...

Bebeğim Herşeyi Ağzına Alıyor! Çözüm Burada!

Bebeğim Herşeyi Ağzına Alıyor! Çözüm Burada!

Bebeğin her şeyi ağzına alması acaba normal mi? Evde bulduğu her nesneyi ağzına almaya çalışan bebekler ile elleri sürekli ağzında olan bebekler aslında bir sağlık problemi ile karşı karşıya değildir! Çözüm basit, acaba bebekler bu davranışı neden yapıyor hadi inceleyelim!

Her şeyi Ağzına Alan Bebekler bu sıkça duyduğumuz bir ebeveyn şikayetidir. Bebeklerin neredeyse hepsinde evde bulduğu her cismi ağzına alma sorunu yaşanmaktadır. Ancak telaş etmeyin, korkmanıza da gerek yok!

Bebekler için ilk 12 ay ağızlarıyla keşif dönemidir. Bebekler her şeyi yalar, ısırır ve emerler. Bu bir televizyon kumandası olabilir oyuncak olabilir veya kendi ayağı bile olabilir. Anneler ve babalar bebeğim herşeyi ağzına alıyor diye mikrop kapacağı düşüncesindedirler. Her aldığı konusunda kısıtlanmamalıdır(enfeksiyon kapacağı durumlar hariç) çünkü hareketlerinin gelişiminin göstergesidir. Sürekli bebeğinizi ağzına alma diye uyarmak yerine emniyetli yani enfeksiyon riski olmayan yutma riski yaşamayacak şeylere yönlendirmelisiniz. 18. aydan sonra diğer duyularını fark edeceği için zaten bu her bulduğunu ağzına götürme huyunu kendiliğinden unutacaktır.

Son zamanlarda bebeğim kıyafetlerini emiyor, çocuğumun elleri sürekli ağzında gibi bir çok anne şikayeti var. Her şeyi ağzına alan bebekler, bunu yaparken neden diyebileceğimiz birçok sebebi vardır. Peki bebekler neden ellerini ağızlarına sokar? Hadi İnceleyelim!

Bebeklerde Beslenme İsteği

* Özellikle küçük bebekler aç iken her şeyi ağızlarına götürmek isterler.

* Demir yada mineral eksikliği olan bebekler yenmemesi gereken şeyleri bile yeme isteği duyabilirler. Bunu takip etmeli vücudunda bazı maddelerin eksik olabileceği düşünülerek gerekli testler yapılmalıdır.

Burada Anlattık : Blw Nedir? Ek Gıdaya Geçiş Süreci

Bebeklerde Fiziksel Gelişim

* Bebekler dünyaya ilk geldikleri andan itibaren birçok şeyi oral yol(ağız yolu) ile tanımaya çalışırlar. Tadını ve dokusunu anlamaya çalışırlar. Ağızlarına alarak yiyebilir miyim? Tadı nasıl? gibi sorulara yanıt vermeye ağızları ile tanımaya çalışırlar.

* Cisimleri çiğnemek bebekleri konuşmaya hazırlar.

* Diş çıkarma döneminde bu eğilim daha fazla artacaktır. Ağızlarına sert cisimler götürmekte ısrarcı davranacaklardır. Artan salyalar da dişin çıkıyor olmasının habercisidir. Soğuk cisimler ve yiyecekler diş etlerini rahatlatacaktır.

Bu Konu İlginizi Çekebilir: Bebeklerde Atak Dönemleri Büyüme Sıçrayışları

Bebeğim Her şeyi Ağzına Alıyor! Ne Yapabilirim?

  • Küçük cisimleri bebeğinizden uzak tutmalısınız. Zira boğazına kaçabilir. Ve verdiğiniz cisimlerin içerisinde küçük parçalar barındırmamasına da dikkat etmelisiniz.
  • Verdiğiniz cisimlerin bebeğinizin canını acıtacak kadar sert olmamalıdır.
  • Bebeğinize giydirdiğiniz giysilerdeki düğme, boncuk, kurdele gibi şeylerin olmamasına dikkat edilmelidir.
  • Bebeğinizin sürekli ağzına aldığı şeyleri steril tutmaya özen gösterin.
  • Bebeğinizin oyuncaklarını hasta olan bebeklerle paylaşmamaya özen gösterin.

Bebeğimin Her şeyi Ağzına Alıyor! Nasıl Vazgeçirebiliriz?

Bebeğinizin her şeyi ağzına götürmesini istemiyorsanız eğer güvenlik önlemlerini tam almalısınız. İstenmeyen cisimleri ortadan kaldırmalısınız.

  • Uyarılarınız da net ve kararlı olun. ”Hayır onu ağzına almamalısın” gibi net cümleler kurmalısınız.
  • Bebeğiniz yine istenmeyen bir şeyi ağzına götürdüğünde onu farklı ve ilgisini çekeceği şeylere yönlendirin.
Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?