...

Yenidoğan bebekte emzirme süresi ne kadar olmalı?

Emzirme eylemi anne ve bebek arasındaki en güçlü bağlardan biridir.Emzirirken oluşan ten teması sayesinde temel güven duygusu gelişir.

İstanbul Özel Acıbadem Altunizade Hastanesi doktorlarından Profesör Doktor Ferhat Çekmez yenidoğan döneminde emzirme süreleri ile ilgili şu görüşlere yer verdi:

Yenidoğan döneminde emzirme süreleri
Emzirme,
her anneye ve her bebeğin kendisine özgü bir süreçtir. Bebekten bebeğe farklılık göstermekle birlikte yeni doğan bir bebek günde ortalama 10-12 kez emmesi gerekmektedir. Doğumdan sonraki günlerde bebek tek bir memede 10-15 dakika boyunca kalmalı, eğer emmeye devam etmek isterse diğer meme emzirilmelidir. Vaktinde doğmuş bir bebeğin 2 saatte bir emzirilmesi yeterli olur. Prematüre bebeklerde bu süre daha kısadır. İlk günlerde çevreden gelen bu çocuk aç laflarına kulaklarınızı tıkayın ve bebeğinizi bol bol emzirin. Emzirme sırasında salgılanan prolaktin hormonu sayesinde sütünüz emzirdikçe artacaktır.


1.ay- 3. ay arası emzirme süreleri

Bebeğiniz artık ilk günlerine göre biraz daha büyüdü ve birbirinize alıştınız. Geçen zamanla birlikte bebeğinizin mide kapasitesi de arttı. 1-3 ay arası dönemde bebekler günde ortalama 6-7 kez emerler. Bebeğin gelişimi idealse artık geceleri 4-5 saat emmeden uyuyabilir, emzirmek için uyandırıp uyku düzenini bozmaya gerek yoktur. Fakat yine de bebek istedikçe emzirilmelidir.

3. aydan sonra emzirme süreleri

Bebeğiniz 3. aydan sonra hem artan mide kapasitesi hem gelişen emme gücü sayesinde daha seyrek emmeye başlamıştır. Artık her iki emzirme arasındaki süre daha uzundur. Emzirme süresi ise daha kısadır. 6. aydan sonra anne sütü ile birlikte tamamlayıcı besinler verilerek beslenme desteklenir. Ek gıdaya geçildiği için 7-8 aylıkken bebeğin günde 4-5 kez emmesi ve iki öğün ek gıda alması yeterli olur.

Yenidoğan Beslenmesi ve Anne Sütü

Büyüme ve gelişmeyi en etkili şekilde sağlayan, fonksiyonel, biyoyararlılığı yüksek, basitçe sindirilecek  ürünler bebek beslenmesinde oldukça önemlidir. Buna en uygun beslenme şekli ise anne sütüdür. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) tüm bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesini ve bunu izleyen dönemde tamamlayıcı besinlerle birlikte 2 yaşına kadar anne sütünün devamını önermektedir.

Bebeklik dönemindeki besin eksikliği çocukluk ve yetişkin dönemdeki sağlıkla da ilişkilidir. Yetişkinlikte ortaya çıkan kardiovasküler (dolaşım sistemini etkileyen) hastalıklar, Tip 2 diyabet, hipertansiyon ve obezitenin en önemli sebebi bebeklik döneminde yetersiz ve dengesiz beslenmedir.

Beslenme şekli ve anne sütü alma süresi enfeksiyon hastalıklarının görülme sıklığını ve komplikasyonları da etkilemektedir. Bebek beslenmesinde ideal bir besin olan anne sütünün besin ögeleri içeriği çocuk sağlığı açısından oldukça önemlidir. Ancak bazı durumlarda anne sütü yetmemekte ve tamamlayıcı beslenmeye geçiş yapılmaktadır. Tamamlayıcı beslenme; anne sütü ile birlikte anne sütü dışındaki besinlerin verilmesidir. 

Anne sütü ile beslenen bebeklerde tamamlayıcı beslenme için önerilen en uygun zaman 6. ay olmakla birlikte, son dönemlerde ek besinlerin 4. ayda başlanmasının çocuklarda besin alerjisi, çölyak ve anemiye karşı koruyucu olduğu tartışılmaktadır. 

Peki anne sütü nedir ve neden bu kadar yararlıdır?

 • Anne sütü, yenidoğan bebeğin büyüme ve gelişimi için gerekli olan tüm sıvı, enerji ve besin ögelerini içeren, sindirimi kolay doğal bir besindir.
 • Anne sütünün içeriği bebeğin yaşına ve fizyolojik özelliklerine göre değişmektedir. 
 • Tüm bebekler için ideal olan besin anne sütüdür.
 • Bebeklere ilk 6 ay sadece anne sütü verilmeli, altıncı ayda ek besinlere geçilmeli ve emzirmenin en az iki yaşına kadar devam etmesi gerekmektedir. 
 • Anne sütü ilk 6 ayda bebeğin enerji ve besin ögeleri ihtiyacının %100’ ünü,
 • 6-12 ayda bebeğin ihtiyacının %50’ sini ve 12.aydan itibaren de %30’unu karşılamaktadır. 
 • Anne sütü, bebeğin büyüme ve gelişimi için tüm gereksinimlerini karşılamakta, enfeksiyonlardan korumakta ve ölüm oranını azaltmaktadır.
 • Anne sütünün yararları sadece anne sütü alındığı zaman değil, yaşamın ileri zamanlarında da devam etmektedir.

Sevgilerimle aile danışmanı Sevim Keş

Sevim Keş kimdir?

29 Eylül 1990 İstanbul doğumlu olup,Kültür Üniversitesi İletişim Fakültesi, İstanbul Üniversitesi Çocuk Gelişimi, Aydın Üniversitesi Psikoloji Yüksek Lisansı ve Gelişim Üniversitesi Aile Danışmanlığı mezunudur.

Çocuk ve Ebeveyn sağlığı, aile içi iletişim problemleri, kişide yaşam dönemleri uyum sorunları ve çift terapileri gibi birçok alanda eğitimi alan Kes,halen daha eğitimlerine devam etmekte, ailelerle çalışmakta ve danışan görmektedir..

Dil ve Konuşma Terapisti Ne İş Yapar?

Konuşmak ve iletişim kurmak insanın en temel ihtiyacıdır. İletişim kurarken yaşanan aksaklık bireyleri duygusal ve sosyal açıdan olumsuz etkiler. Dil ve konuşma bozukluğu kişinin yaşam kalitesini düşürür. Dil ve konuşma problemi sosyal ilişkilerin bozulmasına neden olur. Bireyin yaşamını olumsuz yönde etkiler. Erken teşhis edilmesi durumunda dil ve konuşma bozukluğu giderilip kişinin yaşadığı olumsuzluklar azaltılabilir.

Dil ve konuşma sorunu doğru tanı ve uygun müdahale gerektirir. Bu terapiyi verecek olan kişi alanında uzman kendini iyi yetiştirmiş birisi olmalıdır. Dil ve konuşma terapisi konusunda Ümmühan Erkoç tercih edilebilir. New York Eyaletinde çalışma izni bulunan Ümmühan Erkoç bugün konuşma terapisi konusunda en çok tercih edilen konuşma terapisti olarak bilinir.

• Dil ve Konuşma Terapistinin Görev ve Sorumlulukları:
Dil terapistleri çocuk, ergen, yetişkin ve yaşlı insanlarda iletişimi ilgilendiren bozuklukları önleme, tanı koyma ve tedavi etmekten sorumludur. Dudak yarığı, damak yarığı gibi problemler sonrası oluşan artikülasyon bozukluklarını giderir. Özgül (spesifik) dil bozuklukları, yazarak ifade etmede yaşanan sorunları gidermek için çalışmalar başlatır. Gelişimsel gerilik sorunu olan otizm problemi gibi özel gereksinimli bireylere yönelik dil konuşma terapisi uygular.
İşitme kayıplı çocuklar için konuşma ve dil terapisi verir. İnme sonrası yaşanan dil ve konuşma kayıplarını değerlendirip bu alanda çalışmalar yapar. Tüm dil ve konuşma bozukluklarını gidermeye yönelik çalışmalar yapar. Konuşma bozukluklarını önlemeye yönelik rehabilitasyon profesyonelleridir.

• Dil ve Konuşma Terapistinin Bireyin Yaşamına Katkıları
Dil ve konuşma terapistleri birçok yönden bireyin yaşamına katkılar sunar. Bireyin konuşma yetisini düzeltmenin yanı sıra bireyin kendine olan özgüven duygusunu arttırır. Kendini ifade etmekte zorluk çeken birey alacağı bu terapi ile birlikte psikolojik olarak büyük bir rahatlama yaşar. Kendini ifade eden birey sosyal guruplara daha kolay dahil olur. Erken teşhis edilen birçok durum için tedavi başlatılır. Dil ve konuşma insan hayatını çocukluktan itibaren yetişkin bir birey oluncaya kadar etkiler. Bu yüzden dil ve konuşma terapisine ne kadar erken yaşta başlanırsa o kadar iyidir. Dil ve konuşma terapisi konusunda son günlerde çok önemli projelere imza atmış olan Ümmühan Erkoç’u size tavsiye edebiliriz. Dil ve konuşma alanında yüksek lisansını Amerika Birleşik Devletinin Boston şehrinde tamamlamıştır. Bu alanda çok önemli başarılara imza atan Ümmühan Erkoç konuşma ve dil terapisi konusunda en çok tercih edilen terapist olmuştur. Dil ve konuşma terapisi için elinizi çabuk tutup siz de hemen randevu alın. Konuşma ve dil sorunlarına özel çözümler üreten Ümmühan Erkoç bu alanda çalışmalarını sürdürmeye devam etmektedir. Konuşma terapisti Ümmühan Erkoç’a internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Hamilelikte aile planlanması

Merhabalar ben Rabia Ebe yaklaşık 6 ay önce anne oldum. Teorik ve mesleki bilgilerimle annelik tecrübelerimi sizlerle paylaşmak için buradayım.

Sizlere Aile planlamasından kısaca bahsetmek istiyorum. Aile planlaması, eşlerin istedikleri sayıda ve istedikleri zamanda planlı bir şekilde çocuk sahibi olmaları demektir. Burada önemli olan anne ve çocuk sağlığıdır. Eğer önlem alınmaz ise annenin ve çocuğun sağlığı tehlikeye girer.

Tehlikeli gebeliklerde;
Annede:

-Kansızlık
-Bebeğin ters gelmesi
-Doğumdan sonra kanamalar
-Rahimde parça kalması
-İltihaplanmalar
-Rahim ağzında yırtılmalar 
-Gebeliğin düşükle sonuçlanması
-Gebelik zehirlenmesi 
-Doğumun zor olması olabilir.
Böyle gebeliklere bağlı olarak ileri yıllarda rahim ağzı kanseri ortaya çıkabilir. Bütün bunların sonunda anne kaydedilebilir.
Bebekte:

-Rahim içinde iyi beslenememe ve gelişememe
-Düşük doğum ağırlıklı zayıf ve cılız bebek, erken doğum
-Zor doğuma bağlı beyin zedelenmesi, ölü doğum 
-Doğumdan sonra bebeğin ölmesi, zeka ve beden gelişmesinin bozuk olması mümkündür.
Sonuç olarak ailenin mutluluğu ve sağlığı tehlikeye düşebilir.

Peki çözüm nedir?
-Tehlikeli veya istenmeyen gebeliklerden korunmak gerekir.
-Bunun için pek çok etkili korunma yöntemi vardır.
-Siz de kendinize uygun olan etkili bir aile planlaması yöntemi seçebilirsiniz.
-Yukarıda belirttiğim olumsuz durumlara, uygun bir korunma yöntemi kullanarak engel olabilirsiniz. 
  İşte bunların hepsi aile planlaması ile mümkündür.

Sevgilerimle @ebeannee Rabia Ebe

Dünden bugüne Türkiye’de tüp bebek

                                              

1970’lerin sonunda dünyada ilk defa tüp bebek yapılmasıyla ve nihayet 2010 yılında Nobel ödülüne layık görülen bir buluş ortaya çıkmış oldu.

İlk çıktığındaki temel kuralları hala geçerli olmasının yanında tüp bebek tedavisi şu an teknolojinin de desteği ile çok iyi yerlere gelmiş bulunmaktadır. Tüp bebek tedavisine geçmeden önce aslında normalde gebelik oluşumunun ne gibi tıbbi basamaklarının olduğundan bahsetmekte herhalde büyük fayda olacaktır.

Kız cinsiyetine sahip, anne karnındaki bir bebekte yaklaşık olarak gelişiminin 5. ayında en yüksek sayıda yumurta hücresi bulunurken doğuma kadar bu bir miktar azalmakta ve doğumdan ilk adete kadar belirli bir aşamada bu hücreler görev yapmadan durmaktadırlar.

Ergenliğin başlaması ile beraber aktif hale gelip döllenebilir yumurta halini alırlar. Her Kadında adet döneminin 1. gününden itibaren büyümeye başlayan ve yaklaşık olarak 2 hafta sonra olgun hale gelmesi ile atılan bir yumurta oluşmaktadır. Bazı aylarda bu yumurtlama fonksiyonu çeşitli hastalıklardan, stres ve kilo değişikliklerinden etkilense de genellikle sağlıklı kadınlarda her ay yumurtlama fonksiyonu gerçekleşir ve düzenli bir şekilde adet döngüsü tamamlanır. Yumurtlama olayı olduktan sonra cinsel ilişki oldu ise sperm ile yumurtanın buluşması ve döllenmesi halinde eğer rahim içi ortamı gebeliğe uygun bir şekilde fonksiyon görüyor ise döllenen embriyo rahim içinde tutunarak gebelik oluşmaktadır. Döllenmenin ve normal fonksiyon gören rahim iç zarının yanında bir de rahim ağzının ve tüplerin de sağlıklı olması gerekmekte ve dölleme işlemini yapacak spermin sayı hareket fonksiyon ve yapısının normal olması gerekmektedir. Tüm bu saydığımız gerekliliklerin normal olması halinde bile bir kadının evliliğinin ilk yılında aylık gebe kalabilme ihtimali hala yüzde 50 leri bulamamaktadır.

Günlük hayatta herhangi bir hastalık başımıza gelmese bile bazı alışkanlıklarımız yumurtlama fonksiyonunu ve spermlerin sayı ve yapısını bozmakta, özellikle sigara kullanımı, işlenmiş gıda tüketimi, aşırı kilo alımı (özellikle body mass index in 30’un üzerinde olduğu durumlar) üreme hücrelerini olumsuz yönde etkilemekte gebe kalınması da zorlaşmaktadır. Özellikle bir de çocuk yapmayı ileri ki yaşlara bırakmak kadınlarda azalmış yumurtalık kapasitesi sorununu da ortaya çıkardığından normal yolla gebe kalmak oldukça zorlaşabilmektedir. Yanlış bir inanış olarak kadınlar eğer hala adet görüyorlar ise mutlaka gebe kalabileceklerini düşünmelerine rağmen şu andaki tıbbi bilgilerimize göre 45 yaşının ötesinde kendi yumurtaları ile gebe kalma ihtimali bir kadın için yüzde 1 civarındadır. Üreme fonksiyonundaki az önce saydığımız normal yapılarda medikal olarak yani ilaç ile ya da yaşam şekli değişikliği ile düzeltilemeyen durumlarda gebelik oluşturabilmek için tüp bebek gibi yardımcı üreme tekniklerine başvurmak gerekmektedir. Normal yolun dışında birçok fizyolojik olayı laboratuvar ortamında müdahale ederek iyileştirmek çok sofistike ve pahalı teknikler gerektirmektedir. Tüp bebek fiyatları belirlenirken bu saymış olduğumuz fizyolojik hadiseleri yapabilecek teknolojik ekipmanın oldukça pahalı olması bir dezavantajdır. Tüp bebek fiyatlarının artmasına neden olan bu ekipmanlar maalesef yurt içi kaynaklı üretimle çözülememekte ve özellikle Avrupa ve Amerika gibi ülkelerden ithal edilmektedir. Hal böyleyken kendi paramız ile belirleyemediğimiz ekipman ücretleri bir de döviz kurlarının değişmesinden olumsuz yönde etkilenmektedir.

Aslında Avrupa ve Amerika gibi ülkelerle kıyaslandığında Türkiye’de tüp bebek fiyatları neredeyse yarı fiyatlarından daha ucuza yapılmaktadır. Tüp bebek fiyatlarının Avrupa, Amerika gibi ülkelerde yaklaşık 10-15 bin dolarlar civarında olduğu düşünüldüğünde Türkiye’de uygulanan tedavi yöntemleri ve kullanılan insan gücü ve teknolojik altyapıya rağmen tüp bebek fiyatları çok uygun durumdadır. Fiyatların Avrupa ve Amerika ülkelerine göre 1/3 oranında az olmasının nedeni kullanılan insan gücünün ve doktor vizitelerinin Avrupa ve Amerika’ya kıyasla son derece ucuz olmasından kaynaklanmaktadır. Kullanılan tıbbi ekipman, teknoloji ve  tıbbi eleman kalitesi Avrupa ve Amerika’ya kıyasla eşit hatta bazı konularda daha ileri durumdadır. Uygulanan tedavinin oldukça sofistike olduğu, her bir hasta için tek sefer kullanılan kültür sıvıları, deney tüpleri, deney kapları, iğneler ve embriyoların yaşaması için gerekli ortamlar düşünüldüğünde tüp bebek fiyatları şu an için oldukça uygun durumdadır. 

Op. Dr. SERTAN AKSU
Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

                                       

Çocuklarda kalpte üfürüm hakkında temel bilgiler

Merhaba  Ben Doktorunuz

İlk başta bu makale bana geldiğinde biraz heyecanlanmadım değil açıkçası.

Yeni  doğan bir çocuğu ebeveynleri nasıl eline alırsa,bende mesleğimi yeni elime almış olarak size yazıyorum.

Bilgilerimi aktarmayı ve sorunlarınızı çözmeyi ,çözüm ulaştırmayı bir görev olarak bilip bütün bilgi ve becerimle bende buradayım.

Ben  Johann Wolfgang Goethe üniversity ‘de tıp okudum.Aynı üniversitede uzmanlığımı devam ettirip kardiyo vasküler cerrahi alanında uzmanlık eğitimimi tamamlayıp Türkiye’ye geri dönüş yaptım, şu anda ismimi ve çalıştığım özel hastahanenin ismini vermeyeceğim.

Kalpte üfürüm kalp içinde hareket eden kandan dolayı oluşan ekstradan veya farklı duyulan seslerdir. Çocuklarda çoğunlukla masum üfürüm duyulur. Kimi zaman zararsız olsa da çocukların kalbindeki “üfürüm”lerin kalp, kapak ve damar hastalıkları hakkında ipuçları verdiğini bildiren uzmanlara göre moraran, nefes darlığı problemleri yaşayan, beslenme güçlüğü çeken, kilo alamayan ve sık akciğer enfeksiyonu geçiren çocukların bir uzmana gösterilmesinde yarar var. Üfürüm bazen doğumsal kalp hastalığının ilk bulgusu olabilir. Çocuk Kardiyolojisi uzmanınca yapılan ekokardiyografi masum üfürüm olup olmadığı ayırt edilir.1’den 6’ya kadar derecelendirirler, 1 en hafifi ve 6 en şiddetlisidir. Üç tiptir; Sistolde (kalbin kasılması sırasında), diyastolde (kalbin gevşemesi sırasında) ya da devamlıdır (hem kasılma ve hem de gevşeme süresinde) meydana gelir. Her 100 çocuktan 70’inin kalbinde üfürüm duyulabilir. Ancak bunların sadece yüzde 1’i kalp hastası olabilir. Ama bu yüzde 1’in de 1 yaşına kadar tedavisi yapılmalıdır.

Normal sağlıklı çocuklarda duyulabilir. Ateş, kansızlık, tiroit bezinin fazla çalışması gibi durumlarda da kalpte hastalık olmadığı halde ortaya çıkabilir ve buna fonksiyonel üfürüm denilir. Altta yatan neden tedavi edildiğinde üfürümde kaybolur. Ancak en önemlisi ise bazen çocuklardaki kalp hastalığında oskülte edilir. Üfürüm çocuklarda kalp hastalığı tanı konulma sürecini başlatan en sık bulgudur. Çocuklarda üfürüme neden olan kalp hastalığı ya delik, darlık gibi doğuştan (konjenital) ya da sonradan edinilen (romatizmal kapak hastalığı gibi) hastalıklardır.

Çocuklarda üfürüm semptomları nelerdir?

Masum üfürümü olan çocuklarda farklı kalp sesi dışında hiçbir semptom yoktur. Oskültasyonda kalp hastalığına bağlı kalp üfürümü işitilen çocuklarda aşağıdaki semptomlar hastalığın veya problemin büyüklüğüne bağlı görülebilir;

 • Emmeme, iştahsızlık, zayıflık, kilo alamama
 • Sık nefes alma
 • Terleme
 • Göğüs ağrısı
 • Baş dönmesi veya bayılma (senkop)
 • Mavimsi cilt, özellikle dudaklar ve parmak uçları
 • Öksürük
 • Ödem (bebeklerde sırtta, büyük çocuklarda ayak, ayak bileği ve bacakta şişlik

Kalp üfürümü semptomları diğer hastalıklarda görülen semptomlarla karışabilir. Durumun aydınlatılması için çocuk kardiyolojisi uzmanına danışılmalıdır.

Eğer doktorunuz farklı bir kalp sesi duyarsa sizi çocuk kardiyolojisi uzmanına sevk eder. Çocuk kardiyolojisi uzmanları çocuk kalp hastalıklarının tanısı ve tedavisi için özel eğitilmiş doktorlardır. Aşağıdaki testlerin bazıları ya da hepsi yapılır;

 • Göğüs röntgeni; kalbin ve akciğerlerin görüntüsü izlenir
 • Elektrokardiogram (EKG); Çocuğunuzun kalbinin elektriksel aktivitesini (durumunu) ölçer
 • Ekokardiyografi (EKO); Ses dalgaları (ultrason) kullanılarak kalbin yapısını ve fonksiyonlarını inceleyen bir tanı yöntemdir. Kalp seslerinin nedenini belirlemek için en önemli tanı yöntemidir.

Kalpte Üfürüm Nasıl tedavi edilir?

Tedavi çocuğunuzun semptomlarına, yaşına, genel sağlık durumuna ve hastalık durumunun ciddiyetine göre değişir.

Birçok kalp üfürümü, kalp hastalığı olmayan sağlıklı çocukların kalbinde ekstradan duyulan seslerdir. Masum üfürümü olan bu çocukların tedavi edilmesine gerek yoktur. Bu kalp seslerinin çoğu zamanla kendiliğinden yok olur. Ateş, kansızlık gibi kalp dışı nedenlerden kaynaklanıyorsa çoğunlukla bu nedenin tedavi edilmesiyle beraber zaman içinde şiddeti azalır veya kaybolur.

Eğer kalpte delik, kapak darlığı ya da daha komplike bir doğumsal kalp hastalığından kaynaklanıyorsa tedavi için ilaç verilebilir, kateter girişimi veya ameliyat yapılabilir.

 

Kalpte üfürüm çocuğuma zarar verir mi?

 

Kalp üfürümü doktor muayenesindeki işitme bulgusudur ve çocuğunuza zarar veremez. Ancak, altta yatan kalp hastalığının kendisi zarar verebilir. Doğumsal kalp hastası çocuklarda karşılaşılabilen büyüme gelişme bozukluğu, sık akciğer enfeksiyonu, kalp yetmezliği gibi çocuğa zarar veren durumlar üfürümden değil kalp hastalığının kendisinden kaynaklanır.

Çocuğumun sağlık durumu için doktorumu ne zaman aramalıyım?

Kalp hastalığı semptomları ile karşılaşılması durumunda doktorunuzla temasa geçmelisiniz.

Başlıca bu semptomlar:

 • Belirgin iştahsızlık, emmeme
 • Kilo alamama
 • Solunum güçlüğü
 • Bayılma
 • Hızlı ve yüzeysel nefes alma ve dudakları mavi görmeniz halinde
 • Bacak veya ayakların mavileşme
 • Kendinden geçme
 • Belirgin yorgunluk veya çabuk yorulma
 • Göğüs ağrısı

Çocuklarda kalpte üfürüm hakkında temel bilgiler:

 • Kalp üfürümleri kalbin içinde kanın dolaşmasıyla oluşan ekstradan duyulan veya farklı seslerdir.
 • Birçoğu zararsızdır ve masumdur.
 • Bazen doğumsal kalp hastalıklarından veya kalp dışı nedenlerden kaynaklanıyor olabilir.
 • Doktorunuz kalp üfürüm tanısını çocuğunuzun göğsünü stetoskopla dinleyerek koyar

 

 

Kalp Kapak Ameliyatı

Kalp içerisinde kanın bulunduğu dört adet odacık bulunmaktadır. Bunlardan ikisi sağ ve diğer ikisi ise sol kalp yarımında bulunmaktadır. Kalbe gelen kan ilk önce sağ atriuma gelir ve buradan trikuspit kapak aracılığı ile sağ ventriküle geçer. Sağ ventrikülden pulmoner kapak vasıtasıyla oksijenlenmesi amacıyla akciğerlere geçiş yapar. Oksijenden zenginleşen kan, kalbin sol tarafında bulunan sol atrium bölümüne gelir ve mitral kapaktan geçerek sol ventriküledökülür. En son olarak kalbin her kasılmasıyla aort kapaktan geçerek vücudumuza gönderilir. Kapaklar kanın ileri doğru gönderilip geri kaçmasına engel olan yapılardır. Kanın ileri doğru gitmesini engelleyen veya geri kaçmasına neden olan durumlarda ise kalp üzerine yük binmekte, hem kalp hem de kana ihtiyacı olan organlarda sorunlar çıkmaya başlamaktadır.

 

 

 • Romatizmal ateş
 • Enfeksiyöz Endokardit
 • Kalp kası hastalıkları (kardiyomiyopati)
 • Hipertansiyon
 • Mitral Kapak Prolapsusu(MVP): Mitral kapakçıkların kalp hareketleri ile sol atriuma geri kaçmasıdır.
 • Fibrokalsifik dejenerasyon
 • Kapak anulus genişlemesi (bağ dokusu hastalıkları,aort anevrizmaları, tümörler, bazı ilaçlar)

 

Kapak hastalıkları belirtileri nelerdir?

 

 • Yorgunluk
 • Çarpıntı
 • Nefes darlığı
 • Bacaklarda şişlik
 • Emboli(pıhtı)
 • Felç
 • Ritm problemleri

Kapak hastalıklarının türleri nelerdir?

Aort kapak darlığı:
Romatizmal ateş, ileri yaşa bağlı dejenerasyon, doğumsal biküspit aort hastalığı (doğuştan aort kapağının 3 yaprakçık yerine 2 yaprakçık şeklinde olması. Aort darlığının tedavisinde uygulanan açık kalp ameliyatında yapısı bozulmuş olan kapağın yerine metalik  veya biyoprotez  kapak yerleştirilir. Metalik kapak kullanımı sonrasında ömür boyu kan sulandırıcı ilaçların kullanımı gerekmektedir. Aort kapağının yapısının bozuk olduğu kimi durumlarda (hastanın yaşının genç olması, hamilelik beklentisi veya kan sulandırıcı ilaç kullanmasının sakıncalı olduğu durumlar) ise biyoprotez kapak ile replasman veya kapak tamiri yöntemleri uygulanabilir. Her iki durumda da bir süre sonra tekrar operasyon geçirilmesi ve metalik kapakla değişimin yapılması gerekebilir. Aynı seansta birden fazla kapağa mühahale edilebileceği gibi beraberinde koroner bypass gibi ek cerrahi girişimler de uygulanabilir.

 

Aort kapak yetmezliği:

Marfan sendromu gibi bağ dokusu hastalıkları, aort anevrizmaları, travma, kardiyomiyopati gibi hastalıklardan sonra ortaya çıkar. Aort darlığından farklı olarak kalbin ileri doğru gidişinde kısıtlama olmamakla beraber kalp atımından sonra kan geriye sol ventrikül içine döner. Bu hastalıklar ile ortaya çıkan yetmezlik durumunda uygulanan açık kalp cerrahisinde de, aort kapak aynı stenozda olduğu gibi metalik, biyoprotez kapaklar ile replasman yapılır. Ayrıca kapakların fonksiyonel yetmezliği durumunda tamir ve kapak koruma yöntemleri uygulanabilir.

Darlık ve yetmezliğin beraber olduğu durumlar Özellikle romatizmal ateş hastalığından sonra sıklıkla stenoz ve yetmezlik bir arada bulunabilir.Tedavi prosedürleri aort stenozu ve yetmezliğinden farklı değildir.

Mitral kapak darlığı:

Romatizmal ateş hastalığından sonra en sık görülen kapak hastalığıdır. Mitral kapak darlığı tüm kapak hastalıkları içerisinde en sık görülen bozukluktur. Kanın sol atriumdan sol ventriküle geçişinde problem olduğu için kanın ileri gidişi engellenmektedir. Buna bağlı olarak nefes
darlığı, çarpıntı,ritm problemleri, emboli, kalp yetmezliği bulguları ortaya çıkabilir. Mitral
kapak darlığının açık kalp ameliyatı ile tedavisinde metal kapak, biyoprotez kapak ile değişim (replasman) veya kapağın değiştirilmeden tamir edilmesi yöntemleri uygulanabilir. Biyoprotez kapağın kan sulandırıcı ilaç kullanmama avantajı çok önemlidir fakat mekanik kapak kadar dayanıklılığa sahip değildir. 10-15 sene içinde biyoprotez kapak bozulmasına bağlı tekrar ameliyat gerekebilir.

 

Mitral kapak yetmezliği:

Romatizmal ateş, mitral prolapsus, korda rüptürü, enfektif endokardit, iskemi sonrası ortaya çıkabilir. Mitral kapak yetmezliğinde kanın kalp içerisinde göllenmesi nedeniyle kalp üzerinde yüklenme oluşur. Mitral kapak yetmezliğinin nedenine göre aynı mitral stenoz ameliyatlarında olduğu gibi mekanik kapak, biyoprotez kapak ile replasmanı yapılabilir. Aynı şekilde kan
sulandırıcı kullanması sakıncalı olan veya mitral kapağın anatomik olarak yapısının sağlam olduğu ancak kapağın kapanmasına engel olan durumlarda (ileri hipertansiyon ile kalp kasında büyüme, korda rüptürü, iskemi vb) mitral kapak tamiri ameliyatı uygulanabilir. Tamir esnasında “ring” adı verilen kapak benzeri cihazlar kullanılır ve ameliyat sonrası kısa dönem düşük doz kan sulandırıcı kullanılabilir.

Mitral kapak prolapsusu:

Toplumda %1-2 oranında görülür ve özellikle genç bayanlarda saptanmaktadır. Bu hastalarda ritm problemi çok sık görülür ve çok nadiren tıbbi tedaviye yanıt vermeyen durumlarda açık kalp operasyonu gerekebilir. Ameliyat olduğunda tedavi mitral kapak yetmezliği ameliyatında uygulanan yöntemlerin aynısıdır.

Kapak değişimi mi Tamir mi?

Kapak hastalığına sebep ne olursa olsun fonksiyonları bozulmuş bir kapak görevini yapamaz ve bu da kalbe zarar verir. Cerrahi olarak kalp kapağının fonksiyonlarını tam olarak yerine getirilmesi hastanın ameliyattan maksimum yararı sağlaması açısından önemlidir. Özellikle mitral kapakta olmakla birlikte diğer tüm kapaklarda hedef doğal kapağın korunarak tamir yöntemleri ile onarılmasıdır. Son yıllarda hem tanı yöntemlerindeki gelişmeler hem de bu konuda deneyimlerimizin artmasıyla uygun tamir yöntemleri ile kapak değişimi olmadan hastanın doğal kapağı tamir edilebilmekte ve çok iyi sonuçlar elde edilebilmektedir. Şunu unutmamak gerekir ki her kapak tamir için uygun olmayabilir. Bu durumda yukarıda bahsettiğimiz şekilde kapak ameliyatları uygulanır.

Diğer kapak hastalıkları:

Trikuspit ve pulmoner kapakların hastalıkları çok nadir olarak tek başına bulunmaktadır. Genelde aort ve mitral kapak hastalıklarına eşlik ederler ve tedavi edilirken bu hastalıklarla olan beraberliklerine göre plan yapılmaktadır. Özellikle trikuspit kapağın hastalığı diğer kapak hastalıklarına eşlik eder ve genelde yetmezlik şeklinde görülür. Tedavisinde ring annuloplasti operasyonu yapılabildiği gibi özel dikiş teknikleri ile de yetmezlik düzeltilebilir.

Kapak hastalıklarına eşlik eden diğer kalp hastalıkları:

Özellikle aort kapak stenozları ile beraber koroner arter hastalığı sık birlikte bulunmaktadır. Belli bir yaş grubunu geçen ve kapak hastalığı bulguları veren hastalara koroner arter sistemini değerlendirmek üzere koroner anjiyografi uygulanmaktadır. Saptanan koroner arter hastalığı olması durumunda aynı seansta kapak operasyonu uygulanırken koroner arter bypass operasyonu da uygulanabilmektedir. Bundan başka doğumsal kalp bozukluklukları, çıkan aort anevrizmaları da aynı seansta opere edilebilmektedir. Kapak ameliyatlarından sonra karşılaşılması muhtemel durumlar:Kapak ameliyatları için kalp cerrahları kalbi durdurmak ve ameliyat sahasını daha iyi görebilmek için bir takım araçlardan yararlanırlar. Bunlardan en önemlisi, kalp ve akciğer dolaşımını durdurmak amacıyla kullanılan kalp-akciğer makinesidir. Kalp ve akciğer makinesi, çeşitli tipleri olmakla beraber kendi çevresinde dönen pompalar, kanın dolaşımını sağlayan özel tüp ve boru sistemlerinden oluşur. Buna bağlı olarak kan bu sistemlerden geçerken bir takım değişikliklere uğrarlar. Çoğu geçici olmakla beraber ameliyat sonrasında kansızlık, ateş, yorgunluk oluşabilir. Ameliyat sonrasında geçici ruh hali değişiklikleri görülebilir. Enfeksiyon kapak ameliyatlarından sonra çok nadir görülen ama çok ciddi etkileri olan bir durumdur. Yara yerlerinde kızarıklık, akıntı, yara yeri ve genel vücut ağrıları olabilir. Kapak ameliyatlarından sonra geçici veya kalıcı ritm problemleri olabilir. Tüm bahsedilen yan etkiler genelde geçici olup, tedavisi mümkündür.

 

 

Hamile Kalma Olasılığı Yüksek Günleri Hesaplama

Hamile kalmak için bir çok anne adayı doğru zamanda adet günlerini ve yumurtlama dönemi hesaplaması yaparak hamile kalma günleri hangileri bulmalı ve eşler buna göre hareket etmelidir.

Dünyaya bir çocuk getirmek her kadının hayalidir. Anne ve baba adayı planlı bir çocuk dünyaya getirmek için anne adayı yumurtlama döneminin takibini yapmalı, hamile kalma günleri takip edilmelidir. Kadınlar 28 günde bir adet dönemine (regl) girmektedir. Hamile kalma olasılığı yüksek günlerde yapılan cinsel birleşmelerde hamile kalma olasılığı yüksektir.

Hamile Kalma Günleri

Tıbben ortalama her kadın 28 günde bir adet olmaktadır. Bazı kadınlarda adet düzensizliği olsa da dünya genelinde ortalama budur. Hamile kalma günleri hesaplama yapmak için aşağıdaki tabloyu kullanabilirsiniz.

hamile-kalma-gunleri-tablosu

Bu tabloya göre 6 gün adet süresi olduğumuzu varsayalım. 6 günlük adet dönemimizden sonraki 5 gün doğurganlığımızın olmadığı dönem. Regl bittikten sonraki 6. günden  11. güne kadar 5 günlük periodda hamile kalma yüzdesi en yüksek dönemdir. Bu dönemde girilen cinsel ilişki ile gebe kalma olasılığınız çok yüksek. Hamile kalma günleri tablosu yüksek oranda doğruluk içerir ancak hamile kalmanın birinci kuralının sürekli denemek ve cinsel ilişki sonrası doğru pozisyonda beklemek olduğunu da unutmayalım.

Yumurtlama Dönemi Hesaplama

Yumurtlama dönemi hesaplama işlemi kadından kadına değişmektedir. Örneğin bazı kadınlar 28 günde bazı kadınlar 27 günde bir adet olmaktadır. Adet düzensizliği bir çoğumuzun ortak problemi olsa da ortalama bir adet günü alarak hesaplama yapabiliriz.

Ortalama adet gününüz 28 günde bir geldiğini varsayalım. Yumurtlama dönemi hesaplaması kaç günde bir adet oluyorsanız o rakamdan 14 çıkardığınızda yumurtlama döneminizi hesaplamış olursunuz.

28 günde bir adet oluyorsanız – 14 = 14. Gün sizin yumurtlama döneminizdir. Yada canlı örnek verecek olursak.

Bu ayın 10 unda regl oldunuz. Regliniz 27 günde bir geliyor.  27-14 = 13 Gün demek, regl olduğunuz gün 10 + 13 dersek ayın 23. günü sizin yumurtlama döneminizdir.

Hamile Kalmak İçin Cinsel İlişki Pozisyonları

Hamile kalmak sadece cinsel birleşme ile olmamaktadır. Bazı kadınlarda küçük yöntemlerle bu olasılığı artırmanız mümkün. Bunlardan biride doğru cinsel ilişki pozisyonlarıdır. Birleşme yaşanırken yapılan bazı pozisyonlarda gebe kalma oranı yüksektir.

Burada Anlattık: Doğal Yollardan Hamile Kalma

Bununla birlikte bir tavsiye de cinsel ilişki sonrası kadınların sırt üstü yatarak bacaklarını havaya kaldırıp bir süre beklemesinin gebelik olasılığını artırdığı bilinmekte.

Hamilelik Belirtileri

Hamile kalmak için bir çok yöntemi deneyen anneler hamilelik belirtilerini takip etmeli, hamile kalmak isterken belkide çoktan kaldığını unutmamalıdır. Özellikle erken hamilelik belirtileri çok fazla kadın tarafından anlaşılmaz. Halk arasında en çok bilinene gebelik belirtileri mide bulanması, kusma, baş dönmesi olsa da en doğru yöntem regl döneminin başlamamasıdır.

Hamile kalma günleri içerisinde doğru adımlar atarak gebe kaldığınızı dününüyorsanız eğer Regl başlamıyor ve bazı şüpheleriniz var ise hemen eczaneden hamilelik testi alabilir ve uygulayabilirsiniz. Nasıl uygulayacağınızı bilmiyorsanız.

Burada Anlattık: Gebelik testi nasıl yapılır?

Doyurucu Gece Maması – Bebek Mama Tarifi +7 Ay

Bebekler için doyurucu gece maması 7 ay bebek mama tarifleri için uygun besin değeri yüksek ve gayet doyurucu bir mamadır. Uykusu sıkça bölünen bebişler için açlığını alacak ve rahat uyku çekmesine yardımcı olacaktır.

Gece uzun uykunun sırrı karnı tok bir bebektir. Geceleri bebeklerde uyku problemi yaşanır ve bebek uykuları bir çok kez bölünür. Acıkan çocuklar yetişkin insanlar gibi yatıp sabah yerim düşüncesinden ziyade ağlayarak kurtarıcısı annesine ben acıktım mesajı verir. Bebekler için doyurucu gece maması tarifi ile uykusunun en azından daha az bölünmesini sağlayabilirsiniz.

Elma ve armut gibi vitamin değeri yüksek meyveler ile doyuruculuk veren irmik ve pirinç unu birleşir. Pekmez ile hem lezzet ve tat hemde besin değeri yüksek bir mama ortaya çıkar.

Doyurucu Gece Mama Tarifi İçin Malzemeler

 • Yarım elma
 • Yarım armut
 • 2 yemek kaşığı irmik
 • 1 tatlı kaşığı pirinç unu
 • 1 çay kaşığı pekmez

Doyurucu Gece Mama Tarifi Yapılışı

Öncelikle irmik yada pirinç ununu ayrı ayrıda kullanabileceğinizi belirterek tarifimizin yapılışına başlayalım.

Yarım yarım kestiğimiz ve kabuğunu soyduğumuz elma ve armudumuzu güzel bir kıvamda haşlıyoruz, ardından haşladığımız meyvelerimizi bir güzel blendırdan geçirelim. İrmik, pirinç unu ve pekmezi karıştırarak kıvamında bir muhallebi elde edelim. Ardından yapmış olduğumuz muhallebiye, haşladığımız ve blendırdan geçirdiğimiz meyvelerimizi ekleyelim. Bir süre tek renk olana kadar karıştıralım. Doyurucu Gece mamamız 7 ay  ve üzeri bebeklerimiz için hazır afiyet olsun!

Diğer bebek maması tariflerimize de göz atabilir. Yüzlerce mama tarifi arasından bebeklerinize en uygun ve doyurucu olanını seçebilirsiniz.

Buradan Ulaşabilirsiniz: Bebekler İçin Mama Tarifleri

1 Aylık Bebek Gelişimi Yenidoğan

Gerçekleşen mucize artık kucağında! Yeni doğan 1 aylık bebek gelişimi makalemizde 1 aylık bebek kilo ve gelişimine dair aradın her detayı bulabilirsin! Hadi başlayalım.

9 aylık bir hamilelik serüveni sonrasında bebeğinizi kucağınıza aldınız. Hamileyken de bebek ay ay gelişimini araştırdığınız takip ettiğiniz gibi doğum sonrasını da takip ediyorsunuz elbette. 1 aylık bebek gelişimi bakımı, ilk muayenesi, gaz problemi, nasıl banyo yaptırmalı, bebek göbek bağı bakımı nasıl olmalı gibi konulara değinelim.

1 Aylık Bebek Muayenesi

1 aylık yeni doğan bebeklerde ilk doktor kontrolünde nerelere bakılır bebek muayenesi nasıl yapılır listeledik.

 • Bebeğinizin kilosu doğduğu günden sonra biraz azalmış olabilir. Doğum sonrası bebeğin şişliği iner. Endişelenecek bir durum söz konusu değildir.
 • Bebek boy ve baş çevresi kontrolü,
 • Refleksleri,
 • Kalça muayenesi,
 • İç organlarının dışarıdan el ile muayenesi,
 • El, kol, bacaklar, cinsel organ,
 • Göbek bağı düştükten sonraki göbek kontrolü,
 • Kalp sesleri ve soluk alıp vermesi kontrolleri yapılır.

1 Aylık Bebek Neler Yapabilir

Yeni doğan bebeklerde gelişim takibi önemlidir. 1 aylık bebek gelişimini ebeveynler takip etmeli ve olması gerekenlerle karşılaştırmalıdır.

 • Anne sesini hamilelikten itibaren tanır, anne sesine karşılık verir.
 • Görmesi çok net değildir. 6-12 cm arası görebilir. Tanıdıkça göz teması kurmaya başlar.
 • Dış seslere tepki verir.
 • Kendi kendine gülmeye başlar.
 • Gülümsemenize gülümseme ile yanıt verebilir.
 • Oyuncak seslerine ağlayarak yada sakinleşerek tepki gösterir.
 • Prematüre bebeklerde bu sürece geç ulaşılır. Korkulmasına gerek yok.

1 Aylık Bebek Kilo ve Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Bebeğiniz için en önemli besin anne sütüdür. İlk 6 ay anne sütü önerilir. Anne sütünün içerdiği besin hiç bir hazır gıdada yoktur. Bu yüzden sütünüz az ise bile sütünüzü artıracak besinler tüketmeli, sağlıklı beslenmeli, stresten uzak durmalısınız. Bebeğiniz emdikçe sütünüz artacaktır. Bebeğinizin ilk aylarında sık sık emzirmeniz sarılık olmasını önleyecektir. 1 aylık bebek kilosu ve boy ölçülerini aşağıda erkek bebek boy kilo tablosu, kız bebek boy kilo tablosu olarak ayrı ayrı listeden görebilirsiniz.

1 aylık bebek kilo gelişim tablosu

1 Aylık Bebek Kakası Nasıl Olmalı

Bebeğiniz bu dönemde sık sık kaka yapabilir. Sürekli altını değiştirmek zorunda kalabilirsiniz bu normaldir. Sindirim sistemi güçlendikçe bu sayı azalacaktır. Bebek kakaları yeni doğandan itibaren sıvıdan katı hale doğru gider. Eğer bebeğiniz anne sütü ile besleniyorsa sıvı, mama kullanıyorsa daha katı olacaktır.

1 Aylık Bebek Gaz Problemi

Yeni doğan bebeklerde gaz sancısı görülebilir. Her emzirme sonrası bebeğinizin gazını almalı hatta emzirirken meme değişiminde ağzına hava kaçmasını önlemek için gazını almalısınız. Omzunuza yatırarak sırtını sıvazlayıp gazını çıkarabilirsiniz. Daha detaylı öğrenmek isterseniz bebek gazı nasıl çıkarılır adlı konumuza göz atmalısınız.

1 Aylık Bebek Göbek Bağı Bakımı

Bebeğinizin doğumundan sonra göbek bağı bakımı nasıl olmalı? Göbek bağı düşmemiş olan bebeğinizi banyo yaptırdıktan sonra temiz bir havlu yada pamuk ile etrafını iyice kurulamalısınız ki enfeksiyon kapmasını önlemelisiniz. Göbek bağı düştükten sonra zaten doktorunuz muayene ederken kontrol edecektir. Yeni doğan bebeklerde göbek bağı 5 ile 15 gün arasında kendiliğinden düşmektedir.

Yeni doğan Bebek Banyosu Ne Zaman Yapılır

Bebeğin doğar doğmaz yıkaması önerilmez. Bebeğiniz verniks tabakası ile doğar ve bu kremsi yapıyı vücudunun emmesi bebeğinizin sağlığı açısından oldukça önemlidir. (Verniks nedir? Ne işe yarar? Yazımızı okuyabilir bilgi edinebilirsiniz).
Bebeğinizin doğumundan 24 saat sonra bebeğinizi yıkayabilirsiniz. Bebeğinizi yıkarken seçeceğiniz şampuan bebeğin cildine uygun olmalı kimyasal maddeler içermemelidir. Bitkisel ürünler tercih etmelisiniz.

1 Aylık Bebek Hangi Aşıları Olur

Yeni doğan bebekler için Sağlık Bakanlığı tarafından zorunlu 2 çeşit aşı vardır. Bunlar;

 • Hepatit B: Doğumda ilk doz
 • 1. ayda 2. doz yapılır.

Yeni doğan Bebek Emzirme Teknikleri

1 aylık bebek gelişimi konusunda en önemli nokta, anne ile bebeğin en kuvvetli olduğu an emzirmedir. Doğru emzirme taktiği ile bu bağı güçlendirmelisiniz.

 • Odada bebeğinizle baş başa olmayı tercih edin. Duygusal teması yakalayın.
 • Bebeğinizi emzirmeden evvel bezini değiştirin. Geceleri gerekmedikçe değiştirmeyin.
 • Bebeğinizi sıkı sıkı giydiriyor veya kundak yapıyorsanız emzirirken rahatlatacak pozisyona geçin.
 • Bebeğiniz ağlıyorsa ilk önce onu sakinleştirin. Yumuşak bir ses tonu ile şarkı söylemeyi deneyebilirsiniz.
 • Bebeğinizle göz teması kurun ve onu okşayın.
 • Meme değiştirirken gaz çıkarma molası muhakkak verin.

Yenidoğan Bebekler İçin Islak Mendil Öneri ve Tavsiyeleri

Bebeklerde ıslak mendil kullanımı en az bebek bezi kadar önemlidir. Bebekler için ıslak mendil tavsiye önerileri ve Yenidoğan bebeklerde ıslak mendil yerine ne kullanılır? Yenidoğan bebekler için ıslak mendil önerileri nelerdir inceleyelim.

Bebekler için bebek bezi kadar önemli bir şey var ise oda bebekler için ıslak mendil kullanımıdır. Özellikle yeni doğan bebeklerde alt değiştirme süresi çok kısa olduğundan bebeğin poposunu tahriş edebilecek bir ıslak mendil kullanımı kalıcı isilik ve pişik oluşumuna davetiye çıkartır.

Bebeklerde Islak Mendil Yerine Ne Kullanılır

Öncelikle sağlık ve hijyen açısından bebek ıslak mendili harici herhangi bir ürün kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Aynı zamanda ıslak mendili yıkayıp kullanmak da doğru bir yöntem değildir. Göğüs pedi ile alt temizleyen anneler bile mevcut ancak bu yöntemler önerilmiyor. Bebekler için ıslak mendil alternatifi olarak pamuk ve su kullanabilirsiniz. Bunun için normal pamuktan ziyade, eczane ve bebek mağazalarında bebek temizleme pamuğu bulmanız mümkün.

Bebek Temizleme Pamuğu Nasıl Kullanılır

Bebek temizleme pamuğunuz ılık suda ıslatıp kullanabilirsiniz. Aynı zamanda bebek sabunu ile de kullanmanız mümkün.

Bebeklerde Hangi Islak Mendil Kullanılmalı

Bebekler için ıslak mendil tavsiye yapmak biraz absürt olur. Bunun nedeni her bebeğin cildi farklı ve en kaliteli marka şudur diyemeyiz. Bebekler için en iyi ıslak mendil markalarını sizler için sıraladık ve içlerine bebek ıslak mendil anne yorumlarını da kattık.

Yenidoğan bebekler için ıslak mendil tavsiye 2019 sizler için derledik. Konumuza Geçmeden Önce Bebek bezi karşılaştırmamızı da okumanızı tavsiye ediyoruz.

 

Burada Anlattık : Bebek Bezi Seçimi – 7 Bebek Bezi Karşılaştırma

1- Unibaby Yenidoğan Islak Mendili

Çok kullanılan bebek ıslak mendillerinden biri olan Unibaby ‘nin fiyatı 2019 itibari ile 3lü paket fiyatı 19.90 TL civarında. Yenidoğan bebekler içinde kullanılabilir olan ve eczacıbaşı tarafından üretilen unibaby yenidoğan ıslak mendil anneler tarafından yoğunlukla tercih ediliyor.

İlginizi Çekebilir : Yenidoğan Bebeklerde Pişik Oluşumu

Unibaby Islak Mendil Kullananlar – Anne Yorumları

 • Gayet memnunum bir ara pamuk ve suyla temizledim çok kötü pişik oldu bebeğim. tekrar unibaby e döndüm çok şükür bir şeyi kalmadı.
 • Bende unibaby ıslak pamuk mendil kullanıyorum kızım 2 aylık çok memnunum pişik yapmıyor. Diğer markalar gibi genelde marketlerde satılmıyor.
 • ilk başlarda unibaby nin yeni doğanını kullandım,sonra nivea hediye gelmişti onu kullandım. Bir ara annem jhonsons baby almıştı.bu hafta pamuksu losyonlusu mu ne var onu aldım migrostan. Yine de unibabyden memnunum.
 • 4 aylık oğluma ben de hep unibaby kullandım ve memnunum hiç bir sorun yaşamadım yalnız önerim ne marka olursa olsun bebek kaka yaptığında mutlaka yıkayın poposunu.

2- Baby&me Yenidoğan Islak Mendili

Bebek ıslak mendilleri piyasasında en çok kullanılan ve en çok tercih edilen bebek ıslak mendili diyebiliriz. Baby&me ıslak mendil fiyatı 2019 itibari ile 3lü paketi 19.90 TL.  İçeriğindeki zeytinyağlı formülü ile gönül rahatlığı ile kullanabileceğiniz kaliteli bir bebek mendili.

Baby&me Islak Mendil Kullananlar – Anne Yorumları

 • Bir paket denemek için aldım memnun kaldım. Annelere öneriyorum.
 • Bence harika bir ürün. Şimdi 4 yaşında olan kızımda kullanmıştım. 5 aylık ikinci kızımda da gönül rahatlığıyla kullanıyorum. kapaklı olması da büyük rahatlık!
 • Baby&me nin pamuk.mendilini doğumdan itibaren kullanıyorum.bu ıslak mendili de gezmeye dışarı çıkınca kullanıyorum çok.memnunum.ama bence en sağlıklısı ıslatılmış pamuk mendil ile silmek.
 • Ya başta şüpheyle yaklaştım hadi pişik ederse tahriş ederse diye ama vallahi süper bu kutuyu al rahat 4 5 ay gidiyor tavsiye ediyorum anneler içiniz rahat olsun benden 10 puan
 • Baby&me nin diğer ürünlerini beğendiğim için ıslak mendiline de şans vermek istedim. Ürün çok güzel ve kullanışlı .
 • Kızım doğduğu andan itibaren kullanıyoruz güzel bir ürün biz çok memnunuz. Fakat kokusu biraz daha güzel olabilir.

3- Johnson’s Baby Yenidoğan Islak Mendili

Orta kalite olarak bilinen Johnson’s baby ıslak mendili fiyat olarak uygun bir ürün. 2019 itibari ile 3lü paket fiyatı 12.90 TL civarında. İçeriğinin %97 si saf su olarak gösterilmekte. Bakalım Johnson’s Baby ıslak mendil kullananlar ne demiş.

Johnson’s Baby Islak Mendil Kullananlar – Anne Yorumları

 • Johnson’s Baby yeni doğan ıslak mendili aşırı derece tahriş edici. Bebekten önce kendi yüzümü ve alnımı sildim şu an alev gibi yanıyor!
 • Bu ürün iyi değil hiç önermiyorum , pişik olduktan sonra oğlum emmemeye başladı.
 • Ürün çok kötü kokuyor. Güvenemedim bebeğime kullanmadım. Temizlik için bir yerleri silmek için kullanmak zorunda kaldım.
 • Ürünü beğendim hiç koku yok, Prima ile aynı ve çok daha uygun fiyata. Tavsiye ederim.
 • Fiyat kalite olarak ideal bir ürün. Çok yüksek beklentilere kapılmayın ama kullanılabilir urun. Eksik tarafları ince ve küçük mendilleri. Aynı zamanda tek tek çıkmıyor, bir tane çekince 3 tane girişte birikiyor.

4- Prima Yenidoğan Islak Mendili

En çok bilinen bebek bezi markasından ıslak mendil! Aslında bir firma bir ürünü çok iyi yapıyor diye her ürünü çok iyi olacak diye bir kaide yok. Prima ıslak mendili 2019 itibari ile 3lü paketi 19.90 TL civarında. Kullanan annelerin çoğunluğu memnun ancak fiyatına göre kalitesiz bulanlarda var.

Prima Islak Mendil Kullananlar – Anne Yorumları

 • Kızımız doğduğundan beri kullanıyoruz. Gerçekten çok kaliteli, bebeğimi rahatsız etmiyor. İndirimler takip edilirse daha uygun fiyata bulmanız mümkün. Fakat şunu da söylemek lazım. Özellikle ilk aylarda ıslak mendil yerine ıslak pamuk kullanmak bence bebekler için pişik yapmaması için daha iyi.
 • Kokusu bile güzel ve özel. Ben sadece bebeklere değil kendim ve büyük kızın içinde kullanıyorum.
 • 4 aylık bebeğime Prima ıslak havlu aldık ama yavrum göz göre göre pişik oldu ama ne pişik resmen sivilce gibi çok üzüldüm. Prima Premium bezini kullanıyoruz çok memnundum ama ıslak mendili bir o kadar kötü

5- Wee Baby Yenidoğan Islak Mendili

Piyasada fiyat olarak gayet uygun bebek ıslak mendili markalarından biri olan Wee Baby ıslak mendil 2019 itibari ile 3lü paketi 9,90 TL civarında. Çok iyi yorumlar gelmese de bir çok ebeveynin ortak fikri bu fiyata daha kaliteli bir ıslak mendil bulamayacağınız yönünde.

İlginizi Çekebilir : Bebek Bezi Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Wee Baby Islak Mendil Kullananlar – Anne Yorumları

 • bu ürünü çok beğendim. Sipariş ettiğim pişik kremi yanında hediye olarak gelmişti. Oldukça beğendim. Ayrıca içinde oldukça çok var hem kullanımı kolay hem de kaliteli, kullanmanızı öneririm.
 • Fiyat olarak gayet uygun, çok kaliteli olmasa da günü kurtarır.
 • Uzun süre kullanımda pişik yaptı ancak evimde ne olur ne olmaz diye kenarda uygun fiyatlı ve fiyatına göre kaliteli diye bulunduruyorum.
 • Ben kullanıyorum ve çok memnunum yeni doğan kızımdan itibaren kullandım. Kullanan bir çok annenin aksine benim oğlumda pişik yapmadı öneriyorum gayet uygun.

6- Komili Yenidoğan Islak Mendili

Son dönemlerde piyasaya yeni çıkan ürünlerden olan komili ıslak mendili çok bilinen ve çok kullanılan bir marka değil.  2019 komili ıslak mendil fiyatı 5li olarak 28.90 TL civarında. Bakalım yeni olmasına rağmen komili ıslak mendil kullananlar ne yorum yapmış.

Komili Islak Mendil Kullananlar – Anne Yorumları

 • Piyasaya yeni giriş yaptılar kullanmakta tedirgindim. Babamız marketten acil ihtiyaçtan almış bulundu. Bir paketini kullandım kokusu normal fiyatı güzel. Pişik yapmadı ancak yinede güvenemeyip devamını kullanmadım.
 • Bu markanın ıslak mendilini kullanıyorum bebeğimde, bebeğimin cildi çok hassas ve çok iyi geldi üstelik fiyatı da çok uygun.
 • Ben komili ıslak mendili ocak ayından önce bir markete gelmişti kampanya yapmıştı aldım çok memnun kaldım ıslak mendilinden tekrar almak istedim ama bulamadım.
 • Kızım doğduğundan beri kullanıyoruz. Bir hafta kullanmasak pişikten mahvoldu. Ancak fiyatı son zamlarda yükseldi.

7- Nivea Yenidoğan Bebek Islak Mendili

Nivea krem olarak ülkemizde çok iyi bilinen bir marka olmasına rağmen bebek ıslak mendili olarak çok bilinmiyor. Kullanıcısı olan anne azımsanmayacak derecede var. Kullanan anneler çoğunlukla memnun. 2019 itibari ile Nivea bebek ıslak mendil fiyatı adet olarak 11.90 TL civarında buda diğer ıslak mendil markalarına nazaran biraz pahalı konumda. Bakalım nivea ıslak mendil kullananlar kalite ve ürün konusunda ne demişler.

Nivea Islak Mendil Kullananlar – Anne Yorumları

 • ilk bir-iki ay nivea kullandım. Şimdilerde bebek ıslak mendilini rahatça değiştirebiliyorum. Ben hemen hemen hepsini denedim en memnun kaldığım nivea oldu ancak diğer ürünlere göre çok pahalı ve içinde oldukça fazla paraben çeşidi var.
 • ilk 2 ay unibaby kullandık. daha sonra bir ara nivea kullandım güzeldi ama kokusunu sevemedim.
 • Nivea çok memnun kaldım şuan favorimiz
 • Ben doğumdan itibaren ilk 6 ay pamuk ve sıcak su kullandım. sonra johnson’s baby ve nivea sensitive başladım. Biraz fazla ücreti ama daha çok içime çok siniyor.

8 – Dalin Yenidoğan Bebek Islak Mendili

Şampuanını bildiğimiz ve ıslak mendili orta kalite olarak bildiğimiz dalin yenidoğan ıslak mendil 2019 yılı itibariyle fiyatı 3lü paket olarak 14.90 TL civarında. Çok ucuz yada çok pahalı olarak yorumlayamayacağımız dalin ıslak mendil listemizin çok kullanılmayan markalarından biri. Bakalım dalin yenidoğan ıslak mendil için anneler ne yorum yapmış.

Dalin Islak Mendil Kullananlar – Anne Yorumları

 • Bende dalin ıslak mendil kullandım kızıma. Çünkü pek çok marka denedim ama kokusu ıslaklığı en güzel Dalin geldi bana ağır değil bazıları parfüm gibi kokuyor.
 • Bence dalin süper canbebe kullandım ama pişik oldu ardından dalin kullandık ve şuan memnunuz.
 • Fiyatı orta seviyelerde kalitesi güzel ancak kokusunu beğenmedim. Yetişkin ıslak mendili gibi.

9- Sleepy Yenidoğan Bebek Islak Mendili

Bebek bezi olarak çok kullanılan Sleepy yenidoğan ıslak mendili içerik olarak %99 saf su barındırmakta. Kalite olarak ortalama diyebileceğimiz ıslak mendili ile 2019 yılı itibariyle fiyatı 4lü paketi 19.90 TL fiyatı mevcut. Ortalama fiyat ve ortalama kalitedeki sleepy bebek ıslak mendili için anne yorumlarına geçelim.

Sleepy Islak Mendil Kullananlar – Anne Yorumları

 • Bir akrabamı kullanıyordu bu yeni doğan ıslak mendili çok çok memnundu hem kalınlığı hem miktarı hem de kokusundan çok hoşlanmıştı.
 • Merhaba, ıslak mendillerin içindekiler kısmını incelemenizi tavsiye ederim. Ben bu konuda epey inceleme yaptım. Sleepy nin saf ve doğal diye bir ıslak mendili var.
 • Oğlum 6 aylık doğduğundan beri sleepy yenidoğan kullanıyorum gayet de memnunum. İçeriğinde saf su ve gıda koruyucu kompleks var.

 

 

 

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM