...

Baby Shower Ne Demek ? Baby Shower Konsepti ve Olması Gerekenler

Baby Shower Ne Demek ? Baby Shower Konsepti ve Olması Gerekenler

Şu sıralar her annenin konuştuğu bir şey var, Baby Shower ! Peki baby shower ne demek ? Baby shower konsepti ve baby shower de olması gerekenler , baby shower hediye listesi ve mekanları gibi bir çok konuda ayrıntılara değineceğiz.

Baby Shower Ne Demek ? Baby Shower Türkçesi Nedir ?

Baby shower kelime anlamı ile ” Doğacak Bebeğe Hediyeler Verme ” olarak tabir edebiliriz. En azından Baby Shower ‘ın Türkçe anlamı bu. Biraz daha açacak olursak , doğum yaklaşırken yapılan anne ve bebeğe hediyeler verilen bir organizasyon ( parti ) olarak düşünebilirsiniz.

Bu organizasyon Türkiye’den ziyade genellikle yurt dışında yapılan bir gelenektir. Ancak teknolojinin artması ve globalleşen dünya ile artık hangi gelenek hangi ülkenin karışmaya başladı. Yurt dışında gördüğümüz bir yeniliği hemen ülkemize taşıyabiliyoruz.

Her ne kadar Baby shower yabancılara ait bir gelenek görenek olsa da, aslında bizimde bir baby showerımız var. Biz yabancıların aksine bebek doğmadan değil doğduktan sonra bebek kırkı çıkarma adı altında kendi baby shower ımızı yıllardır yapmaktayız.

Baby Shower’ı Kim Düzenler?

Bu konseptin orjinalini ele alacak olursak , organizasyonu anne adayının en yakın arkadaşları yada kardeşleri düzenlemektedir. Ancak ülkemizde anne adayları baba ile birlikte bu organizasyonu düzenlemektedir.

Baby Shower Konsepti

Baby shower konsepti, yurtdışında genelde dış mekanlarda yapılmaktadır. Ancak tercihen kendi eviniz de olabilir. Baby shower konsepti için özel organizasyon şirketleri ve mekanları bulunmaktadır. Baby Shower Mekanlarını aşağıda belirteceğim ancak ilk önce baby shower konsepti nasıl olur onu anlatalım.

Baby Shower Konsepti İçin Yapılması Gerekenler

 • Tarihinizi Seçin !

Doğum tarihinizi az çok 1 hafta önce 1 hafta sonra hesaplayabiliyorsunuz. Baby Shower partileri genelde doğumdan 1 yada 2 ay önce yapılmaktadır. Seçeceğiniz tarihte herhangi bir doktor muayeneniz olmadığına ve planınız olmadığına dikkat edin. ( Düğün tarihi ayarlamaktan daha zor olabilir 🙂 )

 • Baby Shower Mekanınızı Belirleyin!

Evde mi ? Yoksa Dışarı da mı ? yapacaksınız öncelikle buna karar vermelisiniz. Yok evde ben o rezilliği çekemem diyorsanız. Baby Shower Mekanları ve Parti Evleri konumuzu inceleyebilirsiniz.

 • Baby Shower Davetiyenizi Hazırlayın !

Evet yanlış duymadınız! Aynı düğünlerdeki gibi baby shower davetiyesi hazırlamalısınız. Çağıralacak kişi sayısına ve çağırdığınız kişi sayısına göre hazırlıklarınızı tamamlamayı unutmayın.

 • Baby Shower Organizasyon Desteği Alabilirsiniz !

Baby shower partiniz için ben hiç bir şeye karışamam diyorsanız, bir organizasyon şirketi ile anlaşmanız gerekmekte. Eğer tüm herşeyi canım eşimle biz ayarlarız derseniz de sizin tercihiniz. Ancak organizasyon şirketlerinin sizin elinizi hiç bir şeye sürdürmediğini de unutmayın. Eğer ki bir organizasyon şirketi ile anlaşmak isterseniz sizin için derlediğimiz Baby Shower Organizasyon Firmaları rehberimizi inceleyebilirsiniz.

 • Baby Shower Temanı Belirle !

Baby shower temanı belirleyebilirsin! Bunun için size şu tema bu tema gibi örnekler verebilirdim ancak bunu yapmayacağım! Çünkü her insanın hobileri farklıdır. Eğer denizi çok seviyorsanız deniz konseptli bir parti yapabilirsiniz. Mevsime göre de yapmanız bir seçenek olabilir. Kış yada Sonbahar konsepti yapabilirsiniz.

 • Baby Shower Hediyelerini Seç !

Baby shower partinize gelecek misafirlerinizi eli boş göndermeyeceksiniz değil mi ? Onlar için o günü hatırlatacak hediyeler verebilirsiniz. Örnek verecek olursak ; bebeğinizin ismi yazılı magnetler , hediyelikler , anahtarlıklar olabilir.

 • Baby Shower Pastanı Seç !

Baby shower pastaları genelde düğün pastası tarzında 3 – 4 katlı olması ile bilinmektedir. Bu pastaları Baby shower pasta yapan pastanelerden kişiye özel resimli isimli yada yazılı şekilde yaptırabilirsiniz.

 • Baby Shower Masası Hazırla !

İşin en can alıcı noktası bu olsa gerek. Önünde çekilecek fotoğraflar , tüm misafirlerin gözünün orada olması. Üzerine konulacak hediyelikler ile baby shower konseptini yansıtan en önemli nesne baby shower masası olacaktır! Masa dekorunu seçtiğin konsepte göre seçeceğiniz örtü ile ve konseptinize uygun nesnelerle doldurabilirsiniz.

 • Baby Shower da Fotoğrafları Kim Çekecek ?

Organizasyonunuzda misafirlerinizle mi ilgileneceksiniz. Ay canım şu telefondan bizi çeker misin mi diyeceksiniz ? Profesyonel bir fotoğrafçı bulmak baby shower partilerinin olmazsa olmazı ! En güzel anınızı ve sevdiklerinizle bırakacağınız o güzel günün anısını daha sonradan yaşamak unutulmaz bir duygu olacaktır !

Baby Shower Partisinde Neler Yapılır ?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi baby shower partisinin amacı doğum yapacak olan anneye hem güzel bir anı bırakmak hemde maddi ve manevi ona destek ve yardımcı olmaktır. Parti süresince misafirler anne ve bebeğe hediyeler getirir. Yapılan yemekler ve pastalar yenir. Muhabbet ve sohbet edilir. Resimler çektirilir ve o anlar ölümsüzleştirilir. Bu partinin amacı doğum yapacak anneye doğum öncesi bir nebze moral depolaması demektir.

Baby Shower Malzemeleri ve Malzeme Listesi

Baby shower’ı kendiniz yapmaya karar verdi iseniz işte sizlere baby shower malzeme listesi !

 • Baby Shower Davetiyesi
 • Asmanız için seçeceğiniz flama ve süsler
 • Ayaklı Pano
 • Pasta ve Kurabiyeler
 • Limonata ve içecekler
 • Masa süsleri
 • Misafirleriniz için hediyeler
 • Anı Defteri
 • Vereceğimiz Hediyeler için ambalajlar
 • Balonlar
 • Pankartlar
 • Oyun Kartları

Baby Shower Partisi Düzenleyen Ünlüler !

Son dönemde ülkemizde ünlülerin yaptığı baby shower partiler ile halk arasında da çok fazla yapılmaya başlayan baby shower partileri, Buse Terim , Aslıhan Doğan ve Zahide Yetiş Baby Shower partileri ile gündeme geldi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?