...

Bak Burada Kim Var Bebek Oyunu 9 & 36 Ay

Bak Burada Kim Var Bebek Oyunu 9 & 36 Ay

Bebeklerde tanıma ve algılama duyuları gelişimi çok önemlidir. Bu duyuların gelişimi bebek oyunları ile pekiştirilebilir. Ayırt edebilme ve farkı görebilme zekasının gelişimi ileride çocukların farklı açılardan bakabilmesine yol açar. Bak burada kim var bebek oyunu ile bebeğinize bu duyuları katabilirsiniz.

Bak Burada Kim Var Bebek Oyunu İçin Gerekli Malzemeler ;

  •  Ayna
  •  Şapka
  •  Gözlük
  •  Atkı , incik boncuk , kolye vs.

Bak Burada Kim Var Bebek Oyunu Nasıl Oynanır ?

 

  •  Bebeğinizi yanınıza alarak aynanın karşısına geçin. ( yürüyemiyorsa sandalyesine oturtabilirsiniz)
  •  Aynanın karşısında suratınızı farklı şekillere bürüyün. Gülümseyin , somurtun ve korkutucu olun. Aynaya doğru suratınızı uzatın ve bebeğinizin de aynılarını yapması için onu yönlendirin, taklit etmesi konusunda cesaretlendirin.
  •  Şapkayı yada gözlüğü takın ve sonra aynaya doğru yaklaşarak ‘ gittimm ‘ deyin. Çocuğunuza da aksesuarları göstererek ister misin iye sorun. Gözlüğü yada şapkayı hafifçe düşürerek ‘ gittii ‘ diyebilirsiniz.
  •  Aynı işlemleri diğer aksesuarlarla doğaçlama şekilde yapabilirsiniz. Bebeğinizin sizi aynada görmesi ve farklı şekillerde görmesi önemli.
  •  Tepkilerini kutlamalısınız. Bu hareketleri yapmak bir bebek için takdir edilmesi gereken mevzular 🙂

 

Oyunun İleri Aşaması

Burunuza yada yanağınıza yoğurt sürebilirsiniz. Bebeğinizin sürdüğünüz nesneye dokunmasına izin verin. Ekstra olarak göz yakmayan şampuanlardan köpük yapabilirsiniz. Bunu aynaya sürebilirsiniz. Köpükleri silip tekrar çıkarabilirsiniz.

 

Bebeğim Ne Öğrendi ?

Şapka , gözlük gibi aksesuarlarla oynanan oyunlar bebeğin tahmin ve taklit becerisini geliştirir. Fark edebilme duyusu kazandırır. Oyun esnasında bebeğinizin sezgilerini ve davranışlarını gözlemleyin. Sarf ettiği çaba ve verdiği ifadeler iletişimine katkı sağlayacaktır.

 

Bilmeniz Gerekenler

Ayna oyunu esnasında bebeğiniz yada çocuğunuz tepkisiz kalıyor , ilgisi dağılıyor ise bu oyunu ayna dışında sadece bir gözlük ile karşılıklı oynayabilirsiniz. Bazı bebekler yüzüne yada vücuduna takılan aksesuarlardan pek hoşlanmayabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?