...

Bebeklerde Grip Belirtileri ve Nezle Tedavisi

Bebeklerde Grip Belirtileri ve Nezle Tedavisi

Nezle ve grip salgını kış aylarında çok yoğun bir şekilde görülüyor. Nezle ve bebeklerde grip nasıl geçer sorusundan önce, bebeklerde grip belirtileri doğru anlaşılmalı, öncelikle nezle ve grip ayrımını yapmalıyız!

Bebeklerde grip belirtileri, anne ve baba tarafından iyi yorumlanmalı, zamanında müdahale edilmelidir. Özellikle bebek ve çocuklarda yetişkin bünyelerine nazaran daha güçsüz bir beden vardır. Bizim ayakta atlattığımız hastalıklar, bebekler için çok ağır geçebilir. Grip ve nezle önemsenmeli, üzerinde durulmalıdır.

Çocuğum Grip mi, Nezle mi?

Grip ve nezle arasındaki fark gözle görülür derecede anlaşılmaktadır. Nezle kolayca ayakta atlatılabilirken, grip daha ağır geçmektedir. Nezle kendiliğinden geçer ancak gripte ilaç tedavisi gerekebilir.

Grip nezleye göre daha ağır seyreder ve grip sonrası özellikle bakteriyel enfeksiyonların tabloya eklenmesiyle bazı komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Bebeklerde ve Çocuklarda Alerjik Nezleye Dikkat !

Genellikle mevsim geçişlerinde karşılaştığımız bu grip virüsüne dikkat etmek gerekir. Hele ki çocuklarda alerjik nezle ise. Bahar aylarında birçok insanda hapşırık, nezle, burun kaşıntısı, burun akıntısı, göz akıntısı şeklinde yaşadığı bir diğer adı saman nezlesi de olarak bilinen alerjik nezle son yıllarda sıkça karşılaşılan bir virüs haline geldi. Peki alerjik nezle ile nasıl başa çıkılmalı ne gibi bir önlem alınmalı bunlara değinelim.

Peki Alerjik Nezle Neden Olur ? Belirtileri Nelerdir ? Tedavisi Nedir ?

Alerjik Nezle Neden Olur ?

* En önemli nedeni havada uçuşan polenler ve ağaçlar

* Küf, hayvan tüyü, ve ev tozu da sebep olabilir.

* Kuru ve rüzgarlı havalarda dış ortamlarda vakit geçirmek

* Evde tüylü hayvan beslemekte alerjiye sebep olabilir.

Alerjik Nezlenin Belirtileri Nelerdir ?

* Çocuklarda yetişkinlere oranla burun tıkanıklığı daha çok artar.

* Yorgunluk, uyku düzensizliği ve anlama güçlüğü

* Devamlı ağzı açık ve ağızdan nefes alma ile başlar ve geceleri ise horlama görülebilir.

* Burun kaşıntısı ve gözde akıntı görülebilir. Bunun yanı sıra sık olmasa da hapşırık söz konusu olabilir.

* Beyaz olarak başlayan burun akıntısı yerini yeşil akıntıya dönüştürür. Ve ardından balgamlı öksürük başlar. Bu süreç içerisinde antibiyotik kullanılmadığı takdirde ise sinüzite çevirebilir.

* Burun tıkanıklığına bağlı orta kulak iltihabı görülmesi de olası bir etkendir.

Alerjik Nezle Nasıl Tedavi Edilmelidir ?

Öncelikle neye karşı alerjinin olduğu bilinmelidir bilinmiyor ise bir alerji testi yaptırılmalıdır. Alerji ev tozu ise halıların kaldırılması yatak kılıflarının özel alerji kılıfı olmasına dikkat edilmelidir. Evde hayvan besliyor iseniz uzaklaştırmalısınız. Bahar aylarında dışarıda çamaşır kurutmamaya özen göstermelisiniz. Elbette ki ev tozu ve polenden %100 kurtulma şansını bulamazsınız ama önlem almanızda gerekir. Vücudun neye tepki verdiği alerji testleri ile muhakkak çözülmelidir.

Tedavi edilmediği takdirde alerjik nezle ile beraberinde gelen sinüzit astım bronşit gibi ataklara çevirebilir. Uyutmayacak kadar şiddetli öksürük ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Alerjik çocuklarda alerjik nezle ve alerjik astım sıklıkla görülür ve tedavi edilmediği takdirde sonuç her zaman başarısız olur.

Bebeklerde Grip Belirtileri

Bebeklerde grip belirtileri çok yönlü olarak kendisini göstermektedir. Kendimizden daha fazla bebeğimizi sakınsakta bebeğimizin hasta olmaması için en büyük görev anne babanın olduğu bilincini unutmamalıyız. Bebeklerde grip kenisini 3 ana belirti ile gösterir. Hadi belirtilerini sıralayalım!

  • Bebeklerde Yüksek Ateş : Ani ateş yükselmeleri ile ateş 38 derecenin üzerine çıkması,

Burada Anlattık: Bebeklerde Ateş Düşürme Yöntemleri

  • Bebeklerde Burun Akıntısı : Nefes almasını engelleyecek derecede burun akıntısı olması ve burun tıkanıklığı,

Burada Anlattık:  Serum Fizyolojik ile Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Çözümleri

  • Bebeklerde Öksürük : Genelde kuru öksürük ile birlikte hastalığın ilerlediğini gösteren balgamlı öksürükler.

Burada Anlattık: Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer?

Bu belirtilere ek olarak üşüme, titreme, yorgun ve bitkinlikte bebeklerde grip belirtileri arasındadır. Bebeklerde grip genelde aniden gelişir ve belirtileri anlayamadan hepsi bir anda oluşur. Hastalık esnasında ishal ve kusmada görülebilir. Bu belirtiler anne baba tarafından iyi izlenmeli, yerinde ve zamanında tedavi ile doktor kontrolüne mutlaka başvurulmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?