...

Anneler Bebeklerde Pişik Oluşumuna Dikkat

Anneler Bebeklerde Pişik Oluşumuna Dikkat

Yeni doğan bebeklerin cildi çok hassastır. İdrar ve kaka cildi tahriş edici etkiye sahiptir. Bu sebepten popo ve kasık bölgesinde bebeklerde pişik oluşabilir. Bebeklerde pişiği önlemek için çeşitli dokularda ve emicilikte bezler üretilmiştir. Ama ne yazık ki bazen yeterli olmamaktadır. Hangi bezi kullanırsanız kullanın zaman zaman bebeğinizin popo, kasık yada genital bölgesinde kızarıklık görebilirsiniz. Pişik için krem tavsiyesi derseniz, genellikle evde pomad kullanarak geçirebilirsiniz.

Pişik Nasıl Geçer ? Yapmanız Gerekenler

Bebeklerde pişik tedavisinde en önemli kural bebeğinizin altını sürekli kuru ve temiz tutmalısınız.

Altını sık sık değiştirmelisiniz.

Islak mendili kullanıyorsanız ıslak mendil kullanımını bırakıp pamuk ve su ile temizleyiniz.

Bebeğin altını sık sık açılıp hava aldırmalısınız.

Pişik kremini gün içinde her alt değişiminde sürmelisiniz.

Emzirme dönemi bitişi, anne sütünden mamaya yada ek gıdalara geçmesi, bebeğin beslenmesinin değişmesi de pişiğe neden olur.

Tedavi edilmeyen pişiklerde, çok kısa süre içerisinde o bölgede yeni enfeksiyonlar oluşur. Yani pişiğin tedavisinden önce oluşumunu önlemeniz gerekir.

Nemli ortamlarda pişik daha çabuk oluşur.

Bebeğin bezi bağlanırken oldukça gevşek bağlamaya dikkat edilmelidir. Cildi hava alacak şekilde ve hareketi kısıtlanmayacak şekilde bağlanmalıdır.

Cilt parlak kırmızı renk aldığında, giderek yayılma eğilimi olduğunda, kanamalara götüren durumlarda doktora başvurmak gerekir.

Anne sütüne geçen antibiyotik ve tüm ilaçlar bebeği etkiler. Bebekte pişik oluşumunun engellenmesi için annenin doğal besinlerle beslenmesi ve kullanacağı ilaçları uzman hekime danışmadan almaması gerekir.

Kullanılan kremlere rağmen iyileşme gecikiyorsa mantar enfeksiyonları, mikrobik enfeksiyonlar olabilir. Ciltte küçük sivilceler, küçük kabarcıklar gelişebilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Pisik cok kötü oluyor. Dikkat etmek gerek cocuklarımıza pişik olmamaları için. Çok faydalı olmuş bilgilendirme saolun

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?