinizi doktora götürmek tavsiye edilir. Konağa ne kadar erken müdahale edilirse bebek için o kadar iyidir.

BEBEKLERDE KONAK NEDEN OLUR?

Genel görüş  hijyensizlik değil, anne karnındayken yüksek hormon düzeylerine maruz kalma olayı olarak düşünülmektedir. Bu nedenle anneden geçen yüksek hormon seviyelerine maruz kalan bebeklerde daha çok olmaktadır. Konak genelde bebeğe acı vermez, tedavi edilmese bile kendiliğinden geçebilir.

BEBEKLERDE KONAK BELİRTİLERİ

  • Kalın yağlı ve pul pul olan saç derisi
  • Konak bebeklerde saç dökülmesi yapabilir.
  • Saç derisinde beyaz ve sarı renkte kabuklar olabilir.
  • Tedavi edilmezse belli bir süre sonra saç derisinde yaralar ortaya çıkabilir.
  • Uzmanlar ayrıca konağın nedeni olarak bebeğin henüz gelişmemiş sindirim sisteminin biyotin ve Vitamin B çeşitlerini yeterince ememediğinden şüphelenmektedir.

BEBEKLERDE KONAK TEDAVİSİ

Bebeklerde çoğu zaman konak için tedaviye gerek kalmadan 2-3 hafta yada maksimum 3 ayda geçer. Konak tedavisi için birçok yöntem vardır. Bunlar;

  • Bebek yağı; bebeğinizin saçına yavaşça ve hafifçe ovarak bebek yağı sürebilirsiniz. Ve bir bone takıp 1 saat kadar bekletmelisiniz. Bebeğinizi banyo yaptırmadan önce bebek yağı sürmek kızarmış deriyi yumuşatır.
  • Vazelin; bebeğinizin saç derisine gece yatmadan evvel hafif bir masajla vazelin sürebilirsiniz. Sabah pulların dökülmesi için elinizde hafifçe sürtün ve ardından banyo yaptırın.
  • Konak tarağı; bebeğinizi banyo yaptırdıktan sonra konak tarağı ile hafifçe fırçalayın. Pullanmış deriler dökülür. Bu işlem banyo öncesi yapılmalıdır.
  • Her gün yıkayın; konaklı bebek saçını hergün yıkayın. Günde 1 kez şampuanlayın.
  • Dikkat edilmesi gerekenler;

Kafa derisindeki pullanmaları elinizle kaldırmaya çalışmayın aksi halde saç derisinde enfeksiyona sebep olabilirsiniz.

Kepeğe karşı etkili yetişkinlerin kullandığı şampuanlardan kullanmayın. Bebeğinize özel şampuan edinin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?