...

Oyuncakların Çocuk Zekasına Etkisi

Oyuncakların Çocuk Zekasına Etkisi

Çocuklar oynadıkları ve seçtikleri oyuncaklar ile aslında ebeveynlerine bir mesajlar verirler. Oyuncakların çocuk zekasına etkisi aşikardır. Ebeveynlerin oyuncak seçimi yaparken çocuğun zeka gelişimini destekleyici, öğretici seçimler yapılmalıdır. Eğitici ve öğretici oyuncaklar eğlenceli oldukları kadar çocukların kendilerini ve çevrelerini tanımalarına da yardımcı olmaktadır. Çocukların yaşlarına göre oyuncak seçilmesi önemlidir. Bu oyuncaklar çocukların yaşlarına ve becerilerine uygun olarak seçildiklerinde çocukların gelişimleri üzerindeki etkileri de net bir biçimde görülmektedir.

Oyuncaklar çocuk gelişimde çok önemli bir noktada yer almaktadır. Oyuncaklar çocukların çevreleri ile iletişim kurma becerilerini desteklemekle birlikte kendilerini ifade edebilme yeteneklerini de geliştirmesine yardımcı olur. Çocuk gelişiminde oyuncaktan çok daha önemli olan anne babaların karşılıklı iletişim kurma becerileridir. Çocuklarımız oyuncaklarla oynarken tek başına bırakılmamalı , oynadığı oyuncağın işlevine ve türüne göre çocuk yönlendirilmelidir. Çocukların beyin gelişimi temel donanımını ilk beş yılda tamamlar. Bu süre zarfında çocukların edineceği kazanımlara önem gösterilmeli ve dikkat edilmelidir.

Peki hangi tür oyuncak seçilmeli ?

Çocuklarımıza seçtiğimiz oyuncaklar öncelikle onların yaş grubuna hitap etmelidir. Oyuncakların çocuk zekasına etkisi tartışılmazdır. Kız çocuğu arabayla oynamaz yada erkek çocuğu bebekle oynamaz gibi eskide kalmış, yanlış düşüncelere kapılmamalıyız. Seçtiğimiz oyuncaklar çocuklarımızın zekasını geliştiren ve becerilerini artıracak şekilde seçilmeli.

Oyuncakların kalitesine dikkat edilmeli !

Her ne kadar zeka geliştirici oyuncaklar seçilmeli ise bir o kadar önem gerektiren konu ise oyuncakların yapıldıkları malzeme ve kalitesi. Seçeceğimiz oyuncakların plastik olmasından sa ahşap olması tercih edilmelidir. Bu şekilde kansorejen madde içerme riskini de ortadan kaldırmış oluruz.

Oyuncak Önerileri

Bu ve bunun gibi yüzlerce oyuncak çeşidi barındıran , çocuklarda zeka geliştiren oyuncaklar için sizlere bir sayfa önerebiliriz. Uygun fiyat ile kalitesinden kesinlikle emin olabileceğiniz , gönül rahatlığı ile ömürlük oyuncaklara Buraya Tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

İnstagramda  @ahsap_oyuncak_akil_oyunlari nı tercih ederek çocuğunuzun gelişimine faydada bulunabilir, onlarla güzel vakitler geçirebilir ve  yaşıtlarına göre çok daha zeki çocuklar yetiştirebilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?