...

Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir ? En Etkili Gaz Masajı

Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir ? En Etkili Gaz Masajı

Doğumdan sonra ilk 6 ay ( Genelde emzirme dönemi ) bebeklerde gaz sancısı her ebeveynin şikayetidir. Anne sütü ile beslenen bebeklerde gaz sancısı daha az görülmektedir. Bebeklerde gaz sancılarını geçirme konusunda yapılacak basit işlemler vardır ve bu işlemleri yeni anne babaların bilmesi şarttır.

Öncelikle doğumdan itibaren bir çok ebeveynin en büyük sorunu bebeklerde gaz sorunu olmuştur. Bebekler dünyaya geldiğinde henüz tam olarak gelişmemiş bir mide sindirim sistemi ile gözlerini açarlar. Gaz sancıları bebekleri rahatsız etmekle birlikte herhangi bir zararı olmayan durumlardır, lakin bebeklerde rahatsız olmaya ve uyumamalarına neden olur. Özellikle her gece nöbet bekleyen anne babaların da psikolojisini bozabilir 🙂

Bir takım yöntemler ve önlemler ile bebeklerde gaz sancısını önlemek yada en az seviyeye indirmek mümkündür.

Bebeklerde Gaz Sancısı Önleme Yöntemleri

1- İlk 6 ay boyunca zorunlu kalmadıkça bebekler anne sütü ile beslenmelidir. Anne sütü bebekler için sindirilmesi en kolay ve en yararlı besindir.

2- Belli emzirme aralıkları seçmelisiniz. Özellikle geceleri , bebeklerin ağlamasını beklemeden alarm kurarak kalkıp emzirmeniz gerekir. Örneğin 2 yada 2,5 saatte bir düzenli olarak emzirmeniz gerekmektedir. Bu düzen çocuğunuzun vücudunu da bir saat gibi düzene sokacaktır.

3- Soğuk yada sıcak ortamlar gaz sancısına etken olabilir. Bebeklerimizi hem sağlığı hem gaz sancısı çekmemesi açısından oda sıcaklığında korumalıyız.

4- Oda sıcaklığında korunan bebeklerde kesinlikle kat kat kıyafet giydirilmemeli, karna ve mideye baskı yapan ve çok sıcak tutacak kıyafetlerden kaçınılmalı.

5- Bebeklerin gaz sancısı çektiği durumlarda onları hırpalamadan şevkat ile yaklaşılmalı. Fazla ağlaması gibi durumlarda kesinlikle ses yükseltilmemeli ve sinirlenilmemeli.

Emziren Annelere Tavsiyeler & Bebeklere Gaz Yapan Yiyecekler

Emziren annelerin en çok dikkat etmesi gereken yedikleridir. Annelerin aldığı gaz yapıcı yiyecekler direkt olarak çocuğa geçmektedir. Özellikle İnek sütünün gaz yaptığı bilinmektedir. Ayrıca Brokoli, portakal, lahana, karnı bahar, baklagiller, kahve çay çikolata ve gazlı içecekler anne sütü yolu ile çocuğa gaz yapabilecek besinlerdir.

Peki bebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir? Gaz sancısına ne iyi gelir? Bebeklerde nasıl gaz çıkarılır?

Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir? Bebeklerde Gaz Çıkarma Yöntemleri

1- En bilinen yöntem bebeğimizi yüzüstü göğsümüze yatırarak elimizin içi ile sırtına vurmaktır. En çok bilinen ve en etkili yöntemdir.

2- Bebeğimizin karnı kolumuza gelecek şekilde yüzüstü yatırmak ( karnına baskı için kol üzeri) ve sırtına yavaş ve düzenli şekilde poh pohlamak gaz çıkarmasına yardımcı olur.

3-Gaz masajı yapmak;

  • Bebeklerde gaz masajı uygulamaya bebek yağı ile başlamalısınız. Yağ kullanmanız vücudunu tahriş etmeden ellerinizi kaydırmanızı sağlar.
  • Masaj için elimizin yan kısmı yani serçe parmağımız altta kalacak şekilde yapabiliriz. Ellerimizi göğüs kafesinin altından bebeğimizin kasıklarına doğru, sanki kürek çeker gibi yavaş ve sık tekrarlarla indiriyoruz.
  • Yaptığımız bu hareket bağırsaklara sinyal göndererek uyarma sağlar. Bu uyarma ile bağırsaklar gazın çıkacağı yöne hareket eder.

4- Gaz sorununu için bir başka yöntem ise bacam hareketleridir. Bebeğimizi sırtüstü yatırdıktan sonra iki bacağını iki elimizle diz altından tutarak, karnına doğru itekleyebiliriz. Bu hareketi düzenli olarak devam ettirebilirsiniz. Gaz çıkarmasına yardımcı olacaktır.

5- Son olarak ılık su ile banyoda masaj yapmak, doğru bir şekilde ılık su torbası yaparak karnına koymak, fön makinesi açılması ( bebeklerin anne karnında duyduğu sese en yakın ses ) araba ile gezdirmek bebeklerde gaz çıkarmaya yardımcı olacaktır.

Bebeklerde Gaz Sancısı Hakkında Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

  • Piyasada satılan gaz çıkarıcı ilaçların kanıtlanmış bir etkisi yoktur. Hekiminize danışmadan kesinlikle kullanmayınız.
  • Yukarıda verdiğimiz her madde her bebeğe uymayabilir. Genellikle bebeklerin gaz çıkarma yöntemi farklı olabilir. Deneme yanılma ile doğrusu bulunarak uygulanmalıdır.
  • Bebek her emzirmeden sonra işe yarayan seçtiğiniz hareket seçilmeli ve önce (ağlamasa bile) gazı çıkarılmalıdır.
  • Bebekler her ağladığında emzirme melisiniz.

Bebeğin Gazı Olduğunu Nasıl Anlarım?

Bebeklerde yüksek tonlu aşırı ağlama ile birlikte ayaklarını karına çekme, gerinme, karın şişliğin de artma, bağırsak seslerinin duyulması, kusma, kabızlık veya sık kaka yapma görülür. Bebek, kaka sonrası rahatlayabilir ancak bazen bu etkili olmaz. Zor sakinleşen bebek genellikle 2-3 saatin sonunda kendiliğinden susar. Genellikle dördüncü ayın sonunda gaz yakınmaları ortadan kalkar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

4 yorum

  1. Merhaba gaz sorunu varsa rezeneli bir çay onerebilirim örneğin naturpy milk tea ürününü tavsiye ederim. içeriğinde rezene var

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?