...

Bebeklerde 1 Yaş Öncesi Yasak Besinler

Bebeklerde 1 Yaş Öncesi Yasak Besinler

Bebeklerde ek gıdaya geçiş özellikle meme emen çocuklar ve özellikle anneler için çok zordur. Bebeğin memeye alışması ağızdan katı yada farklı bir tada geçiş sağlaması uzun ve çaba gerektiren bir süreçtir. Bu süreçte bebeklerin farklı gıdalara verdiği tepkiler, yararlı besinleri sevmemesi endişesi ve yememek için ağlamalar annelerin canını epeyce sıkar. Özellikle 6 aydan sonra emmeyi devam ettiren bebeklerde ek gıdaya geçiş süreci zor bir dönemdir.  Ebeveynlerin bilmesi gereken konu ise bebeklere her gıdanın verilmemesidir. Bebeklerde 1 Yaş Öncesi Yasak Besinler vardır. Bu besinlerin 1 yaş öncesi bebeğe yedirilmemesi gerekmektedir. Aksi halde alerji , hormon bozukluğu ve vücutta kalıcı yapısal bozukluklar ile hastalıkları beraberinde getirebilir.

Bebeklerde 1 Yaş Öncesi Yasak Besinler

Bebeklere asla verilmemesi gereken yiyecekler, bebeklere asla verilmemesi gereken meyveler ;

✔️Yumurta Beyazı: Protein yapısı nedeniyle yüksek oranda alerji potansiyeline sahiptir.
✔️Süt: Alerji riski taşır. Bağırsaklarda gizli kanama ve kansızlığa sebep olur, hazmı zordur ve kabızlığa neden olabilir. Bağışıklık sistemini yeterince desteklemez.
✔️Bal: Alerjiktir. Bağırsak hareketlerini ve solunum kaslarını olumsuz etkiler.
✔️Kakao: Kafein içerdiğinden bebeği sinirli yapabildiği gibi kalsiyum ve diğer besleyici maddelerin emilimini de engeller.
✔️Çilek: En alerjen meyvedir.
✔️Patlıcan: Besin değeri düşüktür ve nikotin içerir.
✔️Şeker: Hiçbir besin değeri yoktur. İştahsızlığa, diş çürüklerine ve ileriye dönük hatalı beslenmeye neden olur.
✔️Tuz: Vücutta su kaybına neden olur. Böbreklerde tuz atılımı ilk yılda az olduğu için ileri yaşlarda tansiyon riski taşır.

NOT: Tuz-şeker-un biz büyüklerin bile uzak durması gereken 3 tehlikeli beyazdır. Bundan ötürü doktorumuz unlu muhallebileri çok tavsiye etmemekle birlikte en en en son tattırabileceğimizi söyledi. Bebeklere asla verilmemesi gereken besinleri ve gıdaları sıraladık.

3 Gün Bekleme Kuralı

Ek gıdaya geçiş döneminde dikkat edilmesi gereken en önemli kural, bu besinlerin ek gıda olduğudur. Bebeğimiz anne sütü veya formül mama ile karnını doyuruyor. Ek gıdaları ilk etapta tadımlık olarak bebeğimizin bu besinlere alışması için veriyoruz. Bu tadımlıklar da 3 gün bekleme kuralı ile başlıyoruz. Yeni bir gıda ile tanışan bebeğimizi, diğer gıdalarla tanıştırmadan önce alerjik reaksiyon gösterme olasılığı sebebiyle 3 gün bekliyoruz.

  • 1. Gün 1 tatlı kaşığı, 2. Gün 1 yemek kaşığı, 3. Gün 1 çay bardağı vereceğimiz gıdanın bebeğimizin vücudunda kızarıklıklara veya kabartılara, gaz sancısına, mide ağrısına, kusmaya, ishale vs sebep olup olmadığını gözlemlemeliyiz.
  • Eğer bu bulgulardan bir yada bir kaçını gözlemlersek verdiğimiz gıdayı kesmeliyiz. 3 hafta kadar sonra aynı gıdadan az miktarda vererek sonucu gözlemlemeli, eğer hala aynı şikayetler tekrarlarsa bu gıdayı menümüzden çıkarmalıyız.
  • Bebeğimiz 2 yaşına gelse bile ilk kez tadacağı besinlere birden yüklenmeden 3 gün bekleme kuralı ile vermemizde fayda var. Doktorumuzun tavsiyesi bu yönde.

Ek Gıdaya Geçiş dönemine blw yöntemi için Blw Nedir ? Blw ile Ek Gıdaya Geçiş Konumuza Göz Atabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

  1. bebeklerde en çok dikkat edilmesi gereken husus kesinlikle gıdaların yapılışı ve içerdiği malzemelerin çeşidi olduğu bir gerçek. Güzel bir konuya değinmişsiniz.

  2. Her ne kadar sağlıklı diye bebeğimize yedirdiğimiz besinlere dikkat etmekte fayda var. Listenizde ki besinlerin bir kaçını ağırlıklı olarak tüketiyoruz

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?