...

Ay Ay Anne Karnında Bebek Gelişimi 1. Ay

Ay Ay Anne Karnında Bebek Gelişimi 1. Ay

Anne karnındaki bebek gelişimi yaratanın bizlere bahşettiği eşsiz bir serüvendir. Anne karnındaki ay ay bebek gelişimi ile ilgili kusursuz bir düzen ve ilerleyiş vardır. Bebek gelişimi 1. ay dönemi oluşum ve başlangıç aşamasıdır. Bu aşamaya ilk trimestr dönemi denir. Genel olarak tıp literatüründe hamileliğin 1 ay dönemi diye bir şey yoktur. Bunun yerine oluşum aşaması kullanılır. Bu yüzden bu yazımızda ilk trimestr dönemini anlatacağız.

Ay Ay Anne Karnında Bebek Gelişimi 1. Ay

Trimestr nedir? Gebelik toplamda 40 hafta yada 280 gündür. Yani 9 ay 10 gün olarak hesaplanmakta. Bu süre 3 aylık dönemlere ayrılmıştır. Buna trimestr denir.

1-13 haftalar arası; ilk trimestr

14-26. Haftalar arası; 2. Trimestr

27-41+  haftalar arası; 3. Trimestr olarak ayrılır.

Gebeliğin hesaplanmasında son adet tarihi baz alınır. Hafta olarak hesap yapılmalıdır. Bebeğim 3 aylık değilde, 12 hafta yada 12+6 gibi hesap yapılmalıdır. Adet tarihi bilinmiyor birliktelik tarihi biliniyor ise gebelik haftası bu tarihten 2 hafta büyüktür.

İlk Trimestr

Bebeğin organlarının geliştiği dönemdir. Gebeliğin 12-13. Haftasıdır. Bu dönem anne adayı için zorlu bir süreç olduğu gibi baba içinde aynı şekildedir. Zor bir alışma dönemi geçirebilirler. Bu dönemde erkekler eşlerine karşı anlayışlı olmalıdır. Anne adayı duygusal anlamda da bir düşüş içindedir. Duyduğu her kokudan rahatsız olabilen kadar bu dönemi rahat geçiren de vardır elbette bünyeye göre değişir. Duygular genelde değişkenlik gösterebilir kimi zaman agresif kimi zaman alıngan geçen bir dönemdir. Bu dönemde evde sigara içilmemeli veya sigara içilen ortamda bulunmamalıdırlar.

Elektronik cihaz kullanımı konusunda ispatlanmış bir zarar görülmemiştir fakat saatlerce telefonla konuşulmaması geceleri odada telefon bulundurulmaması önerilir.

Bilgisayar gebelikte kullanılabilir.

Anne Karnında Bebek Gelişimi 1. Ay

Uzun ve meşakkatli bir yolculuk başladı. İlk 4 gün boyunca, anne karnındaki bebek bir tane şekerden bile daha küçüktür. Ancak, 5. günden itibaren büyümeye başlar ve 6. günde boyutu neredeyse iki katına çıkar. Döllenmeden 5-6 gün sonra anne karnındaki bebek yavaş yavaş rahim içine yerleşmeye başlar.

Hamileliğin yaklaşık 20. gününde, çok önem arz eden bir durum meydana gelir: beyin dokusundan başlayıp, boylu boyunca omuriliği de içine alacak şekilde aşağı doğru uzanan Nöral tüp ismi verilen bir yapı oluşmaya başlar.İlk 4 hafta sonunda bebeğinizin boyu yaklaşık 0.1 mm kilosu ise 1 grama ulaşmış durumdadır.

Hafta Hafta Bebek Gelişim Boy- Kilo Tablosu

Bebek gelişimi 1. ay dönemini okudunuz. Bebek Gelişimi 2. Ay dönemine aşağıdaki linkten devam edebilirsiniz.

Ay Ay Anne Karnında Bebek Gelişimi : Bebek Gelişimi 2. Ay 

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Anne adaylarına hamilelik süresi boyunca diyetlerine bol bol roka eklemelerini öneririm. Bebek gelişimi için oldukça faydalı. İçeriğinde hem yeni doğanların hem de aylık bebeklerin ihtiyacı olan besinler var.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?