...

Bebeklerde D Vitamini Eksikliği

Bebeklerde D Vitamini Eksikliği

Bebeklerde d vitamini eksikliği belirli sağlık problemlerine yol açar. Yan etkileri nedir, uykusuzluk yapar mı? Kaç olmalı ve bebeklerde d vitamini eksikliğine ne iyi gelir inceleyelim.

Bebeklerde d vitamini eksikliği , hamilelik döneminde annede D vitamini depoları yeterli değilse, bu durum bebeği de etkiler ve bebekte D vitamini eksikliği görülme riski artar. Bebekler için önemli olan D vitamini eksikliği nasıl giderilir, D vitamini eksikliği bebeklerde nasıl anlaşılır gibi sorularda sıkça sorulur.

D vitamini eksikliği bebeğin doğumdan sonraki 2.ayında görülmeye başlanır. Özellikle sadece anne sütü alan bebeklerde görülme olasılığı daha yüksektir. Bebekte görülen kemiklerinin şekil bozuklukları yada hareketlerinin kısıtlı olması D vitaminin eksik olduğunun bir göstergesidir. D vitamininin takviyesi sağlanmadığı takdirde ilerleyen yaşlarda bebeğin raşitizm hastalığına yakalanması da olasıdır.

Bebeklerde D Vitamini Eksikliği Belirtileri

D vitamini eksikliği bir çok yolla kendisini fark ettirir. Genellikle kemik ve gelişim ile ilgili problemlerde direkt olarak d vitamini eksikliği aranır.

Kafatası yumuşaklığı

Yeni doğan bebeklerin kafatası yumuşak ve esnektir  bu şekilde doğum zamanı anne rahminden çıkması kolaylaşır. Bebeklerin kafatası 19 ay içinde katılaşmaya başlar. Bebeklerde D vitamini eksikliği kafatasının katılaşma süresini uzatır. Ve bebeğin kafa tasına dokunduğunuzda yumuşaklık hissedersiniz. Bebeklerde kafatasının yumuşaklığı,kafatasının oluşumunun eksik olması ve beyin hasarı gibi sağlık sorunları riskini artırır.

Kas güçsüzlüğü ve kemik ağrısı

D vitamini eksikliği bebeklerde kas güçsüzlüğü ve kemik ağrısına sebep olabilir. Bebek başını dik tutmakta, emeklemekte be oturmakta zorlanabilir. Bu belirtiler bebeğinizi huysuz bir hale getirebilir.

Gelişim Geriliği

D vitamini eksikliğinden dolayı raşitizm ortaya çıkar ve gelişim geriliği belirtileri baş gösterir. Bebekte oturma ve emekleme de zorlanma görülür. Hatta bebeğin el, ayak gibi uzuvlarında kemik gelişimine bağlı şişlikler yaşanabilir.

Kemiklerde Şekil Bozuklukları

Bebeklerin ayak şeklinde, göğüs kafesinde ve omurgasında eğrilikler D vitamini eksikliğinin belirtilerindendir.

Vücudun D vitamini ihtiyacını karşılayan en iyi kaynak güneştir. Cilt, güneş ışınlarını sentezleyerek D vitaminine dönüştürür. Uzmanlar bahar ve yaz aylarında yüz, kollar ve bacaklar güneş görecek biçimde günde 20 dakika güneşlenmeyi öneriyor.

Bebeklerde d vitamini aç mı tok mu içilir sorusunun cevabı her ikisi de olacaktır. Aç yada tok karnına verebilirsiniz.

Bu Konuya Göz Atmalısınız: Bebeklerde kansızlık belirtileri ve tedavisi

Doğal Yollardan D Vitamini İçeren Besinler

D vitamini içeren en büyük kaynak güneştir. Kemiklerin yeterli gün ışığı aldığında bir çok insan d  vitamini için ekstra besin yada ilaca ihtiyaç duymaz. Ancak bebeklerde kemik gelişimi için takviye şarttır. Bebeklerde D vitamini eksikliğine ne iyi gelir? Güneşe çıkarayım bebeğim d vitamini alsın diye göz yapayım derken kaş çıkarmayın!
Burada Anlattık: Bebeklerde ve Çocuklarda Güneş Yanığı ve Korunma Yöntemleri

 • Süt, ayran, kefir
 • Ton balığı,somon,istiridye
 • Tereyağ
 • Mantar
 • Yumurta sarısı
 • Balık yağı
 • Tatlı patates
 • Maydonoz
 • Yulaf
 • Avakado

Gibi besinler bebeklerde D vitamini eksikliğinde takviye edilmesi gerekir. Bebeğinizin düzenli olarak kontrollerini yaptırmalı. Gerek görülürse ilaçlı tedaviye başlanmalıdır. Doktorlar bebeklerde d vitamini takviyesi için devit isimli ilacı vermektedir.

Bu Haber İlginizi Çekebilir: Herkesin Evinde Bulunan O İlaç Bebeklerde Eroin Etkisi Yapıyor

D Vitamini Fazla Verilirse Ne Olur

Öncelikle ne kadar fazla verirsem o kadar kemik gelişimi sağlam olur düşüncesi yanlıştır. Eğer normal içmesi gerekenden daha fazla içti ise bebeğiniz bulguları inceleyerek kesinlikle doktora başvurmalısınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

 1. benim bebeğimde de d vitamini eksikliği var sanırım kış aylarında doğmasından dolayı güneş göremedik bek d vitamini desteği alıyoruz.

 2. Hocam doktorlar D vitamini için genellikle güneşi öneriyorlar bende her sene bir hafta denize götürüyorum sıpayı iyi geliyor sanırım rahatlıyor

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?