...

Bebeklerde İsilik Çeşitleri ve Tedavi Süreci

Bebeklerde İsilik Çeşitleri ve Tedavi Süreci

Görünüş olarak annenin yüreğini burkan küçük kırmızı benekler, bebeklerinin canını acıttığı kadar anneyi de üzüyor. Öncelikle İsilik nedir ? Bebeklerde isilik ter bezlerinin olduğu noktalarda oluşan kabarık sönük kırmızı lekelerdir. Bebeklerde isilik için ne yapmalı? Bebekler yaz aylarında sıcaklardan genellikle isilik ile karşı karşıya gelmektedirler. İsilik, sıcak havalarda aşırı terlemeye bağlı oluşan isilikler, kış aylarında kat kat giydirilen bebeklerde de gözlemlenir.

Bebeklerde İsilik Nasıl Tedavi Edilir ? Bebeklerde İsilik Çeşitleri , Bebeklerde İsilik Kaşıntı

Bebeklerde İsilik Belirtileri

 • Bebeğin derisindeki gözenekler tıkanır ve döküntü ile başlar sıcak havalarla birlikte kırmızı döküntü halini alır.
 • Hafif isilikler ufak olur ve kolay patlar.
 • Ağır isilikler hem kaşınır hemde su toplar. Ardından kırmızı döküntü ortaya çıkar. Sıcaklık arttıkça kızarıklık ve kaşıntı artar.

Bebeklerde İsilik Çeşitleri

Bebeklerde isilik çeşitleri daha çok yanaklarında görülür. Yanağında, alnında, sırtında, göz kapağında, göğsünde ve belinde görülebilir. Kısacası ter bezi olan her noktada isilik görülebilmektedir.

Bebeklerde Oluşan İsilik Nasıl Tedavi Edilir ?

 • Bebeğin ve bebeğin kişisel eşyalarının temizliği için kullanılan deterjanların, sabunların, şampuanlarında kimyasal olmamasına dikkat edilmelidir. Nadiren de olsa mantar enfeksiyonu da isilik yapabilir.
 • Bebeği serin tutup, ince ve pamuklu giysiler giydirilmelidir.
 • Bebeğin giysileri gibi nevresimlerini de pamuklu seçmelisiniz.
 • Beli lastikli külot giydirmeyin.
 • Bezini sürekli kontrol edin, ıslak kalmasını önleyin.
 • Çok fazla nemlendirici sürmeyin.Ağır isilikler de doktor kontrolünde nemlendirici kullanılabilir. ( bu tür nemlendiriciler kaşıntıyı da alır.
 • Gün içinde bebeğin yüzüne su tutacak yada yıkayacaksanız eğer sabun ile değil su ile yıkayın.
 • Bebeğinizi güneşten korumalısınız. Özellikle isilik oluştuğu andan itibaren güneş ışığının dik geldiği vakit dışarı çıkarmamalısınız.
 • Bebeğiniz isilik olduğunda tırnaklarını da mümkün olduğunca kısa kesmelisiniz. İsilik oluşan bölge ile oynayıp enfeksiyon kapabilir.

bu talimatlara uyduğunuz sürece bebeğinizde oluşan yada oluşacak isilikleri önlemiş olursunuz. İsilik tedavisi bebeği temiz tutarak ve bol bol yıkama ile geçen basit bir durumdur.

İsilik her bebekte belli başlı dönemlerde oluşan ve bir kaç gün içerisinde sönen küçük kırmızı toplu kabarcıklardır. Özellikle yeni anneler bilgisizlikten bezi sıkı bağlamaktan , kalın ve sıkı giydirme durumundan bebeklerinin isilik olmasına sebep olabiliyor. Ancak panik yapmanıza gerek yok yukarıda verdiğimiz talimatlarla kısa sürede geçirebileceğiniz bir konudur.

Bebeklerde kaşıntı ve döküntü şeklinde oluşan isilik çoğu zaman doktor tavsiyesi gerektirmez. Genellikle birkaç gün içinde geçer. Birkaç gün içinde geçmeyen isilikler için doktorunuza başvurabilirsiniz. Unutulmamalı ki isilikler karaciğer gibi iç hastalıkların yada vücudun verdiği farklı hastalıkların deriye dökümü olabilir. Ancak uzun süren isilikler de kesinlikle doktor muayenesi şarttır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

 1. Ben bugün eczaneye özel bi karışım yaptırdım, İsiliğe bire bir geliy daha öncede kullanmıştım memnun kaldığım için hazırlattım, Tamamen bitkisel, Hangi eczaneye söyleseniz yaparlar arkadaşlar.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?