...

Bebek Gelişimi 10. Ay

Bebek Gelişimi 10. Ay

Bebek gelişimi 10. ay dönemi 37, 38, 39 ve 40. haftalardan oluşmaktadır. Bu dönemde artık doğum telaşı ha doğurdum ha doğuracağım demekle geçecek . Artık bebeğiniz kucağınızda 🙂  Bebek gelişimi 10. ay gelişim evresi dönemine beraber göz atalım.

Bebek Gelişimi 37. Hafta 

Bebeğiniz ortalama 49 cm ve 3 kg ağırlığındadır.

Henüz anne karnında nefes alabileceği bir ortama sahip olmasa da, bebeğiniz bu haftalarda anne karnı içerisinde yavaş yavaş nefes alıp vermeye benzer hareketlerle, bu refleksini geliştirmeye çalışacak. Ayrıca  gelişiminin tamamen bitmediğini söyleyebileceğimiz yapıların arasında kemikleri de var. Fonksiyonel olarak hazır ve kullanımdalar, ancak henüz kıkırdaksı yapıdalar ve sertleşmek için doğumdan sonrasını bekliyorlar.

Anne adayı bu haftada;

Bebeğinizin içinde yüzdüğü amniyotik sıvı azalmaya başlayacak. Bu dönemde hamilelerin yaşadıkları vajinal akıntının artması normal. Ancak bu haftalarda, bu akıntı içerisinde kan fark ederseniz, bu yüksek ihtimalle doğuma birkaç gün kaldığının bir işaretidir.

Göğüs hassasiyeti hissedebilirsiniz.

Mide yanması ve hazımsızlık hissedebilirsiniz.

Bebek Gelişimi 38. Hafta 

Bebeğiniz 50 cm civarında ve 3-3.100 gr ağırlığındadır.

Bebeğinizin organları artık son derece gelişti ve dış dünyaya uyum sağlayabilir.

Anne adayı bu haftada;

Geceleri rahatça uyumanın giderek zorlaştığını fark edebilirsiniz. Gün içinde sıklıkla dinlenin ve ayaklarınızı yükseğe koyun. Şekerleme yapın, okuyun ve yapabiliyorken eşinizle zaman geçirin.

Doğum yaklaştıkça, sarımtırak protein sıvısı olan ağız sütü meme uçlarından sızmaya başlayabilir.

Vücudun bağ dokuları doğuma hazırlık için yumuşamaya ve gevşemeye devam eder.

Doğum yaklaştıkça doğum korkuları da artıyor olabilir doğum korkularını yenmek için “doğum korkusu nasıl yenilir” başlıklı yazımızı okuyabilir bilgi edinebilirsiniz.

Bebek Gelişimi 39. Hafta 

Bebeğinizin beyin gelişimi devam ediyor, siz de her an doğumun başlama işaretlerinden biriyle karşılaşabilirsiniz!

Bebeğiniz yaklaşık 3-3.500 kg boyu ise 48-54 cm arasındadır.

Bebeğinizin beyin gelişimi devam etmekle birlikte önünüzdeki 3 yıl içinde de gelişmeye devam eder.

Cildi artık beyazlaşmaya başlar.

Nefes alışınızı rahatlatacak ama yürüyüşünüzü zorlaştıracak kafası çoktan pelvis’e düşmüş olabilir. Derisinin altındaki yeni deri katmanları gelişmekte, bebeğinizin derisi değişiyor.

Anne adayı bu haftada;

Yaklaşmakta olan doğum için vücudundaki işaretleri takip etmelidir. Bunlardan bazıları; kasılmalar, amniyotik sıvınızı taşıyan zarların açılması (suyun gelmesi), nişan gelmesi (rahime giden yoldaki mukoza tıpasının açılması) ve kan görmek (genişleme ve yumuşayarak incelme ile rahim boynundaki kılcal damarlarınızın çatlaması, pembe ve kırmızı renkte akıntıya neden olur.)

Duygusallık ve dalgınlık hat safhada olabilir.

Bebeğinizin hareketlerinde fark edilir bir yavaşlama olursa bu bir problem olduğunun işareti olabilir.

Bebek Gelişimi 40. Hafta 

Bebeğin fiziksel ve zihinsel olarak gelişimini tamamladığı bu hafta içinde yaklaşık % 90 ihtimalle doğum gerçekleşecektir. Öyle ki 40 hafta dolduğu halde doğumun gerçekleşmediği durumlar tüm hamilelikler içinde sadece % 5 civarındadır. Gebeliğin 40 haftadan uzun sürme durumu genellikle ilk gebeliklerde görülmektedir. Bebek bu hafta itibariyle yaklaşık 3500 gram ağırlığında ve 55 cm üzerindedir.

Doğum esnasında rahim kanalından rahatlıkla geçebilmesi için henüz kafatası kemikleri birleşmemiş, sertleşmemiş olan bebek, dış dünyada yaşamaya tamamen hazırdır.

Anne adayı bu haftada;

Gebelik döneminin 40. haftasında ishal ile birlikte mide bulantısı da en sık görülen rahatsızlıklardan biridir. İshalin sebebiyet vereceği su kaybını önlemek için, bol bol sıvı almak, vücudun kaybettiği suyu geri kazandırmak gerekir. Bu haftada meydana gelen şiddetli bel ve sırt ağrılarını, ılık su ile hafifletebilir ve önüne geçebilirsiniz.

Bu haftalarda düzenli ve şiddeti her geçen gün artan kasılmaların meydana gelmesi, nişan bozulması şeklinde ifade edilen sümüksü tıkacın gelmesi veya suyunuzun gelmesi gibi durumlarda derhal hastaneye giderek doktorunuz ile görüşmeniz gerekir.  Doğum yapma zamanı geldiği zaman, rahim ağzı yavaş yavaş açılmaya başlar. Bu açıklık 10 cm. civarına ulaştığında doğumun ilk aşaması geçilmiş olur.

Doğumun gecikmesi;

Normal doğumun yapılmasına karar kılındığı zaman, ultrason ve NST muayeneleri sonucunda bebeğinizin sağlık durumunun iyi olması halinde, daha önce hiç doğum yapmamış olan  anne adayları 10 gün daha bekleyebilirler. Doğumlarda bu sürenin aşılması oldukça normaldir. Bu süre sonunda da daha doğum gerçekleşmez ise, o zaman doktorlar anneye  suni sancı vererek normal doğumun gerçekleşmesini sağlayabilir. Anneye yapılan bu suni sancının doğumu başlatmaması halinde, derhal sezaryen doğum başlatılır.

Bebek Gelişim Boy- Kilo Tablosu

Bebek gelişimi 10. ay dönemini okudunuz. Bebeğinizi Kucağınıza Sağ Salim Almanız Dileğiyle…

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?