...

2 Yaş Sendromu Sanıldığı Kadar Kolay Bir Süreç Değil

2 Yaş Sendromu Sanıldığı Kadar Kolay Bir Süreç Değil

Birçok annenin bilmediği hep var olan 2 yaş sendromu, bebeklerde atak dönemlerinin en tehlikelisidir. Peki ne yapılmalı, nasıl davranmalı? 2 yaş sendromu nedir, ne kadar sürer? Bitmek bilmeyen vurma eylemi, ağlama, memnuniyetsizlik ve sürekli tersleme, karşınızda 2 yaş sendromu!

2 Yaş Sendromu dediğimiz 1.5 yaşından başlayıp 3.5 yaşına kadar sürebilen dönemdir. Bu döneme bebeklerin çocukluğa geçiş dönemi de diyebiliriz. Daha da açacak olursak , çevresinin farkına varması , kendini tanıması , sürekli sorgulaması ve kişiliğini bulması olarak ta adlandırabiliriz. Çocuklarda oluşan bazı 2 yaş sendromu belirtileri şu şekildedir ;

 • Uykuya direnme
 • Sürekli mızmızlanma
 • Yemek Yememe
 • Sürekli zıtlaşma ve inat
 • Söylenenlerin tam tersini yapma
 • Her şeye ağlama
 • Sürekli küsme ve içlenme

Eğer yukarıdaki ana başlıklar ( listeyi çok daha negatif ile doldurabiliriz ) eğer sizin çocuğunuzda da varsa , muhtemelen 2 yaş sendromu yaşıyor diyebiliriz. 2 yaş sendromunda çocuğunuza nasıl davranmalı ne yapılmalı? Anne babalara bu konuda çok görev düşmektedir.

Peki 2 yaş sendromu ne kadar sürer? Bu döneme ergenlik döneminin fragmanı dersek yeridir. Dönem itibariyle çocuklar kendisini bulmaya çalıştığı için güven fazlalığı yaşayabilir , açıkçası korkusuz olabilir. Kapıyı açıp gitme , yüksek yerlere tırmanma , pencerelere çıkma gibi davranış gösterebilirler. Bu dönem 2 ay ile 1 yıl arası sürebilir

2 Yaş Sendromunda Anne Babanın Görevleri

Çocukların karakterlerinin ortaya çıkacağı bu döneme anne ve babaların etkisi çok büyüktür. Bunun bir geçiş döneminin olması bilincindeki ebeveynlerin ne kadar tahammül sınırları zorlansa da çocuklara daha anlayışlı yaklaşması gerekir. Bu dönemde çocuklarla sürekli zıtlaşmamak , güzel konuşmak , sabırlı olmak ebeveynlere düşen görevdir.

 • Bu dönemde çocuklar sürekli kısıtlanmamalı , bağırılmamalı ve her hareketi engellenmemelidir. Oysaki birçok anne baba çocukları engellemekte ve gelişen süreçte çocuğuna daha büyük zarar verdiğinin farkında değildir. Çocuğu sürekli kısıtlamak ve sürekli ” HAYIR ” demek gelişimini olumsuz etkileyecektir.
 • Bu dönemde çocuklarda görülen en büyük davranışlardan biride , sürekli olarak farklı obje ve nesneleri tanıma incelemedir. Kısacası ortalık karıştırma diyelim, özellikle daha önceden keşfetmediği mutfak dolapları gibi yerleri sürekli karıştırması  ve burada bulduğu nesneleri inceleyip kullanması ( bıçak ve kendine zarar verecek aletler hariç ) kısıtlanmamalıdır.
 • Çocukların öfkesi engellenmemelidir, bağırması ve çağırması engellenen çocukların zamanla öfke olarak ısırıma ,vurma gibi davranışlara dönüşebilir.
 • Enerji dolu olan çocuklarınızın enerjilerini atabilmeleri için onlara bol bol ortamlar yaratmalı , dışarı çıkarmalı ve oyun arkadaşları bulmanız gerekir. Enerjisini atamayan çocukların uyku ve yemek problemi yaşadıklarını unutmayalım.
 • Güzel güzel konuşma tabiri maalesef ki bu dönemde işe yaramayabilir. Çocuklar bu dönemde uzun açıklama yaptığınız konuşmalardan sıkılır ve dinlemezler. Herhangi bir yanlış davranışında dikkatini başka yöne çekerek o davranışı unutturabilirsiniz. Örneğin sürekli masa üzerine çıkıyorsa , ona sevdiği bir oyuncağı vererek o an için o davranışı unutabilir.
 • Bu dönemde çocukların yeteneklerini keşfetmek siz anne babalara düşmektedir.  Resim , boya , yapboz , lego  gibi değişik ilgi alanlardaki yeteneklerini keşfedebilir , bu keşif doğrultusunda çocuğunuzu yönlendirebilirsiniz.
 • En önemlisi ise çocuğunuza zaman ayırabilmenizdir. Sürekli olarak onunla ilgilenmek önemlidir. Odasına bırakıp hadi oyuncaklarınla oyna dan ziyade , oyuncaklarla beraber oynamak çocuğunuzda paylaşma , iş birliği ,beraber hareket etme ve duygu paylaşma gibi becerilerin seviyesini yükseltir.
 • Çocuklara sürekli telefon , tablet gibi aletler verilmemelidir. Bu hem göz sağlığı için , hemde psikolojik olarak önemlidir. İnternet’te bir çok gereksiz ve çocukların bilinç altına yerleşebilecek videolar vardır , bunlardan çocuklarımızı sakınmamız gerekir.

2 Yaş Sendromu Vurma Eylemi

Çocuklar 2 yaş sendromu vurma dövme gibi saldırgan tavırlar gerçekleştirebilir. Özellikle istedikleri olmadığında bu tavırları gerçekleştiren çocukların bilinçlerinde anne ve baba arasında yaşanan şiddet ve dahası şakalaşmanın bile şiddet olarak algılanması yatar. Bu sebeple evde anne ve babanın birbirine şakadan bile olsa vurma eylemi yapmaması gerekmektedir. Vurma eylemine başlayan çocuk kesin bir dille uyarılmalı. Özellikle yaptığı eylem sonrasında gülme gibi onu motive edebilecek durumlarda bulunulmamalıdır.

2 Yaş Sendromunu Atlatmanın En Bilinen Yolu

2 Yaş Sendromunu atlatmanın en bilinen ve kolay yolu çocuğunuz ile ilgilenmektir. İlgiden kastım sevmek değil. Bu iki kavram hep karıştırılmakta çocuğunuz ile beraber oyunlar oynamak aktiviteler yapmak ona en büyük ilgiyi göstermektir.

Burada Anlattık : Bebek ve Çocuklarda Oyun ve Zeka Gelişimi

Tüm bunları söylerken tabi ki , çocuğunuzu bırakın ne yapıyorsa yapsın demiyoruz. Tabi ki bazı olumsuz davranışlarında kesin ve net bir şekilde onu uyarmalısınız. Doğru yaptığı davranışlarda onu ödüllendirmekten çekinmeyin. Bu dönemin geçici olduğunu asla unutmamalısınız. 2 yaş sendromunda, çocuklar bazı hareketlerini dikkat çekmek için yapar. Eğer yaptığı hareket doğru bir hareket ise bu harekete alkışla karşılık vermelisiniz, ancak bu hareket yanlış ise kesinlikle görmezden gelinmeli, bakılmamalı, gülmemeli yada kızılmamalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?