...

Hamilelikte Gaz Sancısı ve Şişkinlik

Hamilelikte Gaz Sancısı ve Şişkinlik

Her insan zaman zaman gaz sancısı yaşar. Ancak hamile kadınlarda bu sorun daha da zorlaşır. Hamilelikte hazımsızlık, şişkinlik, hamilelikte gaz sancısı gibi sorunlarla karşılaşmak mümkün. Peki gaz sancısını geçirmek için ne yapmalı nasıl başa çıkmalı gibi sorular ile karşı karşıyaysanız yazımızı okumanızı tavsiye ederim.
Hamileliğin başlangıcından itibaren karın büyümesini birçok anne aslında bebeğin büyüdüğünü sanar ama malesef ki gazdır. Hamilelikte gaz sorunu ne yazık ki gebeliğin başından itibaren başlar. Tüm hamilelerin genel bir sorunudur aslında gaz sancısı…

Hamilelikte gaz problemi yaşamak elbette gebenin sağlıksız olduğunu göstermez. Uzmanlar, ortalama insanın günde 1-2 litre gaz ürettiğini ve günde 15-20 kez gaz çıkardıklarını ortaya koymuştur. Hamilelikte ise bu sayı daha fazladır. Bu durumdan gebe kadınlar rahatsız olsalar da endişelenecek bir durum değildir. Önemli olan neyin gazı tetiklediğini bilmek ve neler yapabileceğinizi keşfetmektir.

Hamilelikte Gaz Sancısı Neden Olur?

 • Hamilelikte hormonların değişmesi gaz ve hazımsızlığa neden olur. Sindirim sistemi gebelik ile birlikte yavaşlar. Gıdalar sindirim sistemine yavaş ilerler bu sebepten gaz oluşur.
 • Hamilelikte çekilen kabızlıkta gaz yapar.
 • Yemek seçimine dikkat etmek gerekir. Yenilen yiyecek ve içeceklerin gaz ile doğrudan bağlantısı vardır. Soda, diğer asitli içecekler, işlenmiş gıdalar, kızarmış ve yağlı yiyecekler, ağır soslar, soğan, lahana, fasulye, brokoli, mısır, yulaf, süt, dondurma, peynir gibi yiyecekler genel olarak gaz yapar.
 • Hareket etmek şart! Hareketsiz kalan hamilelerde hareketsizlikten bağırsaklarda gaz sıkışacağı için şişkinlik ve ağrı oluşturabilir. Bu yüzden hareketsiz kalmaktan kaçınılmalı.
 • Yemeklerden sonra yürüyüşe çıkılmalıdır. Sindirim sistemini harekete geçirecek egzersizler uygulanmalıdır.
 • Hamilelikte kıyafet seçimine dikkat edilmeli. Dar ve sıkan giysiler giyinmemeli. Daha bol kıyafetler tercih edilmelidir. Giyilen sıkı kıyafetler sindirimi kısıtlayarak ağrıya sebep olabilir.
 • Yemek yerken oturarak yemeye dikkat edilmeli tüm lokmalar iyice çiğnenmelidir.
 • Öğün sayısını artırarak her öğündeki porsiyon miktarını azaltabilirsiniz.
 • Gün içerisinde bol bol sıvı tüketilmelidir.
 • Gaz sancısı geldiğinde ayaklarınızı havaya kaldırarak bebeğin karnınıza yaptığı baskıyı dağıtın. Bu şekilde vücudunuz daha rahat sindirim yapar.

Alınan tüm önlemlere rağmen gaz çok fazla ve rahatsız edici derecede ise hekiminize başvurun. Kendi başınıza ilaç ve bitkisel takviye almayın. Hamilelik döneminde alınan ilaç ve bitkisel takviyeler zararlı olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

 1. Annelik younda ilerleyenler için önemli bir hatırlatıcı. Bu konuyu bilmeden gebe kalan kadınlar malesef anormal bir durummuş gibi korkuya kapılabiliyor

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?