...

Bebek Gelişimi 8. Ay

Bebek Gelişimi 8. Ay

Bebek gelişimi 8. ay dönemi 29, 30, 31 ve 32. haftalardan oluşmaktadır. Bu dönemde karnınızın büyüklüğüne alışmada sıkıntı yaşayabilirsiniz, özellikle gece uykuları size eziyet gelebilir. Hamileliğe alıştınız ve iştahınız artık daha açık..  Bebek gelişimi 8. ay gelişim evresi dönemine beraber göz atalım.

Bebek Gelişimi 29. Hafta 

Bu haftada bebeğin boyu 37-43 cm arasında kilosu ise 1.250-1.350 gram arasındadır.

Bebek büyüdükçe rahimde yer azalacak ve tekmeleri eskisi gibi sert olmayacaktır.

Anne adayında bu hafta;

En çok merak edilen anne adayının kilosudur. Bu haftaya kadar annenin 8-11 kilo alması normaldir.

Bu haftadan itibaren anne adayının saçları daha parlak ve dolgunlaşmış olabilir.

Rahim yalancı sancılarla doğuma hazırlık belirtileri verebilir. Yalancı sancıların düzensiz, asıl doğum sancılarının kademe kademe ve artarak geldiğini de unutmayınız!

Büyüyen rahim ile bebek baskı yaptıkça bu dönemde hapşırır ve öksürürken de altına kaçırırsan şaşırma bebeğin yaptığı baskıdandır:)

Bu haftada hamilelik fotoğrafları çektirmek istiyorsan tam zamanı! Fotoğrafçı ayarlayıp bebeğine doğum öncesi bir sürü anılar bırakabilirsin!!

Bebek Gelişimi 30. Hafta 

Bebeğinizin bu hafta kilosu 1.400 gram civarı, boyu ise ortalama 43 cm’dir.

Bu haftadan itibaren beyni karakteristik girinti ve kıvrımlarıyla gerçek bir beyne benzemeye başlar.

Beyin ısı ayarını arttırabildiği için (biraz da yağ depolarının giderek artması sayesinde) onu şimdiye kadar sıcak tutan incecik, yumuşak kürkünü, yani lanugoyu üzerinden atmaya başlayacak. Bu da doğduğunda artık kıllı bir bebek olmayacağı anlamına gelir.

Anne adayı bu haftada;

Vücudu ağırlaştığı için banyo yapmaktan korkabilir fakat banyo yapmakta hiç bir sorun yoktur anne adayını rahatlatır. Küvete girerken ve çıkarken dikkatli olmak, suyun çok sıcak olmadığından emin olmak yeterlidir.

Bebek Gelişimi 31. Hafta 

Bebeğinizin bu haftaki kilosu 1.500-1.600 gr arasında, boyu ise 40-44 cm civarındadır.

  • Bu hafta üreme sistemi gelişimini sürdürüyor. Eğer erkekse, testisleri böbreğin yanındaki yerlerini terk edip kasıklar yoluyla erbezlerinin yanına doğru hareket edecek. Kızsa, klitorisi iyice belirgin hale gelecek.
  • Ciğerleri artık iyice gelişti ama tam olgunlaşmadı. Bu hafta dünyaya gelse 6 ya da daha fazla hafta küvezde kalması gerekebilir ve nefes alması için solunum cihazına ihtiyaç duyabilir.
  • Beyni ise birkaç hafta öncesine göre daha fazla olgunlaştığından beyninde kanama riski artık daha az. Artık gelen bilgileri işlemeye, ışığı takip etmeye ve beş duyusunun hepsinden sinyalleri algılamaya başlamış durumda.

Anne adayı bu haftada; fazla kilo almamaya dikkat etmelidir. Ve bol bol dinlenmeye özen göstermelidir. Ayaklar ve ellerin şişliği gittikçe artabilir.

Bu haftadan sonra düzenli olarak doktora gidilmeli hamilelik süreci takip edilmelidir.

Bebek Gelişimi 32. Hafta 

32.hafta itibariyle bebeğinizin boyu yaklaşık olarak 42-43 cm, kilosu ise  1.700 – 1.900 gramdır. Hamileliğinizin son 8 haftası.

Eğer çalışan bir anne iseniz yasal olarak doğum izninizin başlamış olması gerek. Tabi kendinizi iyi hissediyor doktor raporunuzu da aldı iseniz 37. Haftaya kadar çalışabilirsiniz.

Bebeğinizin bu hafta yüzündeki kırışıklıklar azalır ve cilt görünümü düzgünleşir.

Gebeliğin 32. Haftasında bebekteki beyinsel ve sinirsel yapılar gelişmektedir. Bundan dolayı süt, yoğurt, peynir, badem, balık ve yeşil yapraklı bitkiler gibi kalsiyum oranı yüksek gıdaların tüketimine özen gösterilmelidir.

32. haftada bebeğiniz dışarıdan gelen sesleri net olarak duyuyor, bu nedenle onunla konuşun onu ne kadar çok sevdiğinizi anlatın ve karnınızı okşayarak sevginizi gösterin.

Anne adayı bu haftada;

Mide ve bağırsak sorunları oldukça artacaktır. Bundan dolayı mide yanmalarını ve bağırsak sorunlarının sıklıkla yaşanmaması için azar azar, sağlıklı gıdalar yemelisiniz ve meyve tüketimini artırmalısınız.

Yalancı kasılmalar başlayacağı için anne artık doğum için hazırlıklara başlamalıdır.

Doğum çantanız hazır mı? Bunun için doğum çantasında olması gerekenler yazımızı okuyabilirsiniz.

Bebek Gelişim Boy- Kilo Tablosu

Bebek gelişimi 8. ay dönemini okudunuz. Bebek Gelişimi 9. Ay dönemine aşağıdaki linkten devam edebilirsiniz.

 BEBEK GELİŞİMİ 9. AY DÖNEMİNİ OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ. ♥

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?