...

Bebeklerde Balgam Sökmek İçin Doğal Yöntemler

Bebeklerde Balgam Sökmek İçin Doğal Yöntemler

Kış aylarının gelmesi ile birlikte soğuk algınlığı da kapımızı çaldı ne yazık ki. Bebeklerde balgam sökmek yetişkinlerdeki gibi kolay olmuyor ne yazık ki. Balgam bebeklerde gelişmeyen vücut sistemi ile kötü etkiler doğurabilir.

BEBEKLERDE BALGAM NEDEN OLUR ?

Bebekler ve yetişkinler solunum yaptığımızda vücudumuza oksijen alırız. Solunum sırasında alınan toz, mikrop ve bazı partiküller mukus içerisinde birikir , boğazda ve solunum yolunda biriken sıvı balgam olarak adlandırılır. Balgam hem faydalıdır hem de zararlıdır. Çünkü, içinde ki mikroplar nedeni ile hastalanmamıza neden olurken, aslında vücudumuzu mikropları yakalayarak korur.

 • Bebeklerde solunum yolları yeterince gelişmediğinden solunum yaparken ki toz, mikrop ve bazı partiküller kolaylıkla solunum yollarında ve akciğerde tahrişlere neden olabilir. Bu mikropların birikimi ile burun tıkanması ve genizdeki mukus birikimi balgama neden olur.
 • Bebeklerde balgam olmasının bir diğer nedeni ise genellikle kış aylarında yakalandığımız soğuk algınlığı ve mevsimsel salgınlardır.

BEBEKLERDE BALGAM OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR ?

Bebeğinizde balgam olduğunu en iyi nefesindeki hırıltı ile anlayabilirsiniz. Bebeğinizi kucağınıza aldığınız zaman nefes aldığında elinizi kaburga yada sırt kısmına koyup bebeğinizin nefes alıp verişlerinde elinizde bir titreşim hissediyorsanız bebeğinizde balgam var demektir.

Bazen hastalıklarla birlikte bebeğinizdeki balgam miktarı da arttığında bebeğinizin nefes sesi hışırtı şeklinde çıkmaya başlar. Bununla beraber ateşi yükselmeye, iştahsızlanmaya ve halsizleşmeye başladığını görürsünüz. Bu tür durumlarda bir hekime görünmeniz gerekir.

BEBEKLERDE BALGAMI GEÇİRMEK İÇİN DOĞAL YÖNTEMLER

 • Bebeğiniz anne sütü alıyorsa eğer bol bol emzirin. Anne sütü bebeğinizin bağışıklığını güçlendirerek hemen iyileşmesini sağlar ve solunum yolunu nemli tutup balgamın kolay atılmasını sağlar.
 • Bebeğinizin odasında buhar makinesi kullanın. Buhar makinesi bebeğinizin solunum yolundaki mukusu yumuşatıp balgamın kolay çıkmasına neden olur.
 • Bebeğinizin burnunu serum fizyolojik ile günde 3-4 kez temizleyerek burnunu nemlendirmekte balgamın atılmasını kolaylaştıracaktır.
 • Bebeğiniz uyurken öksürdüğünde ağlayarak uyanıyorsa bir soğanı ikiye bölüp iç kısmına 3-4 tane karanfil batırıp bebeğinizin yatağına yakın bir yere koyup öksürmesini engelleyebilirsiniz.
 • 2-3 parça parmak ucu kadar zencefil, iri bir tutam ıhlamur, iri bir tutam ada çayı, küçük bir tutam kuru nane olmak üzere bu malzemeleri 1 bardak kaynar suda 5 dk demleyin. Öksürdüğünde 30-40 ml bebeğinize verebilirsiniz.
 • 1 yaşından büyük bebekler için 1 bardak süte 1 çay kaşığı karabiber ve 1 tatlı kaşığı bal katıp karıştırın ve bebeğinize içirebilirsiniz.
 • 1 yaşından büyük bebekler için elma kabuğu, çubuk tarçın, ıhlamur ve havlıcan kökünü suya koyup kaynatıp, balla tatlandırıp bebeğinize içirebilirsiniz.
 • 18 aydan büyük bebeklere ılık suya birkaç damla limon ve biraz bal katıp içirin. Bu karışım bebeğinizin boğazını yumuşatacak ve balgamın çıkarılmasını kolaylaştıracaktır.
 • Havuç, balgam söktürücü besinlerdendir. Havucu katı meyve sıkacağında sıkıp, suyunu bebeğinize içirmeyi deneyebilirsiniz.

Bu tür yöntemleri denemeden önce doktorunuza danışmalısınız.

NE ZAMAN DOKTORA GİDİLMELİ?

 • Balgam rengi koyu sarı renkte ise, solunum yolunda mikrop ve virüs birikmiş demektir. Zatürre ve bronşit olabilme riski yüksektir.
 • Balgamın rengi griyse, hava kirliliği ve sigara dumanı kaynaklıdır. Önlem alınmazsa sarı renge döner ve solunum yolunda hasar yaratabilir.
 • Balgam yeşil renk ise, solunum yolunda bakteriler vardır. Akut bronşit ve akciğer apsesi oluşma riski yüksektir.

Bu gibi durumlarda mutlaka doktora görünmelisiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?