...

Bebek Yatağı Nasıl Olmalı ? Bebek Yastığı Seçimi

Bebek Yatağı Nasıl Olmalı ? Bebek Yastığı Seçimi

Bebek için uyku, uyku için de yatak çok önemlidir. Bebek yatağı nasıl olmalı ? Eğimli mi olmalı? Düz mi olmalı ? Bebek yatağı seçimi ebeveynler çok önemsenmese de kesinlikle üzerinde durulacak bir konudur.

Bebek Yatağı Nasıl Olmalı ?

Bebek  ilk 6 ay ve sonraki 6 ayda farklı sertliklere ihtiyaç duyulduğu için  tercih edilen küçük sepet yataklar ne çok sert ne de çok yumuşak olmalıdır. Yenidoğan bebek yatağı tabi ki daha yumuşak seçilmeli ancak ilerleyen aylarda bu yumuşaklık değiştirilmelidir.

Bebek Yatağı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli ?

 • Sepet mutlaka anti-kanserojen denen boya ve cilalarla kaplanmış olmalıdır. Bebeğin sağlığı açısından önemlidir.
 • 6 aydan sonra anne ve bebek farklı odalarda uyuyabilir.
 • Bebek artık daha büyük bir yatağa geçirilebilir.
 • Büyüyebilen yataklar tercih edilebilir.
 • Bebeklerin daha rahat hareket etmesi açısından önemlidir.
 • Yatak ne çok sert ne de çok yumuşak olmalıdır.
 • Yatakla beşik arasında en fazla 2-2,5 santim boşluk bulunmalıdır. Çünkü bebek döndüğü zaman yüzü o boşluğa gelebilir.
Bebek yatağında parmaklıklar bulunuyorsa parmaklık aralıkları ne çok dar ne çok geniş olmalıdır. Bu Aralığın 2.5cm-6cm arası olması gerekir. Ayrıca bu parmaklıkların yüksekliğinin en az 60 cm olması bebeklerin diğer aylarda yataklarından atlamasına engel olmalıdır. Bebek yatağının tüm köşe ve kenarlar yuvarlatılmış olmalı, kesinlikle sivri köşe ve kenarlar bulunmamalıdır.

Bebek Yatağı Nasıl Olmalı ?

Ayrıca beşikte kullanılan yatak da çok önemlidir. Özellikle sentetik örtülerden kaçınılmalıdır. Çünkü bunların hava geçirgenliği yoktur. Yatak ile çarşaf  arasında sıvı geçirgenliğini sağlayan bir koruyucu kullanılmalıdır. Yataktaki örtü,battaniye,çarşaf ve nevresim doğal malzemelerden üretilmiş olmalıdır. Kullandığınız nevresimin alerjen olmamasına, yıkanılabilir bir kumaş olmasına dikkat edilmesi gerekir. Uyku setinin çok fazla ağır olmamasına özen gösterilmelidir bu bebeğinizin daha rahat ve güvenli uyumasını sağlar.
Bebek yatağında yastıkta çok önemlidir. Bebek yastığında bebeğin başı tam gömülmemelidir.Çocuk doktorları 2 yaşa kadar yastık kullanımının kafatası oluşumunu kötü yönde etkileyeceğini belirtmektedir. 2 yaşa kadar yastık kullanımını önermiyorlar fakat bebeğiniz eğer nefes almada zorluk yaşıyorsa ince ve çok sert ya da yumuşak olmayan bir yastık kullanabilirsiniz. Bebeğinizin yanına fazladan koruyucu olarak koyulan bebek yastığı boğulmasına sebep olabileceği için koyulmaması gerekmektedir.

Bebek Yastığı Seçimi

Bebeklerinizi yan yatırma konusunda sıkıntı yaşıyorsanız yan yatırma yastığından temin edebilirsiniz.Kusan bebekleriniz için de kolaylık sağlayacaktır.

Bebek yatağı üzerine asılan dönenceler ise bir başka tehlikedir. Çünkü çocuk bunlara asılabilmekte, kopardıklarında ise kazalara neden olabilmektedir. Bu nedenle bebek asılma noktasına geldiğinde, bu dönenceler yatağın üzerinden kaldırılmalıdır.
.
Sosyal Medyada Paylaşın:

4 yorum

 1. Yeni babayım. Hatta ikiz babası.
  Bebek yatağı alırken neye dikkat etmeliyiz sorusunun cevabını uzun süre eşimle aradık. Gerçi bizler sadece fiyata bakıyoruz ama anneler detaycı oluyor. Özellikle bir bebek yatağının vazgeçilmezleri ne olmalı sorusun cevaplarını yazınızın içinde buluyor olmak güzel olmuş.
  Teşekkürler.

 2. Çok güzel bir konu, sıradan bir yatak yaptım bebeğime gece uykuları çok bölünüyordu başta anlamadık sonra doktorumuzun tavsiyesi ile ortopedik yumuşak bir yatak hazırladık ondan sonra bi nebze düzelme oldu

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?