...

Ay Ay Anne Karnında Bebek Gelişimi 2. Ay

Ay Ay Anne Karnında Bebek Gelişimi 2. Ay

Bebek gelişimi 2. ay dönemi 5, 6, 7 ve 8. haftalardan oluşmaktadır. Bu dönem anneliği ilk hissetmeye başladığınız dönem olacaktır. Henüz  bir kıpırdama olmasa da hala anne olma heyecanında olduğunuz bir dönemdir. Ay ay anne karnında bebek gelişim 2. ay evresi dönemine beraber göz atalım.

Ay Ay Anne Karnında Bebek Gelişimi 2. Ay

Anne ilk randevusunu alıp doktora görünmelidir. Aklında olan soruları da not edebilir doktorunuza sorabilirsiniz.

Ultrasonda sadece bebeğin kesesi görülebilir. Bebeğin boyu 1 mm kadardır. Bu hafta itibari ile bebeğin dolaşım sistemi gelişmeye başlar. Kalp atışlarını duyabilmek pek mümkün olmaz.

Bebeğiniz bir bezelye tanesi kadardır. Yaklaşık 4 mm kadardır. Zamanla çene ve yanakları olacak doku katları oluşmaya başlar. Gözler ve buruna dönüşecek hatlar ise dışa dönük yani çıkıntılı olmaya, kulak yapısı da içe doğru itilmeye başlar. Kalp hızlı bir şekilde atar. Kalbi kam pompalamaya başlamıştır.

Anne adayında ise sık idrara çıkma, bulantı, kokulara karşı hassasiyet kusma gibi sorunlar devam edebilir. Bunu dışında kanama çok sık kusma gibi bir durumda doktoruna başvurmalıdır.

Bebek 9-11 mm arasındadır. Fasulye tanesi kadar olur. Vücut hatları oturmaya başlar. Yemek ve soluk borusu da bu dönemde oluşmaya başlar. Embriyonun baş-popo mesafesi (CRL) de artık ölçülebilir olduğundan, eğer son adet tarihinizden emin olamıyorsanız, gebeliğinizin yaşı tahmin edilebilir ve  doğum tarihiniz de hesaplanabilir.

Anne bu dönemde su tüketimine özen göstermeli günde 2.5 litre su içmelidir. Vitamin ve mineral takviyelerine ve beslenmeye özen göstermelidir.

Bebek 16 mm arasındadır. Yani bir barbunya tanesi kadar. Dudakları, burnu, göz kapakları, bacakları ve sırtı şekillenmeye başladı. Kalbi dakikada tam 150 vuruş yapıyor.

Anne rahmi genişliyor olsa da fark edilecek kadar bütün değildir. Bel ve giysilerde hafifte olsa değişiklikler görebilir. Gebeliğin ilk aylarında idrar torbası rahmin önünde ve biraz altındadır. Bu yüzden rahim büyüdükçe idrar torbasına baskı yapar. Bu sebeple sık idrara çıkma isteği olur. Zorlanmadan egzersiz yapabilir günde 30 dk kadar yürüyebilirsiniz.

Bebek Gelişim Boy- Kilo Tablosu

Bebek gelişimi 2. ay dönemini okudunuz. Bebek Gelişimi 3. Ay dönemine aşağıdaki linkten devam edebilirsiniz.

Ay Ay Anne Karnında Bebek Gelişimi : Gebelikte Bebek Gelişimi 3. Ay 

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?