...

Bebek Gelişimi 1. Ay

Bebek Gelişimi 1. Ay

Anne karnındaki bebek gelişimi yaratanın bizlere bahşettiği eşsiz bir serüvendir. Anne karnındaki bebek gelişiminde kusursuz bir düzen ve ilerleyiş vardır. Bebek gelişimi 1. ay dönemi oluşum ve başlangıç aşamasıdır. Bu aşamaya ilk trimestr dönemi denir. Genel olarak tıp literatüründe hamileliğin 1 ay dönemi diye bir şey yoktur. Bunun yerine oluşum aşaması kullanılır. Bu yüzden bu yazımızda ilk trimestr dönemini anlatacağız.

Trimestr nedir? Gebelik toplamda 40 hafta yada 280 gündür. Yani 9 ay 10 gün olarak hesaplanmakta. Bu süre 3 aylık dönemlere ayrılmıştır. Buna trimestr denir.

1-13 haftalar arası; ilk trimestr

14-26. Haftalar arası; 2. Trimestr

27-41+  haftalar arası; 3. Trimestr olarak ayrılır.

Gebeliğin hesaplanmasında son adet tarihi baz alınır. Hafta olarak hesap yapılmalıdır. Bebeğim 3 aylık değilde, 12 hafta yada 12+6 gibi hesap yapılmalıdır. Adet tarihi bilinmiyor birliktelik tarihi biliniyor ise gebelik haftası bu tarihten 2 hafta büyüktür.

İlk Trimestr

Bebeğin organlarının geliştiği dönemdir. Gebeliğin 12-13. Haftasıdır. Bu dönem anne adayı için zorlu bir süreç olduğu gibi baba içinde aynı şekildedir. Zor bir alışma dönemi geçirebilirler. Bu dönemde erkekler eşlerine karşı anlayışlı olmalıdır. Anne adayı duygusal anlamda da bir düşüş içindedir. Duyduğu her kokudan rahatsız olabilen kadar bu dönemi rahat geçiren de vardır elbette bünyeye göre değişir. Duygular genelde değişkenlik gösterebilir kimi zaman agresif kimi zaman alıngan geçen bir dönemdir. Bu dönemde evde sigara içilmemeli veya sigara içilen ortamda bulunmamalıdırlar.

Elektronik cihaz kullanımı konusunda ispatlanmış bir zarar görülmemiştir fakat saatlerce telefonla konuşulmamalısı geceleri odada telefon bulundurulmaması önerilir.

Bilgisayar gebelikte kullanılabilir.

Bebek Gelişim Boy- Kilo Tablosu

Bebek gelişimi 1. ay dönemini okudunuz. Bebek Gelişimi 2. Ay dönemine aşağıdaki linkten devam edebilirsiniz.

♥ BEBEK GELİŞİMİ 2. AY DÖNEMİNİ OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Anne adaylarına hamilelik süresi boyunca diyetlerine bol bol roka eklemelerini öneririm. Bebek gelişimi için oldukça faydalı. İçeriğinde hem yeni doğanların hem de aylık bebeklerin ihtiyacı olan besinler var.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?