...

Ay Ay Anne Karnında Bebek Gelişimi 4. Ay

Ay Ay Anne Karnında Bebek Gelişimi 4. Ay

Bebek gelişimi 4. ay dönemi 13, 14, 15 ve 16. haftalardan oluşmaktadır. Bu dönem artık iyice anneliği hissetmeye başladığınız dönem olacaktır. Karnınızın görünür şekilde belirmesi ile o ilk heyecanınızı attığınız, karnınızdaki bebeğinize alışma sürecine girdiğiniz dönem olacaktır. Ay ay anne karnında bebek gelişimi 4. ay gelişim evresi dönemine beraber göz atalım.

Ay Ay Anne Karnında Bebek Gelişimi 4. Ay

Baş bölgesinden kalçaya kadar olan uzunluğu 7 ile 9 cm, kilosu ise 20 ile 25 gram aralığındadır. Bebeğiniz artık bir şeftali büyüklüğüne ulaşmıştır.

 • Bebeğin ses telleri gelişir.
 • Yüzü daha çok belirginleşir.
 • Yüksek ihtimalle cinsiyeti de belli olur.

Anne adayı bu haftada; çatlaklar, şişkinlik, gaz şikayetleri ve memede değişimler yaşanabilir.

 • Bol su içmek,
 • Antioksidan oranı yüksek sağlıklı gıdalar yemek,
 • Yeterli miktarda protein, az miktarda yağ alarak cildin esnekliğini korumak,
 • Güneşten uzak durmak,
 • Egzersiz yapmak,
 • Yavaş yavaş ve istikrarlı şekilde kilo almak,
 • Doktor tavsiyesi ile cildin elastik lif kalitesini geliştiren kremler kullanmalıdır.

Bebeğiniz bu hafta 40 grama kadar ulaştı. Bu haftada hamileliğiniz karnınızın büyümesiyle belirginleşmeye başlar. Bebeğinizin bazı mimikleri belirginleşmeye başlar. Elini ağzına daha sık götürür. Cinsel organı tamamen gelişmiştir. Bebeğinizin bu hafta troid bezi de gelişerek hormonları oluşmaya başlar. Bu hafta bebeğinizde gelişim gösteren diğer bir organ da böbreklerdir. Böbrekler idrar üretimine geçer ve bebeğiniz idrar yapmaya başlar. Bebeğinizin saçları da belirginleşmeye başlamıştır.

Anne adayı bu haftada; kendini enerjik hissedebilir. Baş ağrıları, mide bulantıları ve kusmalardan kurtulmaya başlamıştır. Hormonlardaki değişimle birlikte duygusal bir dönem geçirebilirsiniz kendinizi eve kapatmak yerine eşinizle dostunuzla daha sık görüşmeye özen gösterebilirsiniz. Bu haftada ortalama 2.5 kilo almış olmanız normaldir. Rahim büyümeye devam ettikçe, ağırlık merkezi değiştiği için sırt ağrıları ve kaslarda zorlanmalar olabilir. İştahınızda bir artış olabilir ama kendinizi tatlılara ve hamur işlerine boğmamalı sağlıklı beslenmeye devam etmelisiniz. 

Bu hafta itibari ile bebeğin boyu 10 – 12 cm’ dir. Kilosu ise geçen haftaya oranla iki katına yakın artmıştır. Bu hafta bebeğinizin kilosu tam olarak 75 gramdır. Hamileliğin 15. Haftasıyla birlikte bebeğin dilinde tat alma tomurcukları oluşmaya başlar. Bu tomurcuklar önümüzdeki haftalarda büyüyecek ve bebek tat almaya başlayacaktır. Rahim içerisinde bulunan amniyon sıvısına annenin yediği her şeyden tat gelecek ve bebek ilerleyen haftalarda annesi tatlı yerse şeker tadını, ekşi yerse ekşi tadını net bir şekilde hissedecektir. Bu haftada bebeğinizin tekmelerini az da olsa hissedebilirsiniz. Bebeğinizin kemikleri güçlenir ve bacakları uzamaya başlar. Bebeğin işitme duyusu ve iç kulak kemikleri hamileliğin bu haftasında gelişmeye başlar. Bebek henüz dış sesleri tam olarak algılayamaz ancak gebelikte 15. hafta bebekle konuşmak annenin rahatlaması açısından faydalı bir faaliyettir.Bebeğinizle konuşmak, sizin için çok keyifli bir aktivite olacaktır. Bu sayede aranızdaki bağ daha da güçlenecektir.

Bebeğin saç ve kirpikleri bu hafta itibariyle kalınlaşmaya başlamıştır.

Anne karnındaki bebek bebek nefes alıp verme çalışmaları yaparak dünya hayatına hazırlanmakta ve akciğerlerini geliştirmektedir.

Anne adayı bu dönemde;

 • Bebeğin tüyleri oluştuğu için midede yanma ve ekşime görülebilir.
 • Anne adayının 15.haftaya kadar 2-4 kilo almış olması normaldir.
 • Bacağa kramp girmesi, el ve ayaklarda şişlik, ödem ve uykusuzluk bu hafta anne adayının en sık yaşadığı sorunlardan biridir.
 • Gebelik maskesi denilen yüzünüzde ve cildinizde çillenme benzeri bir koyulaşma, cilt değişiklikleri 15. Haftada görülen sorunlardandır. Ancak bu durum geçici olup gebelik sonrasında cildiniz eski haline dönecektir.
 • Kilo alımına bağlı olarak bel ve sırt ağrıları yaşanabilir.
 • Damarlarınızda bulunan kan hacmi gebelikle birlikte iki katına çıkmıştır bu durum gebelikte burun kanamalarına ve burunda tıkanıklığa yol açabilmektedir.

Hamileliğin 16. haftasında bebeğiniz 11–12 cm boyutlarında ve ortalama 100–110 gr ağırlığındadır. İki hafta öncesine göre iki kat büyümüş olan bebek bu haftalarda hızlı bir şekilde büyümeye devam eder.

Bebeğinizin göz kapakları kapalı olmasına rağmen ufak göz hareketleri görülebilir.

Eğer ailenizde bir kalp hastalığı geçmişiniz varsa, doktorunuz 16. haftadan itibaren bebeğinizde herhangi bir kalp hastalığı olup olmadığını tespit etmek için fetal ekokardiyografi yaptırmanızı isteyebilir.

Anne adayı bebek gelişimi 4. Ayda ;

 • Sıvı tüketimine dikkat etmeli
 • Uzun süre ayakta kalmayı gerektiren yorucu işlerden uzak durmalı
 • Masa başı işlerde çalışan gebeler saat başı 10 dk kadar yürümeli
 • Oturulduğunda dik oturmaya özen göstermeli ve destekleyici sırt yastıkları kullanmalıdır.

Bebek Gelişim Boy- Kilo Tablosu

Bebek gelişimi 4. ay dönemini okudunuz. Bebek Gelişimi 5. Ay dönemine aşağıdaki linkten devam edebilirsiniz.

♥ BEBEK GELİŞİMİ 5. AY DÖNEMİNİ OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ. ♥

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?