...

Normal Doğumu Kolaylaştırmak İçin Neler Yapılmalı?

Normal Doğumu Kolaylaştırmak İçin Neler Yapılmalı?

Hamileliğin başından sonuna kadar annelerin korktuğu normal doğum aslında korkulacak kadarda kötü bir şey değil, normal doğum vücudu temizlemekle birlikte aslında görebileceğiniz en güzel an bence. Normal doğumu kolaylaştırmak için neler yapmalı hangi egzersizleri yapmalı ? Bunlara biraz öneriler sunacağım.

Öncelikle normal doğum hakkında dizilerden, filmlerden ve videolardan gördükleriniz ve duyduklarınız aslında korkunç şeyler. Bunlar hakkında öncelikle bilgilenin. Bilgi korkunun en büyük düşmanıdır. Doğum ile ilgili kitaplar dergiler okuyabilir, doğuma hazırlık kurslarına katılarak korkunuzu yenebilirsiniz.

Normal doğumu kolaylaştırmak ve rahat doğum yapmak istiyorsanız olabildiğince rahat olmalısınız hem bedenen hem de ruhen. Ruhunuz gergin olursa bedeninizi de gerginliğe sürükler. Eğer imkanınız var ise yoga sizi rahatlatacaktır. Bunların yanı sıra nefes egzersizleri de sizi rahatlatacaktır. Tüm bunlara hamileliğinizin başında başlamayı unutmayın.

Bunlarla birlikte belli sağlık ve doğum merkezlerinde uzmanlar tarafından verilen Normal Doğumu Kolaylaştırmak İçin Neler Yapılmalı? eğitim ve seminerlerine de katılabilirsiniz.

Sürekli olarak başka kişilerden iyi veya kötü doğum hikayeleri dinlemeyin. Hassas bir yapıya sahipseniz karşı tarafın anlatacağı iyi niyetli dahi olsa hassasiyetinizi etkiler.

  • Size uygun olan bir hastane seçin ve öncesinde hastaneyi gidip gezin ki doğuma giderken kaygınız daha az olsun.
  • Doktorunuzla doğumla alakalı kaygınızı  paylaşın sizi rahatlatacak ve yönlendirecek bilgileri edinebilirsiniz.
  • Çeşitli nefes alma tekniklerini uygulayabilirsiniz. Bunun için kurulan ücretsiz kurslar da mevcut.
  • Doğumunuzun başladığını hissettiğiniz anda hastaneye gitmeden önce karnınızı doyurun.
  • Doğum sürecinde yatmayıp hareket etmelisiniz. Ara arada olsa kalkıp yürüyüp, sallanıp hatta dans bile edebilirsiniz.
  • Son olarak doğuma 5-6 hafta kala günde 4-5 adet hurma tüketilmesi de doğumu kolaylaştırıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?