...

Hamilelikte Oluşan Çatlaklar

Hamilelikte Oluşan Çatlaklar

 

Hamilelikte oluşan çatlaklar cildin gerginleşmesinden dolayı oluşur. Kalıcı gibi görünseler de çokta kalıcı izler bırakmazlar. Bazı annelerde nadirde olsa hafif çatlaklar bırakabilir.

Çatlakların oluşma nedenleri

Hamilelikte oluşan çatlaklar ın sebepleri bebeğin karında büyümesiyle birlikte cilt gerilir bu sebeple karında çatlaklar oluşabilir. Değişen hormonlardan dolayıda çatlak görülür. Hassas ciltler çatlak oluşumuna daha müsaittir cilt esnekse çok fazla çatlak oluşmaz. Ciltteki gerilme ile birlikte göğüs, karın ve bacak bölgesinde çatlaklar pembe ve mor rengindedir. Vücudun diğer yerlerinde de çatlak görülebilir.

Hamilelikte Oluşan Çatlaklar ı önleme yöntemleri

Piyasada satılan kozmetik ürünler, bebe yağları, badem yağı, kakao yağı yada zeytinyağları mevcuttur. Bunların yanı sıra aloe vera yağı yada argan yağıda iyi gelir. Hamileliğin 5.ayından itibaren bu tarz ürünler kullanılarak cilt yumuşatılmalı gerginliğin fazla olması önlenmelidir. Tabi alınan tüm önlemlere rağmen bazı annelerde çatlaklar görülmektedir. Egzersiz yapmak faydalı olsa da hassas ciltli annelerde daha fazla çatlak görülmektedir.

Gebelikte çatlaklar ne zaman belirginleşir?

Hamilelik döneminde bebek büyüdükçe karın gerginleşir bu sebepten kaşıntılar oluşmaya başlar. Kaşıntılar sadece bu sebepten değil farklı sebeplerden dolayı olabilir. Bu dönemde görülen derideki döküntüler de normal sayılır. Kaşıntı çok fazla ve dayanılmayacak kadar ise bir hekime görünebilirsiniz.

Gebelikte çatlak oluşmaması için beslenmeye de dikkat etmek gerekir. Bol miktarda su tüketimine özen göstermeli, yağlı yiyeceklerden kaçınmalı, sebze ve meyve tüketmeli sağlıklı beslenilmelidir. Spor ve egzersiz yapan hamilelerin duş alırken karın bacak ve iç bacak bölgelerine dairesel hareketlerle masaj yapmaları gerekir. Sigara kullanmayan gebelerde çatlak sorunu daha az gözlemlenmiştir.
Ten rengi de çatlakların çok yada az olmasında etkilidir. Buğday tenli ve esmerler bu konuda daha şanslıdır cilt yapıları daha dayanıklıdır.

Hamilelik sonrası çatlaklar ne zaman geçer?

Doğumdan sonra çatlakların rengi pembemsi yada kırmızı renkten gümüşümsü bir renge döner. 5-6 ay sonra hafif bir çizgi haline dönüşürler. Hemen kaybolmaya bilirler. Bitkisel çözüm krem veya cerrahi teknikler vardır. Dert etmeye gerek yok çok şükür birer evlat sahibisiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

56 yorum

  1. bu tamamen hamilelik öncesi vücut sıkılığı ile alakalı bir durum. Eğer sıkı değilseniz hamilelik sonrası çatlaklar kaçınılmaz

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?