...

Ay Ay Anne Karnında Bebek Gelişimi 3. Ay

Ay Ay Anne Karnında Bebek Gelişimi 3. Ay

Bebek gelişimi 3. ay  anneliği yavaş yavaş hissetmeye başladığınız dönem olacaktır. Hafif bir belirginlik ile o ilk heyecanınızı attığınız, karnınızdaki bebeğinizi sevdiğiniz dönem olacaktır. Ay Ay Anne Karnında Bebek gelişimi 3. ay gelişim evresi dönemine beraber göz atalım.

Ay Ay Anne Karnında Bebek Gelişimi 3. Ay

Hemen hemen tüm organları ve kasları oluşmuştur. Cinsel organları yerindedir Fakat cinsiyetini öğrenmek için henüz birkaç hafta beklemek gerekir. Parmak uçları belirginleşmiş, ense oluşmuş ve başı daha dik duruma gelmiştir.

Anne bu dönemde omega-3 kaynağı yüksek olan besinlerden, haftada 2 kez balık ve günde 2 kez ceviz yemeye özen göstermelidir. Ispanak semizotu gibi sebzeler de omega-3 bakımından zengindir. Doktorunuzun bilgisi ve onayı dahilinde yüzmek de rahatlatır.

Bebeğin beyin, böbrek ve karaciğer gibi hayati organlarıda vücudun içindeki esas yerlerini almaya başlar.

Anne bu dönemde varis,hemoroid (basur) gibi dolaşım sorunları yaşamamak için düzenli olarak egzersiz yapmalıdır.

Gebelikte Bebek Gelişimi 3. Ay Bebek Boyutu

Rahim bir tenis topu boyutuna ulaşmıştır. Büyüyen rahmin içinde gelişen bebeğe daha fazla kan pompalanabilmesi için kalp her zamankinden biraz daha hızlı atar ve kan hacminin hamilelikten önceki haline göre oldukça yükselmiş durumda olur.

1.trimestrın son ayıdır. Bebeğiniz yaklaşık 8 gram ağırlığındadır. Yani neredeyse küçük bir limon kadar. Bütün organlar artık yerli yerinde olduğundan fetal büyümesi artık hızlı. 11.hafta ile 20. Hafta arasında ağırlığı 30 katına, boyutu da 3 katına çıkmış olacak. Genital organları biraz daha belirmeye başlar. Ama cinsiyeti öğrenmek için biraz sabretmelisiniz. Net görüntü 3 hafta içersinde belli olacak.

Anne henüz bebeğin hareketlerini hissedemez. Mide bulantısı belirtisinin sebebi hormon üretimindeki artıştır. Hormon üretimi bu ayda artmaya devam eder bu artış ile kusma ve mide bulantısının yanı sıra göğüslerde ağrı, idrara sık çıkma isteği, baş ağrısı ve baş dönmesi de görülebilir. Kramplar ve karın kaslarında çekilmeler hissedebilirsiniz.

Bu ayın sonunda (ya da yakın bir zamanda) muayenede büyük ihtimalle bebeğin kalp atışını duyabilirsiniz.

  • El ve ayak parmakları ayrılmıştır ve tırnakları büyümeye başlamıştır.
  • Vücudun çeşitli yerlerinde ince tüyler görülebilir.
  • Dış üreme organları erkek ve dişi cinsiyet özellikleri için belirgin işaretler göstermeye başlar.
  • Amniyon sıvısı miktarı artar. Toplam hacim artık 50 ml’dir.

Anne adayının bu haftada kilo artışı olabilir. Bol kıyafetler tercih etmelidir. Kalça ve bacaklarda kilo artışı farkedilir.

Bu haftanın sonunda artık rahim alt karın boşluğuna sığamaz kadar genişler. Bu genişlemeyle birlikte idrar torbası üzerindeki baskı da azalır. Dolayısıyla idrar torbası üzerindeki baskıdan kaynaklı sık sık idrara çıkma şikayeti artık ortadan kalkacaktır.

Cilt renginde koyulaşma görülebilir.

Hamilelik döneminde özellikle de 12.haftaya kadar olan başlangıç sürecinde (ilk 3 ayda) çok fazla kilo almak sağlıksızdır. Fazla kilo almak bebeği taşımayı zorlaştırır. Hatta doğum daha zor olabilir.

Burada Anlattık : Gebelikte Beslenme Önerileri

Bebek Gelişim Boy- Kilo Tablosu

Bebek gelişimi 3. ay dönemini okudunuz. Bebek Gelişimi 4. Ay dönemine aşağıdaki linkten devam edebilirsiniz.

Ay Ay Anne Karnında Bebek Gelişimi : Bebek Gelişimi 4. Ay

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?