...

Anne Sütü Nasıl Saklanır ? Anne Sütü Bozulur mu ?

Anne Sütü Nasıl Saklanır ? Anne Sütü Bozulur mu ?

Günümüz annelerinin çalışıyor oluşu, emzirmeye fırsat bulamayışı ya da bazı bebeklerin emme problemleri yaşaması nedeniyle anneler sağmış oldukları sütleri saklama ihtiyacı hissederler. Peki, ama bebek için son derece yararlı olan anne sütü nasıl saklanır ? Anne sütünü saklamak için en ideal kaplar plastik kaplardır.

Anne sütünü saklamak için en ideal kaplar plastik kaplardır. Anne sütünde bulunan ve hastalıklarla savaşmaya yarayan beyaz kan hücreleri cam kaplara oranla plastik kaplara daha az bulaşır ve bebeğin anne sütünden faydalanmasını artırır. Cam kaplarda saklanan anne sütüyle beslenen çocukların bağışıklıkları daha zayıf olacaktır.

Anne Sütünü Saklamak İçin İdeal Kap

Anne sütünü saklamak için en ideal kap özel olarak üretilmiş süt saklama poşetleridir. Medikaller de satılan süt saklama poşetleri, kilitli olup süt doldurulduktan sonra içeri hava girmesini önlemektedir ve bu da anne sütünün bozulmasının önüne geçmektedir.

Anne sütü oda sıcaklığında 3 saate kadar bekletilebilir fakat daha uzun süre bırakılmamalıdır. Oda sıcaklığında uzun süre kalan anne sütünde bakteriler üreyerek anne sütünün bozulmasına neden olmaktadır.

Buzdolabındaki anne sütü (Buzdolabı 4 dereceden düşük olmalı) 72 saate kadar bekletilebilir. Yalnız bu saatler uygun bir şekilde saklanan sütler içindir. Yoksa ağzı açık bir cam bardan içerisinde buzdolabına konulan anne sütü çok daha erken sürede bozulacaktır. Derin dondurucularda (-18 derece) ise 3 aya kadar anne sütü saklanabilir.

Sağılan sütü, süt saklama poşetine koyduğunuzda mutlaka sağım yaptığınız tarih ve saati ekleyiniz. Tarih yazımı anne sütünün bozulup bozulmadığını tarihe bakarak anlayabilmenizi sağlar.

Anne sütünü dolaptan çıkardıktan sonra bir biberonun içine koyarak sıcak suyun içinde bekletiniz. Çok fazla bekletmeyiniz, sütün sıcaklığını elinize damlatarak kontrol ediniz. Donmuş bir şekilde buzdolabından çıkardığınız sütü ise buzdolabınızın üst bölmesinde ya da ılık suyun altında bırakarak çözünüz. Donmuş sütü sakın ama sakın mikrodalga fırında ya da oda sıcaklığında çözmeye çalışmayınız.

Anne Sütü Nasıl Saklanır

  • Poşetler ya da kaplar ağzına kadar doldurulmamalı. Süt donunca genleşeceği için en az 2.5 cm (yaklaşık içerideki sıvının 1/8’i) kadar boşluk bırakılmalıdır.
  • Saklama poşetinin/kabının üstüne sütün sağılma tarihini ve kaç cc anne sütü saklayacağınızı yazın. Ayrıca bebeğiniz bir kreşe gidiyorsa poşetin üstüne bebeğinizin adını da yazmayı unutmayın.
  • Eğer göğsünüzü iş yerinde sağıyor ve sütünüzü ortak bir buzdolabında saklıyorsanız, anne sütü saklama poşetinin üzerinde kendi adınızın yazdığına emin olun.
  • Donmuş anne sütü dondurucunun ortalarında saklanmalıdır. Çünkü sıcaklığın en stabil olduğu yer dondurucunun ortasıdır. Dondurucunun yan bölümlerinde sıcaklık dağılabilir ve istemediğiniz halde donmuş sütün bir kısmı çözülebilir. Bu durumda sütün tekrar donması sağlıklı değildir.

Anne Sütü Ne Kadar Sürede Bozulur? Anne sütü saklama süresi

Anne sütü saklama süresine gelecek olursak , anne sütü de her organik gıda gibi bir bozulma evresi vardır tabi ki. Sütünüzü sağdıktan sonra ;

  • Oda Sıcaklığında 3 saat
  • Buzdolabına koyarsanız 3 gün
  • Derin Dondurucuda 3 Ay

bekleterek kullanabilirsiniz. Aşağıdaki Sağlık Bakanlığı nın yayınlamış olduğu verilerden alınan tablo da belirtilmiştir.

Çözülmüş anne sütü en geç 1 saat içerisinde bebek tarafından tüketilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

5 yorum

  1. Genelde elektirikli pompa kullanıyorum . Sütü çok gelenlere önerimdir. Pompa ile sağın anında anne sütü saklama kapları var ebebekte falan bulabilirsiniz. Buzluğa atın 3 4 aya kadar anne sütünü saklayabilirsiniz.

  2. anne sütü bozulmaz kolay kolay sakladığınız sürece ancak ben birşey söylemek istiyorum. Anne sütünü neden depolama ihtiyacı duyuyorsunuz anlamış değilim ? Varsa sütünüz emzirin bebeğinizi bol bol

  3. Anne sütü kolay kolay bozulmuyor. Özellikle sütü çok gelen anneler boşa akıtmayıp depolayın sütün ne zaman kesileceği belli olmuyor

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?