...

Bebeklerde Göz Çapaklanması ve Sulanması

Bebeklerde Göz Çapaklanması ve Sulanması

Yeni doğan bebekler kısıtlı görme yetisine sahiptir. Yeni doğan bebeklerde ilk günlerde karşılaşılan bebeklerde göz çapaklanması doğum sırasında bebeğin doğarken, doğum kanalında aldığı enfeksiyondan kaynaklanır. Yada doğumdan bir süre sonra çapaklanma yada göz sulanması ile karşılaşıldı ise yüksek ihtimalle gözyaşı kanallarının tıkalı olmasıdır.  Bunun haricinde bakteriyel ve viral enfeksiyonlarda bebeklerde göz çapaklanmasına neden olabilir.

Bebeklerde Göz Çapaklanması

Bebeğin gözünden çapağı temizlemek için daha önceden kaynatılmış  soğumuş su ve pamuk yardımı ile gözün içinden dışına doğru temizlenmelidir. Her temizlenme sırasında suyu ve pamuğu hijyen açısından yenilemeniz gerekir.

Birkaç gün içinde çapaklanma geçmedi ise doktorunuza başvurmalı göz çapaklanmasının enfeksiyondan mı yada gözyaşı kanallarının tıkanıklığından mı olduğunun tespit edilmesi gerekir. Eğer enfeksiyon kaynaklı bir çapaklanma ise bebeğinize uygun antibiyotikli göz damlası ve merhem tedavisi uygulanır. İlaç kullanımı bittiğinde çapaklanma devam ederse bunun sebebi gözyaşı kanallarının tıkalı olma ihtimali yükseltir. Tekrar doktorunuza götürmeli uygun tedavi yöntemi uygulanmalıdır.

 

Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı

Yenidoğan bebeklerde sıkça görülen gözyaşı kanalı tıkanıklığı çoğu zaman herhangi bir müdaheleye gerek kalmadan kendiliğinden düzelebiliyor. Bebeğe ciddi bir zarar vermez endişelenmeye gerek yoktur. Gözyaşı kanalının tıkanıklığının sebebi ise anne karnındaki gelişimi sırasında gözyaşı kanallarının oluşumunu tamamlanamamasıdır. Genellikle sorun, gözyaşı kesesinin buruna açıldığı yerdeki zarın delinmeden, bebeğin doğmasıdır. Bu durumda gözyaşı buruna boşalamaz.

  • Gözyaşı kanallarının tıkanıklık belirtileri
  • Gözde yaşarma
  • Gözlerin çapaklanması
  • Gözlerden sarı renkte iltihap akması
  • Burun kökünün yan taraflarında şişme

Gibi belirtileri vardır.  Bu gibi durumlarda doktorunuza başvurmanız gerekir.

Tedavi uygulanırken ailelerin öncelikle hijyen kurallarına dikkat etmeleri ve ilk 1 yıl gözyaşı kanallarına yapılacak olan masaj hakkında bilgilendirilmeleri gerekir. Masaj ile birlikte yine antibiyotikli damla ve merhem kullanımına devam edilir. Doktorun belirlediği dönemlerde kontrol ettirilmeli ve sorun 1 yılın sonunda da devam ederse cerrahi müdahale ile gözyaşı kanallarını açma işlemi uygulanabilir. 5-10 dakika kadar süren dikişsiz cerrahi bir işlemdir.

Anne Sütü Çapaklanma Tedavisinde Kullanılır mı ?

Eskiler anneler, anneanneler bebeğin gözü çapaklandığında anne sütü damlat geçer deseler de bu yöntem doğru değildir. Bunun nedeni gözde bir enfeksiyon var ise çapaklanmanın nedeni de enfeksiyon olduğundan anne sütü gözün daha da kötü olmasına neden olabilir. Eğer çapaklanmanın nedeni enfeksiyon değilse uygulanabilir, ama çok dikkatli olunmalıdır. Bu uygulamayı yapmadan önce doktora danışmak en doğru olandır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. bebeklerde göz çapaklanması nedense çok oluyor sanırım normal birşey çözüm için teşekkür ederiz

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?