...

Bebeğin Cinsiyetini Kim Belirler ? Anne mi ? Baba mı ?

Bebeğin Cinsiyetini Kim Belirler ? Anne mi ? Baba mı ?

Hamilelik aşamasının en kritik ve heyecanla beklenen anı bebeğin cinsiyetinin belli olduğu hamileliğin 16. – 20. haftalarıdır. Peki bebeğin cinsiyetini kim belirler ? Anne mi ? Baba mı ? Yıllarca merak konusu olmuştur.

Bebeğin Cinsiyetini Belirleyen Faktörler

Bebeğin cinsiyetinin babadan gelen spermlerle belirlenmekte olduğunu söylemek tıbben mümkündür. Babanın sperminin yarısı erkek, diğer yarısı ise kız çocuk spermidir. Bebeğin cinsiyeti hangi spermin yumurtaya daha çabuk ulaştığına bağlıdır. Yumurtaya hangi spermin daha çabuk ulaşacağına yönelik ihtimaller de %50-%50 olduğundan her anne baba için kız ve erkek çocuk sahibi olma olasılığı %50-%50’dir.

Bebeğin cinsiyetini belirleyen bazı başka faktörler bulunmaktadır. Örnek verecek olursak genel nüfus içerisinde, erkek doğum sayısı kız doğum sayısından biraz daha fazladır. Bununla ilgili açıklamalardan biri Y (erkek) kromozomunun X (kız) kromozomundan çok daha küçük olmasıdır. Bu düşünce, Y kromozomu taşıyan spermlerin daha hızlı olduğu, böylece yumurtaya daha çabuk ulaştığı varsayımına dayanmaktadır.

Bebeğin Cinsiyetini Belirleyen Yiyecekler

Anne ve babanın yaşam ve hayat biçimi de bebeğin cinsiyetini etkileyebilir. Yapılan çalışmalar gösteriyor ki beslenme, ekonomik durum ve hatta yaşanılan yerin bile çocuğun cinsiyeti üzerinde etkili olduğunu ortaya koymuştur. Fakat bu etkiler çok büyük değildir.

Örneğin bir araştırmaya göre her sabah tahıl ve türevi yiyecek tüketen annelerin %59’u erkek doğum yapmıştır. Nadiren tahıl tüketen annelerin ise yalnızca %43’ü erkek doğum yapmıştır. Ancak bu durum her zaman tahıl tüketmenin erkek çocuk doğurmaya yardımcı olacağı anlamına gelmez.

Bunlar kişilerin vücutları dışındaki faktörlerdir. Ancak bu konuda söylenebilecek en kesin şey bebeğin cinsiyetinin, hangi cinsiyet genini taşıyan spermin yumurtaya daha önce ulaşmasıyla belirlendiği, yani cinsiyetin sperm ile ilgili olduğudur.

Ultrason görüntüsüne bakarak bebek cinsiyeti tahmini yapmak için Ultrason Görüntüsüne Göre Bebek Cinsiyet Tahmini adlı konumuzu okuyabilirsiniz.

Peki X ve Y kromozomları bebeğin cinsiyetini nasıl belirliyor?

Hem kadınlarda hem erkeklerde kromozomlar bulunur. Erkeklerde genellikle bir X ve bir Y kromozomu bulunurken, kadınlarda iki X kromozomu bulunmaktadır.
Bir yumurta veya sperm üretildiğinde, anne/babadan gelen yalnızca bir kromozomu taşır. Yani diğer bir deyişle kadın yumurtası yalnızca X kromozomunu taşırken, erkek spermi X veya Y kromozomlarını taşıyabilir.

Döllenme süresince sperm hücreleri anne adayının yumurta hücresine doğru bir yarış yapar. Y kromozomu taşıyan sperm hücresi bu yarışı kazanırsa (anne de X kromozomu taşıdığına göre) fetus XY kromozomundan oluşacaktır. Yani bir erkek! Bu da bebeğin cinsiyetini kim belirler sorusunun cevabı olacaktır.

Ancak, babanın sperm hücrelerinden X kromozomunu taşıyan hücre bu yarışı kazanırsa fetus XX kromozomundan oluşacaktır ki, bu da bir kız bebek dünyaya getirileceği anlamına gelir.

Sonuç olarak söylenebilir ki, bebeğin cinsiyetinin kız mı erkek mi olacağı babadan gelen spermle belirlense de, her ikisinin de olasılığı tıpkı bir yazı/tura atışı gibi %50-%50’dir.

Bebek cinsiyeti ile ilgili eski zamanlarda yapılan Bebek Cinsiyeti Öğrenmek İçin Basit Test konumuza göz atabilirsiniz.

Kuran da Bebek Cinsiyeti Belirleme

Doğum ve bebek cinsiyeti ile ilgili Kur’ân-ı Kerîm’de şu şekilde el-Kıyâme, 36-40 belirtilmiştir.

Her şeyden üstün, her işinde hüküm ve hikmet sahibidir O… Ve cinsiyeti belirleyen programı da babanın kromozomlarına yerleştirmiş; bilim dünyasının yakın tarihlerde keşfettiği bu hadiseyi, 14 asır önce indirmiş olduğu Kur’ân-ı Kerîm’de insanlığa îlan etmiştir:

“İnsan, kendisinin başıboş bırakılacağını mı zanneder?! O, (döl yatağına) akıtılan meninin içinden bir nutfe (sperm) değil miydi? Sonra bu, aleka (aşılanmış yumurta) olmuş, derken Allah onu (insan biçiminde) yaratıp şekillendirmişti. Ondan da iki eşi, yani erkek ve dişiyi var etmişti. Peki (bunları yapan) Allâh’ın ölüleri tekrar diriltmeye gücü yetmez mi?” (el-Kıyâme, 36-40)

BEBEĞİN CİNSİYETİNİ ERKEK BELİRLİYOR

Tüp bebekte cinsiyet seçme;

  • Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi doğacak bebeğin cinsiyetini kadın değil, erkek belirliyor.
  • Tüp bebek ile seçilip yumurtaya enjekte edilen spermin genetik yapısına ise bakılamıyor.
  • Ancak oluşan embriyonun genetik yapısı incelenerek kız ya da erkek olduğu belirlenebiliyor.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Genelde bebeklerin cinsiyetlerini kadınların belirlediğini söyleselerde, uzmanların derin araştırmaları sonucuna göre bebeğin cinsiyetini kesinlikle erkek hormunu belirlemektedir..

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?