...

Bebeklerde Kalça Çıkığı Nasıl Anlaşılır ? Tedavisi Nedir ?

Bebeklerde Kalça Çıkığı Nasıl Anlaşılır ? Tedavisi Nedir ?

Bebekler çok hassas varlıklardır. Ebeveynler bir an olsun bebeklerinin üzerinden gözlerini ayırmamalıdır. Sadece doktora götürerek bebeğinizin sağlığından emin olamazsınız. Onun hareketlerini tavırlarını gelişimini ve düşüncelerini takip edebilmek , anlayabilmek gerekir. Bebeklerde kalça çıkığı sık görülen bir durumdur. Uyluk kemiğinin başının bulunması gereken yuvadan çıkması ile kalça çıkıklığı oluşur. Bebeklerde kalça çıkığı anne babanın yaptığı bazı bilinmeyen hatalardan da gerçekleşebilir.

Bebeklerde Kalça Çıkığı Nasıl Anlaşılır ?

Ülkemizde dünyaya gelen her 100 bebekten 1 inde kalça çıkığı görülmektedir. İlk doğumdan itibaren 3. ve 6.  haftalar arasında gerçekleştirilen ultrasonografi  ile kalça çıkığı anlaşılabilmektedir. Bunun için ilk olarak çocuk doktoru , ardından ortopedi uzmanının çocuğu muayene etmesi önemlidir. Doğumdan kalça çıkığının olup olmadığı yürüme yaşından önce çocuğun her iki kalçasının yanlara doğru tam açılamaması, bacaklardan birinin diğerinden kısa olması, bacaklardaki et kıvrım çizgilerinin simetrik olmaması  da kalça çıkığının habercisi olabilir. Yürüyen çocuklarda ise özellikle tek taraflı çıkıklarda yürürken topallama, iki taraflı çıkıklarda ise paytak yürüyüş şekli kalça çıkığının belirtisi olabilir. Özellikle ailesinde anne ve babasında kalça çıkığı olan ve en net olarak daha önce doğan kardeşinde kalça çıkığı olan çocuklarda kalça çıkığı riski normal ailelere göre daha fazladır.

Yazımızın başında dediğimiz gibi her bebeğin doktoru kendi annesidir. Bu yüzden bebeğimizi iyi gözlemlemeliyiz. Bebeklerde kalça çıkığı belirtileri ;

 • Bacaklardaki boy (Uzunluk) farkı,
 • Ayaklarda şekilsel olarak bozukluk,
 • Bacak kıvrımlarının farklı olması,
 • Bacaklardan birinin diğerine göre daha az hareketli ve daha az esnek olması,
 • Altını değiştirirken kalçalardan birinin veya ikisinin yeterince açılmaması,
 • Yürüme başlangıcında sendeleyerek yada paytak yürüme,
 • Yaşıtlarına göre çok geç yürüme,
 • İki taraflı çıkıklarda ördek gibi yürüme.

Bebeklerde Kalça Çıkığına Sebep Olan Etkenler

 • Kundaklamak : Bebeğinizi kundaklamaktan kaçının , anne karnında  kıvrık halde duran çocuğun doğduğu andan itibaren kundaklanması çıkığa etken olmaktadır. Unutmayın ki bebeğinizin dünya ortamına alışması için anne karnındaki pozisyonuna bir süre devam etmesi gerekmektedir. Doğru kundaklama önemlidir. Nasıl Kundaklama yapacağınızı bilmiyorsanız.

Burada Anlattık  : Bebek Kundaklama Nasıl Yapılır ? Bebek Kundaklamanın Zararı Var mı ?

 • Dar Kıyafetler Giydirmek : Bebeklerinize dar kıyafet giydir memelisiniz. Genellikle tam olan zıbınlar giydirildiğinde bebeğin gelişimini etkilemektedir. Bebeklerin hareket özgürlüğünü kısıtla mamamız gerekir. Bu yüzden olduğundan büyük kıyafetler giydir meliyiz.
 • Ayaklarından Tutup Kaldırmak : Bu hareket çok tehlikelidir, kesinlikle bebeğimizi iki ayağından tutup havaya kaldırmamalıyız. Kalça çıkığına sebep olabilir.
 • Yanlış Bez Giydirme : Bez bağlarken ayaklar kalçalardan 45 derece açılacak şekilde bağlamalıyız. Çok dar ve çok bol bezler bağlanmamalı. Resimde görüldüğü gibi.

 • Bacaklarını birleştirmek ve oturtmak : Yeni doğan bebekler yatar pozisyonda iki bacağını birleştir memeliyiz ve kesinlikle oturt mamalıyız.
 • Yürüteç kullanımı : Bacakları gelişmeyen ve henüz yeni yeni oturmaya alışan bebekler yürütece konulmamalıdır.  Yürüteç için en ideal  dönem 11. ve 12. aylardır.

 

Bebeklerde Kalça Çıkığı Tedavisi

Doktorlar kalça çıkığı tedavisi için ilk 6 ayın çok önemli olduğunu belirtiyorlar. İlk 6 ayda anlaşılabilen durumlarda ameliyat olasılığı düşüyor. Çıkıklık ilk 3 ayda tespit edildiğinde sadece çift bez uygulaması yani pavlik bandaj ya da frejka yastık gibi kolay yöntemlerle çıkıklık tedavi edilebiliyor. (Resim Pavlik yöntemi )

 

6 – 10 ay arasında ise alçı ile tedavisi mümkün oluyor. Alçı tedavisi ilk olarak 1.5 ay boyunca bacakta kalıyor. Ardından çıkarılarak yenisi takılıyor ve toplamda 3 ay gibi bir alçı tedavisi uygulanıyor. Eğer ki bebek yürüdüğü tarihten itibaren kalça çıkıklığı teşhisi konuldu ise ameliyat kaçınılmaz oluyor.
Uzmanlar her bebeğin ilk 1 – 3 aylık dönemde kalça ultrasonografi işlemi yaptırması gerektiğinin altını çiziyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

5 yorum

 1. Merhabalar, öncelikle bu güzel bilgiler için teşekkür ederim. Lakin değinmeden geçemeyeceğim bir kaç şey mevcut. Siteniz çok sade ve çok şık duruyor, bu güzelliği reklamlarla bozmamanızı tavsiye ederim. Hem siteniz sade, hem yayınlamış olduğunuz makale akıcı ve doyurucu. Bu yolda başarılarınızın devamını dilerim r10.

 2. bebeklerde kalça çıkığı tedavisi erken aylarda çok önemli çoğu doktor söylemiyor muayenede kalça çıkığına bakalım diye anneler takip etmeli bir çok anne bilmiyor muayenesini bile özellikle kız çocuklarında oluyor. Benim kızım 5 aylıkken farkettik hemen alçıya aldılar çok şükür şuan 4 yaşındayız.

 3. Bebeklerde kalça çıkığı tedavisi için doktor kontrolü şart. Bebeğim 4 aylıkken erken tanı ve tedavi sonucu bu durumu kolayca atlattık. Zor bir süreç annelere ALLAH sabır versin

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?