...

1 Yaşında Bebeğin Boğazında Tespit Edildi Doktorlar Dehşete Düştü

1 Yaşında Bebeğin Boğazında Tespit Edildi Doktorlar Dehşete Düştü


Nevşehir’de 1 yaşındaki Ö.Y.’nin boğazına mandal yayı kaçtı. Durumu fark eden aile hemen soluğu hastanede aldı. Minik bebeğin nefes borusuna saplanan mandal yayı ameliyatla alındı.

AKILALMAZ OLAY! 1 YAŞINDAKİ BEBEĞİN BOĞAZINDA BAKIN NE GÖRÜNTÜLENDİ

Nevşehir’de 1 yaşındaki Ö.Y. Oyun oynarken boğazına mandal yayı kaçtı. Durumu fark eden aile hemen hastaneye koştu. Minik Ö. Nün boğazına saplanan mandal yayı ameliyatla alındı.

Nevşehir’de 1 yaşındaki bebek Ö.Y., dün akşam saatlerinde mandalla oynarken, parçalanan mandalın yayını ağzına aldı. Duruma müdahale eden bebeğin babası, yayı çocuğunun ağzından çıkarmaya çalışırken, yay bebeğin genzine kaçarak boğazına saplandı.

DOKTORLAR ACİL MÜDAHALE ETTİ

Nevşehir Devlet Hastanesi Acil Polikliniği’ne getirilen bebek, Acil Nöbetçi doktoru Mustafa Alpaslan muayene ederek gerekli tetkikleri yaptı. Çekilen röntgen filmlerinde mandal yayının yeri ve durumu belirlendi. Daha sonra, KBB Uzmanı Op. Dr. Ahmet Cevatzade tarafından yapılan ameliyat sonucunda bebeğin genzine saplanan mandal yayı başarılı bir şekilde çıkartıldı. 

HAYATİ RİSK TAŞIYOR

Ameliyatı gerçekleştiren Dr. Cevatzade, ”Özellikle 1-12 aylık döneme karşılık gelen süt çocuğu döneminde bebekler her şeyi ağzına alır. Üzerinde 3 yaş altında kullanılmaması gerektiği yazan ürünlere karşı bazen anne ve babalar pek dikkatli davranmayabiliyor. Bu tarz ürünler boğaza kaçabiliyor. Bu konuda ailelerin daha dikkatli davranması gerekiyor. Nefes borularına kaçacak parçaları uzak tutmaları son derece önemli. Ayrıca 3 yaş altı çocuklarda çerez gibi küçük parçacıklı maddeleri vermemeleri de gerekir. Ağızdan alınan her türlü yabancı cisim hava yolunu tıkadığında hayati tehlike oluşturur” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?