...

Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemleri ve Diş Tablosu

Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemleri ve Diş Tablosu

Bebeklerde diş çıkarma dönemleri olarak geçen diş çıkarma belirtileri ağızda salyalanma, ishal, iştahsızlık, damak kaşıma isteği, damaklarda beyazlama ile başlar. Bazı bebekler 3-4. Aylarında başlamakla birlikte bazı bebeklerde ise 7-8. Aydan sonra çıkmaya başlar. Bu süreç bebek ve anne için zor bir süreç olabilir. Dişler tamamlanana kadar yani 27-29. Aya kadar bu belirtiler ve huzursuzlukların görülmesi normal sayılır. Bebek diş çıkarırken öncelikle belirtiler takip edilmelidir.

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

  • Uyku düzensizliği
  • Artan salyalar
  • Ara ara huzursuzluk
  • Ellerini ısırması yada eline geçen her şeyi ısırması (oyuncak vb. )
  • İştahsızlık

Bebeklerde Diş Çıkarma Kaç Gün Sürer

Diş etinin beyazlaması ve yukarıda belirtilen sebepler görüldüğü takdirde dişler geliyor demektir. Bu belirtilerden sonra bebeklerde ilk diş görmek 1-2 ayı bulabilir.

Bebeklerde Diş Çıkarma Tablosu

Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemleri Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Bebeklerde diş çıkarma döneminde bebeklerin damakları hassaslaşır ve ek gıda alma isteğini reddedebilirler. Anne sütü veya mama takviyesi yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra eskiler yeşil soğanın da iyi geldiğini söylemektedir. Bu süreç içersin de bebeğe soğuk gıdalar yani meyve ve su vererek bebeğin ağrısını hafifletmiş olursunuz hemde besin kaynağını almış olur. Gözetiminiz ile birlikte bebeğe salatalık, havuç, elma gibi çiğneyebileceği gıdalar yada piyasada satılan meyve filelerinden alarak  içerisine meyve koyup verebilirsiniz Yoğun salyadan dolayı bebeklerde ishal de görülebilir.

Bebekler Diş Çıkarırken Yardımcı Öneriler

* Bebeğinizi kucaklayın, okşayın onun yanında olduğunuzu hissetirmelisiniz.
* Temiz bir bezi soğuk su ile ıslatarak damaklarına masaj yapabilirsiniz.
* Diş kaşıyıcı (ürünün plastik ve boyalı olmamasına dikkat ederek) buzlukta 5-10 dakika kadar bekletip bebeğin elinize verebilirsiniz.
* Hekiminize başvurarak diş eti jeli kullanabilirsiniz ama prospektüsünde dikkat etmeniz gerekenleri mutlaka okumalısınız boğazına kaçmamalı.

Bebeklerde diş kaşıyıcı önerileri konumuza göz atabilirsiniz.

Bebekler Diş Çıkarırken Ateşlenir mi?

Bebeklerin diş çıkarma dönemleri ateşinin 37 dereceye kadar çıkması normaldir. Ateş 38 derece ve üzerinde ise bununla birlikte ishalide varsa doktorunuza başvurun. İshal, ateş ve diş çıkarma ile aynı anda  başlamışsa farklı bir durum olabilir. Bu dönemde bebekler hastalanmaya daha açıktırlar iyileşmeleri uzun sürebilir.

Bebeklerde Diş Çıkarma Süreci Ne Zaman Tamamlanır?

Toplamda 20 adet süt dişini tamamlaması gerekiyor. Kimi bebeklerde 2 yaşında tamamlanırken kimi bebeklerde 3 yaşa kadar tamamlanır. Kalıcı dişler ise 6-7 yaş arasında çıkar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Gerçekten çok sıkıntılı bir dönem 8 aylık bebeğimin 5 dişi birden patladı eline gelen herşeyi kemiriyor

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?