...

Bebeklerde Atak Dönemleri – Büyüme Sıçrayışları Atak Haftaları

Bebeklerde Atak Dönemleri – Büyüme Sıçrayışları Atak Haftaları

Bebekler doğumundan itibaren ilk 24 ay içerisinde bir çok atak geçirirler. Bebeklerde atak dönemleri genelde huysuzluk ve  hırçınlık olarak baş gösterebilir. Büyüme sıçrayışları , kişilik oturması , yemek alışkanlıkları  gibi sayacağımız bir çok gelişme bebekler için atak haftaları olarak geçmektedir.

Bebekler yaklaşık 2 yaşına kadar çok hızlı bir şekilde gelişim gösterirler. Kilosu boyu devamlı artar, emeklemeyi yürümeyi konuşmayı öğrenirler. Bu büyüme dönemlerinde beynin hızlı gelişmesini huysuzluk, iştahsızlık, uykuya dalamama, ağlama krizleriyle sergilerler. Hani telefonumuzu yoğun kullanınca ısınıp kendi kendisini kapatıyor ya da hata veriyor ya o misal yavrularımız da kendini bu şekilde ifade edebiliyor. Sonuç olarak bebeğimiz büyüyor bu gerçeğe varmamız gerek.

Bebekler her atak dönemine girdiğinde yeni bir gelişim sürecine giriyor demektir.  Örnek vermek gerekirsek bebeğin emekleme süreci bir büyüme sıçrayışı atak dönemidir.

Yukarıda belirtilen çizelgede fırtına ile gösterilen dönemler bebeklerde atak dönemleri olarak belirtilirken , güneşli dönemler durulma dizginlenme ve rahatlama dönemi olarak gösterilmektedir.

İlk 20 Ay içerisinde listeye göre 20 büyük sıçrama görülmektedir. Bunlar ;

 • Beşinci Harika Hafta: Değişen Duyular Dünyası
 • Sekizinci Harika Hafta: Oluşumlar Dünyası
 • On İkinci Harika Hafta: Yumuşak Geçişler Dünyası
 • On Dokuzuncu Harika Hafta: Olaylar Dünyası
 • Yirmi Altıncı Harika Hafta: İlişkiler Dünyası
 • Otuz Yedinci Harika Hafta: Kategoriler Dünyası
 • Kırk Altıncı Harika Hafta: Zincirleme Olaylar Dünyası
 • Elli Beşinci Harika Hafta: Programlar Dünyası
 • Altmış Dördüncü Harika Hafta: İlkeler Dünyası
 • Yetmiş Beşinci Harika Hafta: Sistemler Dünyası

Bu ataklar ile baş edebilmek için en büyük görev ebeveynlere düşmektedir. Bebeklerde atak dönemleri , kolay geçirilmesi açısından anne ve babanın yapacağı en büyük tedavi, bebek ile ilgilenmektir.

 • Onunla bol bol oyun oynayın vakit geçirin
 • Ona yalnız olmadığını hissettirin
 • Yeni oyunlar , hayvanlar ve nesneler keşfedin beraber inceleyin
 • Her koşulda ona destek olun ve sabrınızı koruyun.

24 aylık atak dönemleri büyüme sıçrayışlarının bir parçasıdır. Bebeklerde atak haftaları kolay ve sorunsuz şekilde geçirilmesi ileride bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından çok önemlidir. Bebeklerde atak dönemi içerisinde bulunan son atak sıçrayışı 75. haftadan 2 yaşa kadar herhangi bir atak dönemi bulunmamaktadır. Ta ki 2 yaş sendromuna kadar.

Bebeklerde 2 yaş sendromu hakkında detaylı bilgi almak için ” 2 Yaş Sendromu Sanıldığı Kadar Kolay Bir Süreç Değil ” adlı makalemize göz atabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

12 yorum

 1. Atak haftaları ile ilgili çok güzel bir yazı olmuş. Bebeğim 14 aylık ve çok hızlı büyüyor bazen yetişemiyoruz. Gelişim geriliği ve bebek gelişimi önemli.

 2. Özellikle 12. haftadan sonra bebeklerdeki ataklar hızlanıyor. Gerçekten yetişemiyoruz büyümelerine 🙂

 3. Harika bir konu ben normalde bebeklerde atak dönemleri ve büyüme atakları olduğunu bilmiyordum. Bilinçlenmek güzel bu arada instagram sayfanızdan geldim ve çok beğenerek takip ediyorum sizi 🙂

 4. atak dönemleri anneler tarafından kontrol edilmeli takip edilmelidir. Özellikle zeka geriliği var ise doktor müdahalesi gerekebilir.

 5. Nasılda hızlı büyüyorlar bir anda gözümüzün önünde farketmiyoruz bile 🙂 takip bile edemiyoruz nasıl büyüdüklerini.

 6. Beşinci Harika Hafta: Değişen Duyular Dünyası
  Sekizinci Harika Hafta: Oluşumlar Dünyası

  ilk ikisi çok önemli bunların takibi anne ve baba tarafından yapılmalı gözlenmeli.

 7. Atak haftalarını sitenizden takip ediyorum neredeyse birebir aynı özellikle ilk iki sıçrama. Bebek gelişimi yönünden çok önemli şuan 25 aylığız 🙂

 8. Bebek gelişimi çok önemli bu güzel yazınız için çok teşekkürler! Bebek ve Gelişim Ailenizi takip ediyorum başarılarınızın devamını diliyorum!

 9. Bebeğim özellikle 16. aydan itibaren atakları gözle görülür hale geldi. Cümle kurabilme ve yürüme hızlılığı arttı. Gözle görebiliyorsunuz. Çok müthiş birşey

 10. Büyüme atakları takip etmek çok güzel. zevkle takip ediyorum. Şuan 14 aylığız ve herşey yolunda gidiyor.

 11. bebeğimin atak dönemlerini sitenizden takip ediyorum yazılarınız çok güzel teşekkürler bebek ve gelişim

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?