...

Bebek Gelişimi 6. Ay

Bebek Gelişimi 6. Ay

Bebek gelişimi 6. ay dönemi 21, 22, 23 ve 24. haftalardan oluşmaktadır. Bu dönemde karnınızın büyüklüğüne alışmada sıkıntı yaşayabilirsiniz, özellikle gece uykuları size eziyet gelebilir. Hamileliğe alıştınız ve iştahınız artık daha açık..  Bebek gelişimi 6. ay gelişim evresi dönemine beraber göz atalım.

Bebek Gelişimi 21. Hafta 

21. haftada bebeğinizin boyu yaklaşık 26cm, kilosu ise 320-400 gram aralığında. Orta boy bir havuç kadar olduğunu düşünebilirsiniz.

Bebek dış ortamdan gelen sesleri artık rahat bir şekilde duyar. Bu nedenle huzurlu sakin ve mutluluk verici müzikler dönem dönem bebeğe dinletilmelidir. Anne ve baba olarak kısa dönemlerde bebekle konuşmalı ve iletişim içine girilmelidir. Rahat ve huzurlu ortamlarda gebeliğini tamamlayan annelerin bebekleri daha uyumlu ve sakindirler.

Kol ve bacaklar uzamaya devam eder. Bu dönemde boy ölçüsü usg ekranına tam sığmamaktadır.

Amniyon sıvısının bebek üzerindeki gelişimi ve büyümede önemli fonksiyonları mevcuttur. Bebek amniyon sıvısı ortamında rahat olarak hareketlerini yapar. Yutma fonksiyonu ve boşaltım fonksiyonlarının alıştırmalarını bu sıvı sayesinde yapar. Bu nedenle annelerin günlük sıvı alımları çok önemlidir. Günlük yaklaşık 1,5–2 lt sıvı tüketmesi önerilmektedir.

 

Anne adayı 21.haftada;

Rahmin büyümüş olması artık annenin rahat hareketlerini kısıtlar. Özellikle yatış pozisyonları bu haftalarda önem kazanır. Sırt üstü ve yüz üstü pozisyonlar önerilmez. Özellikle sol yan pozisyonda bebeğe giden kan akımının artması nedeniyle önerilir. Gerekirse anne adaylarının yatarken yastık desteği alması önerilir.

Bebek Gelişimi 22. Hafta 

22 haftalık gebelikte bebeğin kilosu, 350 gram ile 400 gram civarında boyu ise baş bölgesinden kalçaya kadar olan uzunluğu ise 19 cm kadar.

Bu haftada bebeğin görme, tat alma, işitme ve dokunma gibi duyuları gelişir.

Üreme sistemi de gelişmeye devam eder. Erkek ise testisleri karnından testis torbasına doğru inmeye başlar. Kız ise rahmi ve yumurtalıkları yerine yerleşir. Vajinası da oluşur.

Anne adayı bu haftada;

5-6.5 kg almış olması normaldir.

22.hafta civarında rahim doğum sancılarına ve doğuma hazırlık alıştırmaları yapar. Ara ara ağrısız gelen kasılmalar gibi.

Bu haftadan itibaren annede kansızlık yaşanabilir. Bunun için doktorunun yaptığı testleri dikkate alarak hareket etmeli gerekirse tedavisini yaptırmalıdır.

Bebek Gelişimi 23. Hafta 

Bebeğiniz yaklaşık 550 – 650 gram boyu da yaklaşık 25-26 cm’e kadar erişmiştir. Bu haftadan itibaren bebeğin yüz hatları gözle görülür derecede belirginleşmiştir. Hala deri oluşumunu tamamlamamış olan bebeğin derisi buruşuktur.

Anne adayı bu haftada; en büyük görülen sorunlardan birisi olan vajinal akıntı bu haftadan itibaren artış gösterebilir. Bunun sebebi rahmin genişleyerek idrar torbasına baskı uygulamasıdır. Ama sıklıkla görülmeyeceğinden endişe duymanıza gerek yoktur. Bunlara ek olarak geçmiş haftalarda meydana gelmeye başlayan kramplar devam edebilir. Önlem için kalsiyum ve magnezyum ağırlıklı besinler tüketmeniz bu sorunu en aza indirecektir.  Kısa süreli ve geçici olarak karın ağrıları yaşanabilir. Eğer ağrılar şiddetli ve geçmeyecek şekilde ise doktorunuza bildirmelisiniz.

Bebek Gelişimi 24. Hafta 

Öncelikle bu haftada (24. Ve 28. Hafta arasında) şeker yüklemesi yaptırmayı unutmayın.

Bebeğiniz 24. Haftada kilosu 560 gram, boyu baştan topuğa kadar ortalama 30 cm civarındadır.

Bebeğiniz giderek şişmanlıyor.Kemik ve kas dokusu hızla gelişmeye devam ediyor. Yüzü ve vücudu yeni doğmuş bir bebeğe daha çok benziyor. Bebeğin kemik ve kaslarındaki gelişmeye paralel olarak hareketleri güçleniyor. Bu haftadan itibaren bebeğinizin kalsiyum ihtiyacı artacaktır.

Bebeğiniz artık etraftaki sesleri algılayabildiğinden yüksek sesli ortamlardan kaçınmalısınız.

Anne adayı bu haftada;

Mide ekşimesi, mide yanması gibi sorunlar yaşayabilir. Tavsiye olarak öğünleri artırmalı, porsiyonları azaltmalıdır.

Bebek Gelişim Boy- Kilo Tablosu

Bebek gelişimi 6. ay dönemini okudunuz. Bebek Gelişimi 7. Ay dönemine aşağıdaki linkten devam edebilirsiniz.

 BEBEK GELİŞİMİ 7. AY DÖNEMİNİ OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ. ♥

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?