...

Adet Gecikmesinin Sebepleri Belirtileri ve Nedenleri

Adet Gecikmesinin Sebepleri Belirtileri ve Nedenleri

Adet gecikmesi için eğer konumuzu okuyorsan , şüphelendiğin nokta tamda gebelik olmalı. Adetim gecikti  hamilemiyim ? sorusunu soruyorsan  konumuzu okumalısın. Adet gecikmesi hamile kalmak isteyen yada istemeyen kadınlar için çok araştırılan bir konudur. Adetiniz gecikti ise gelin adet gecikmesinin sebepleri belirtileri ve adet gecikmesinin nedenleri konusunda sizi aydınlatalım !

Adet Gecikmesi Nedir ?

Regl tarihinin takviminizde olması gereken tarihte olmayıp regl olmamaya adet gecikmesi denir.

Hormonlarınızda Bozukluk Olabilir

Vücudumuzda bulunan troid hormonlarının az yada fazla salgılanmasını hormonal bozukluğun göstergelerinden biridir. Ayrıca vücutta olan aşırı kıllanma da hormonal bozukluğun belirtisidir. Eğer hormonal bozukluk sorununuz varsa belli dönemlerde adet gecikme sorunu yaşayabilirsiniz.

Doğum Kontrol Hapı Kullanıyorsanız

Vücudun hormonal dengesini bozan kimyasallardan biride doğum kontrol haplarıdır. Doğum kontrol hapını sık bir şekilde kullanıyorsanız hormonlarınızda bozukluğa, haliylede adet gecikmesi sorununa yol açabilir.

Spor ve Egzersizi Fazla Kaçırmak

Aşırı spor yapmak , kasları yormak , kalori kaybı ve spora bağlı olarak vücuttaki değişiklikler hormonlarınızı etkileyebilir. Spor yapmak adette gecikmeye neden olabilir.

Obeziteye Dikkat

Farkında iseniz adet gecikmesinin sebepleri konusunda en önemli etken vücuttaki reaksiyonlar ve hormonal bozukluklar geliyor. Aşırı kilo da hormonların bozulmasına ve haliyle adette gecikmeye yol açar.

Hastalık ve Stresten Uzak Durun

Stres sadece adet döneminin gecikmesine değil, kimi zamanlarda adetin erken olmasına bile neden olabilir. Geçirdiğiniz bazı hastalıklarda adet döneminin uzaması yada kısalmasına sebep olmaktadır.

Plastik Over Sendromu

Şimdi bu da ne diyeceksiniz. İsmi kadar afilli olmasa da bu sendrom kadınlar da adet düzensizliği hastalığına verilen addır. Sendromdan ziyade buna plastik over hastalığı da diyebiliriz. Eğer sürekli olarak adetiniz normalinden uzun sürüyorsa , bir jinekoloğa görünmelisiniz. Korkmayın tedavisi var.

Emzirme Dönemi

Belkide yukarıdakilerden en masumu bu olsa gerek. Doğum yaptıktan sonra anneler belli bir süre adet olmazlar. Bu kimilerinde 1 hatta 2 yıla kadar nadiren de olsa çıktığı görülmüştür. Emzirme döneminde ilk adet olduğunuz tarihten sonra adetleriniz düzensizleşebilir. Ancak belli süre sonra her şey rayına oturacaktır korkmayın. Peki doğum sonrası adet ne zaman başlar ?

Adet Gecikmesi Hamile Olabilirsiniz

Hamile kalmanın belkide en bilinen belirtisi adet olmamaktır. Adet gecikmesi hamile olduğunuzu gösteriyor olabilir. Eğer planlı olarak çocuk bekliyor yada aktif bir seks hayatı içerisinde iseniz gebelik testi yaptırmanızda fayda var. Genelde adet gecikmesi yaşamıyor ve yaşadığınız cinsel ilişkiden dolayı hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız %80 oranında hamilesiniz diyebiliriz.

Adet Gecikmesinin Diğer Sebepleri

  • Diyete başlamak
  • Menepoza girmek
  • Uzun yolculuk yapmak
  • Rahim ve kadın hastalığı
  • Dengesiz ve sağlıksız beslenme
  • Kürtaj sonrası sağlık problemleri

Adet gecikmesinin çözümleri konusunda en doğru kararı verecek kişi bir jinekolog doktorudur. Eğer yukarıda vermiş olduğumuz adet gecikmesinin belirtileri sorularından herhangi birini yaşıyorsanız doktora danışmalısınız. Adet gecikmesi hamile olduğunuzu düşünüyorsanız gebelik testi yaptırmanızda fayda var.

Adet Gecikmesi Kaç Gün Olur ? 

  •  7 gün ve üzeri adet gecikmelerinde kesinlikle jinekoloji servisine gitmelisiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?