...

Bebekler İçin Kemik Suyunun Mucize Faydaları

Bebekler İçin Kemik Suyunun Mucize Faydaları

Yıllar içerisinde hazır gıda sanayi geliştikçe ne yazık ki organik besinlerden uzaklaşıyoruz. Uzaklaştığımız , bir çok annenin unuttuğu hatta bazı annelerin hiç bilmediği mucize bir besin var. Bebekler için kemik suyunun mucize faydaları var. Birçok besinde bulamadığımız içerisinde barındırdığı besin değerleri ile bebek gelişimi konusunda faydalarını anlatmakla bitiremeyiz.

Kemik suyunun yetişkin insanlarda ki selüliti yok etmesi , bağırsak düzenlemesi , kırık çıkık iyileşmesinde ki hızlandırıcı etkisi, kanser ve diyabet gibi hastalıklarda onarıcı ve iyileştirici etkisi varken , bebekler için faydalarını saymaya gerek yok diye düşünüyorum.

Kemik Suyu Nasıl Yapılır ? 

 • Kemiklerimiz kasaptan alınan ayak veya kaburga kemikleri ile her tür ilikli kemik olabilir. İlikli kemik olması şarttır ! Bir çok kasaptan bu kemikleri rica ederek ücretsiz alabilirsiniz.
 • Bir miktar tuz – Yeteri kadar su
 • Kemikleri kasaptan alırken doğratmalısınız , hem tencerenize sığar, hemde kemik suyunuzun besin değeri yükselir.
 • Kemikleri güzelce yıkadıktan sonra uygun tencerenize yeteri kadar su ekleyip normal ateşte kaynamaya bırakın
 • Kaynama başladığında kısık ateşe alın
 • Kaynama işlemi ilikler kendini çıkarana kadar devam eder
 • Ara ara sıvı yoğunluğu artmış ise tencereden kemik suyunu alıp bir kaba koyup kaynatmaya devam edin
 • Bu süre zarfında tekrar su ekleyebilirsiniz.
 • Kemikler tüm iliklerini salana kadar kaynatmaya devam edin. Yeteri kadar yoğunluk olduğunda tencerenizin altını kapatın kemikleri çıkarın ve suyunu bir kaba koyun
 • Kapta biriken kemik suyunu blendırdan geçirebilirsiniz.
 • Kemik suyumuz hazır

Not: Kemikleri kaynama esnasında tencereden çıkarıp, kemik ilikleri bir kaşık yardımıyla çıkartılıp, tekrar kemiklerle birlikte tencereye atılabilir. Bu daha çok ve yoğun kemik suyu elde edilmesini sağlayabilir.

Not : Dilerseniz Kemik Suyunuzu brokoli , havuç , bezelye gibi sebzelerle birlikte kaynatarak sebzeli kemik suyu elde edebilirsiniz.

Kemik Suyunun Besin Değeri

 

Kemik suyu uzun uzun pişirilirken kemiğin içinde yer alan  kolajen, glutamin, prolin gibi birçok yararlı madde açığa çıkıyor. Bu maddeler kolay kolay farklı besin grupları içerisinde barınmayan maddeler. Ayrıca kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller kemik suyunu başlı başına bir şifa kaynağı oluveriyor.

Kemik Suyunu çocuklarımıza Çorba şeklinde verebilirsiniz.


Hazır Kemik Suyu Nereden Alınır ?

Kemik suyunu evde yapacak vaktiniz olmayabilir. Bunun için sizlere tamamen el emeği şeklinde , isteğe özel üretilen kemik suyu üreticisi önerebilirim. Bu sayede hem vakit kazanabilir, hem mutfak dağıtma derdinden kurtulabilirsiniz.

 

İnstagram üzerinden kemik suyu satışı yapam @kemiksuyu_fermentegida sayfasından istediğiniz miktarda ve şekilde ilikli kemik suyu tedarik edebilirsiniz. Ayrıca @kemiksuyu_fermentegida sayfası sadece kemik suyu değil gezen doğal tavuk suyu ve Fermante mor ve beyaz lahana turşusu gibi hem annelerin hemde bebeklere özel besin değeri olan organik gıdalar sunmakta.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?