...

Bebek Kundaklama Nasıl Yapılır ? Bebek Kundaklamanın Zararı Var mı ?

Bebek Kundaklama Nasıl Yapılır ? Bebek Kundaklamanın Zararı Var mı ?

Hemen hemen ülkemizin her yöresinde bebek kundaklama yapılmaktadır. İşte çok eski tarihe dayanan ve yüzyıllardır süre gelen bir bebek büyütme şekli olan bebek kundaklama hakkında bilmeniz gerekenler.

Bebek kundaklama nasıl yapılır ? Bebek kundaklamanın zararı var mı ?

Büyükannelerimizden , ninelerimizden hatta büyük büyük ebelerimizden bize miras kalan ve nesiller boyu aktarılan bir kültürdür kundak. Ancak bir dönem kundak hakkında çeşitli söylentiler çıktı ve zararlı olduğu söylendi. Nedeni ise, bebeklerin kalça ve bacak bölgelerinin çok sıkı sıkı sarılması sonucunda ortaya çıkan kalça çıkığı problemi idi.  Daha sonraki zamanlarda aslında kundaklamanın zararlı olmadığı , sadece doğru kundaklama yapılması gerektiği ve kundaklamanın tüm dünyada doktorlar tarafından önerilmesi ile ortaya çıktı.

Bebekleri Neden Kundaklamalıyız ? Bebek Kundaklamanın Yararı Nedir ?

Yeni doğan bebeklerde bir çok refleks hareketi bulunmaktadır. İlk olarak kollar ve eller daha sonra ayaklar hareketlenir. Bunun yanında özellikle uyku halinde iken  sıçrama bebekler için alışılagelmiş bir reflekstir. Bu tip reflekslere bebeklerde moro refleksi adı verilir. Bebeklerin kafasını hafif havaya kaldırdığınızda yada iki kolunu birleştirip kaldırdığınızda sıçrama hareketini görebilirsiniz. Aynı zamanda bu sıçrama refleksleri ani seslerde ve uyku halinde iken de gerçekleşir.

Bu tarz refleksler ile kendisine zarar vermesini önlemek amacı ile kundaklama yapılmaktadır. Yeni doğan bebekler aynı zamanda elleri ve tırnaklarını bilinçsiz şekilde yüzlerine götürürler ve yüzünü çizebilirler, bu yüzden kundaklama doktorlar tarafından önerilmektedir.

Bebeklerin anne karnında hareketleri kısıtlıdır. Bebeğin hareketlerinin dünyaya geldiğinde de kısıtlı olması onu anne karnındaki ortamını muhafaza etmek amaçlı kundaklama yapılabilir.

Bebekler hareket ederek kendi uykularını kaçırabilir. Sıçrama yaparak kendini uykudan uyandırabilir. Bebeklerde en önemli gelişim uykudur. Bebeğin uykusunun bozulmaması ve gelişimini sağlamak amacı ile kundaklama yapılması önerilmektedir.

 

Bebek Kundaklamanın Zararı Var mı ? Varsa Nelerdir ?

Bebek doğru kundaklandığı sürece bebek kundaklamanın herhangi bir zararı tespit edilememiştir.

Bebeklerin sıkı sarılması , hareket kabiliyetinin tamamen kısıtlanması ve yanlış kundaklamadan doğan sebeplerden dolayı bebeklerde kalça çıkığı görülebilir.

Aşırı sıcak havalarda kundaklama yapılması önerilmez. Bebekler bunalabilir buna bağlı bebeklerde isilik ve kızarıklık oluşabilir.

 

Kundak nasıl yapılır?

Bebekleri kundaklamanın birçok yolu vardır. Bunlardan en yaygınları ise yarım kundaktır.

Bebek Kundaklama Videosu

Sosyal Medyada Paylaşın:

6 yorum

  1. Bence kundaklanmalı çünkü elleri ile yüzlerine zarar verebılıyorlar biz ninelerimizden annelerimizden böyle gördük

  2. Doğru kundaklama çok önemli. Çevremde ve etrafımda yanlış kundaklamadan dolayı kalça çıkığı tedavisi gören bebekler tanıyorum. O yüzden işinizi şansa bırakmayın bence çok önemli bir konu

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?