...

Bebek Gelişimi 3. Ay

Bebek Gelişimi 3. Ay

Bebek gelişimi 3. ay dönemi 9, 10, 11 ve 12. haftalardan oluşmaktadır. Bu dönem anneliği yavaş yavaş hissetmeye başladığınız dönem olacaktır. Hafif bir belirginlik ile o ilk heyecanınızı attığınız, karnınızdaki bebeğinizi sevdiğiniz dönem olacaktır. . Bebek gelişimi 3. ay gelişim evresi dönemine beraber göz atalım.

Bebek Gelişimi 9. Hafta 

Bebek bu hafta 23 mm boyundadır. Ağırlığı yaklaşık 2-3 gram arasındadır.

Hemen hemen tüm organları ve kasları oluşmuştur. Cinsel organları yerindedir Fakat cinsiyetini öğrenmek için henüz birkaç hafta beklemek gerekir. Parmak uçları belirginleşmiş, ense oluşmuş ve başı daha dik duruma gelmiştir.

Anne bu dönemde omega-3 kaynağı yüksek olan besinlerden, haftada 2 kez balık ve günde 2 kez ceviz yemeye özen göstermelidir. Ispanak semizotu gibi sebzeler de omega-3 bakımından zengindir. Doktorunuzun bilgisi ve onayı dahilinde yüzmek de rahatlatır.

Bebek Gelişimi 10. Hafta 

Bebek yaklaşık 3-4 cm arasındadır. Ağırlığı 4 gram kadardır. Bu haftadan itibaren bebek bulunduğu sıvıda hareket etmeye başlar. Ayakları, elleri, eklemleri bu hafta itibari ile oldukça şekillendi. Organ gelişimi de neredeyse tamamlanmış durumdadır.

Bu haftada bebeğin beyin, böbrek ve karaciğer gibi hayati organlarıda vücudun içindeki esas yerlerini almaya başlar.

Anne bu dönemde varis,hemoroid (basur) gibi dolaşım sorunları yaşamamak için düzenli olarak egzersiz yapmalıdır.

Rahim bir tenis topu boyutuna ulaşmıştır. Büyüyen rahmin içinde gelişen bebeğe daha fazla kan pompalanabilmesi için kalp her zamankinden biraz daha hızlı atar ve kan hacminin hamilelikten önceki haline göre oldukça yükselmiş durumda olur.

Bebek Gelişimi 11. Hafta 

1.trimestrın son ayıdır. Bebeğiniz yaklaşık 8 gram ağırlığındadır. Yani neredeyse küçük bir limon kadar. Bütün organlar artık yerli yerinde olduğundan fetal büyümesi artık hızlı. 11.hafta ile 20. Hafta arasında ağırlığı30 katına, boyuda 3 katına çıkmış olacak. Genital organları biraz daha belirmeye başlar. Ama cinsiyeti öğrenmek için biraz sabretmelisiniz. Net görüntü 3 hafta içersinde belli olacak.

Anne henüz bebeğin hareketlerini hissedemez. Mide bulantısı belirtisinin sebebi hormon üretimindeki artıştır. Hormon üretimi bu ayda artmaya devam eder bu artış ile kusma ve mide bulantısının yanı sıra göğüslerde ağrı, idrara sık çıkma isteği, baş ağrısı ve baş dönmesi de görülebilir. Kramplar ve karın kaslarında çekilmeler hissedebilirsiniz.

Bebek Gelişimi 12. Hafta 

12 haftalık gebelikte bebeğin boyu baş bölümünden kalçaya kadar yaklaşık olarak 6.1 cm’dir. Ağırlığı ise 8 ile 14 gram civarındadır. 12.haftadaki (ya da yakın bir zamanda) muayenede büyük ihtimalle bebeğin kalp atışını duyabilirsiniz.

  • El ve ayak parmakları ayrılmıştır ve tırnakları büyümeye başlamıştır.
  • Vücudun çeşitli yerlerinde ince tüyler görülebilir.
  • Dış üreme organları erkek ve dişi cinsiyet özellikleri için belirgin işaretler göstermeye başlar.
  • Amniyon sıvısı miktarı artar. Toplam hacim artık 50 ml’dir.

Anne adayının bu haftada kilo artışı olabilir. Bol kıyafetler tercih etmelidir. Kalça ve bacaklarda kilo artışı farkedilir.

Bu haftanın sonunda artık rahim alt karın boşluğuna sığamaz kadar genişler. Bu genişlemeyle birlikte idrar torbası üzerindeki baskı da azalır. Dolayısıyla idrar torbası üzerindeki baskıdan kaynaklı sık sık idrara çıkma şikayeti artık ortadan kalkacaktır.

Cilt renginde koyulaşma görülebilir.

Hamilelik döneminde özellikle de 12.haftaya kadar olan başlangıç sürecinde (ilk 3 ayda) çok fazla kilo almak sağlıksızdır. Fazla kilo almak bebeği taşımayı zorlaştırır. Hatta doğum daha zor olabilir.

Bebek Gelişim Boy- Kilo Tablosu

Bebek gelişimi 3. ay dönemini okudunuz. Bebek Gelişimi 4. Ay dönemine aşağıdaki linkten devam edebilirsiniz.

 BEBEK GELİŞİMİ 4. AY DÖNEMİNİ OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?