...

Anne Sütü Nasıl Artar ? Anne Sütünü Artıran Yiyecekler

Anne Sütü Nasıl Artar ? Anne Sütünü Artıran Yiyecekler

Annelerin en büyük endişe duydukları konulardan biridir süt artırmak. Annelik duygusunun en güzel yanıdır emzirmek ve bebeğe en güzel hediyedir anne sütü. Peki anne sütü nasıl artar ? Emzirme döneminde annelerin en çok kaygılandığı sütüm yetiyor mu sütümü nasıl artırabilirim gibi kendi kendilerine sorun haline getirirler.

Anne sütü, bebeğin beslenmesinin yanı sıra anne ve bebek arasında sıkı bir bağ kurar. Bebeği bulaşıcı hastalıklardan korur. Emziren anneyi ise yumurtalık ve meme kanseri olma riskini azaltır. Doğum sonrası kilo verme işlemini de kolaylaştırır.

Bebek istedikçe emzirilmelidir. Bebek emdikçe sütün artması olumlu yönde ilerleyecektir. Yeni doğan bebekler günde 9-10 öğün belki daha fazla emmek isteyebilirler. Bebek büyüdükçe öğünler azalacaktır. İlk 6 ay muhakkak anne sütü verilmelidir. Anne sütü veremeyenler ise formül mamalar ile bebeğini beslemelidirler. İlk 6 aydan önce başka gıdalar kesinlikle verilmemeli bu hem bebeğin sütten erken kesilmesine sebep olur hemde sütün azalmasına sebep olur.

Olabildiğince biberon ile süt vermemek gerekir biberon bebeğin emme işlemini kolaylaştırdığından anne memesini kabul etmemeye başlar.Geceleri emzirmek ne kadar zor olsa da gece emzirmek annenin süt verimini artırarak bebeğin psikolojisini düzenler.

Peki anne sütünü artırmak için neler yapılmalı?

Psikolojik faktörler

Annenin psikolojisi anne sütünü de etkiler. Ve en önemli faktör budur. Sütüm yetecek mi yetiyor mu gibi endişelerde bulunmayın bu etken bile sütün azalmasına sebep olabilir.

Bol bol emzirme

Bebeğinizi doğduğu andan itibaren emzirmeye çalışın. Bebek memeyi tutamıyorsa bile sağmayı deneyin. Yada göğüs kalkanı kullanın. Bebek emdikçe süt kanalları boşaldıkça yenilenecek .En önemlisi su, günde 3 litre su tüketimine önem vermeli. Su sağlık açısından en önemli ihtiyaçtır, hem ödem attırır hemde bol süt yapar. Her emzirme sonrası 1-2 bk tüketilmeli.

Anne sütü artırıcı çaylar

Anne sütünü artırmak için üretilmiş piyasada satılan alkolsüz malt içeceklerdir. Takviye olarak kullanabilirsiniz. Oralet benzeri suda çözünen çaylarda bulunmakta bunlarda işe yarıyor. Bunların yanı sıra; rezene çayı ve ısırgan çayı da tüketilebilir.

İlginizi Çekebilir : Anne Sütünün 13 Mucize Faydası

Anne Sütünü Artıran Besinler

 • Üzüm
 • Günde 1 kase üzüm tüketildiğinde bol süt üretimi oluyor.
 • Bulgur pilavı ve bakliyat
 • Bulgur pilavı, nohut yada kuru fasulye tüketimi sonrası süt gerçekten artıyor.
 • Maydanoz
 • Sarımsak
 • Çemen tohumu otu
 • Yoğurt, ayran
 • Helva
 • Gibi yiyeceklerin ve içeceklerin süt yaptığı bilinmektedir.
 • Et, tavuk, balık, sebze ve meyve gibi gıdalar her öğünde tüketilmelidir. Günde 1 yumurta kalsiyum ve bebeğin kemik gelişimi açısından muhakkak yenmelidir.

Eğer sütünüzü sağarak depolamak istiyorsanız, Anne Sütü Nasıl Saklanır ? adlı konumuzu okuyabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

 1. annenin beslenmesine çok dikkat etmesi gerekiyor bunun dışında malt içecekler ve rezene çayı gibi takviyelerde alabilir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?