...

Hamilelikte En Sık Yaşanan Problemler

Hamilelikte En Sık Yaşanan Problemler

Hamilelik dönemi özellikle ilk çocuk ise sıkıntılı bir dönem olabiliyor. İlk kez anne olacaklar ve bu konuda tecrübesiz olan anne adayları , hamilelikte yaşanan problemlerde çözümsüz kalabiliyor. Sizler için hamilelikte en sık yaşanan problemleri derledik Çevremizde sıkça karşılaştığımız sorulara soru cevap şeklinde gidebiliriz sizlere de fikir olur 😊

Gebelikte uyku hali

Metabolizma değişiklikleri sürekli halsizlik yorgunluktan dolayı uyuma isteği duyabilirsiniz ve genellikte 2.haftadan sonra ortaya çıkar.

Hamilelikte Mide bulanması ve ekşimesi

Bulantılar, kokulara karşı hassasiyetlik, mide yanması gibi sorunlar hamileliğin şlk haftalarında başlar kiminde 2.3 aydan sonra geçtiği gibi kimisinde gebelik boyunca sürebilir.

Hamilelikte Vajinal akıntı

Embriyo anne rahminde gelişmeye başlar vücutta östrojen hormonunda farklı bulgular yaşanır. Koyu renkte ve kokulu bir vajinal akıntınız var ise doktora başvurmayı ihmal etmemelisiniz.

Hamilelikte Kasık Ağrıları veya Batmaları

Kasık ağrısı veya batması genellikle hamileliğin 4. Veya 5. Haftasında başlar. Kasık ağrısı veya batması kanama olmadığı sürece normal kabul edilir. Anne adayının yürümesine yada günlük rutin hayatını devam ettiremeyecek kadar bir ağrı görülmez.

Hamilelikte Göğüs Ağrıları

Östrojen, prolaktin ve progesteron hormonlarının salgılanmasının artması anne adayının göğüslerindeki değişikliklerin temel nedenidir. Gebeliğin ilk birkaç haftasında göğüslerde hafif değişiklikler hissedilebilir ve bunlar ağrılı olabilir. Göğüs ucunun fazla uyarılmasından kaçınmanız ağrının artmasına engel olacaktır.

Hamilelikte Sık İdrara Çıkmak

Hamileliğin ilk 3 ayında rahmin büyüyen hacmi ile birlikte böbreklerin fonksiyonlarındaki değişimler temel sebeptir. Sık idrara çıkma problemi hamileliğin 4.ayından sonra hafifler. Eğer idrara çıkarken yanmada var ise yüksek ihtimalle idrar yolu enfeksiyonu vardır. Doktorunuza başvurup tedavinizi yaptırmalısınız.

Hamilelikte Baş Ağrıları

Hamilelikte susuz kalmaya bağlı baş ağrıları görülebilir. Özellikle hamileliğin ilk 3 ayında bulantı ve kusmalardan dolayı vücudun aç kalması ve susuz kalması baş ağrılarına sebep olabilir. Eğer gebeliğin son aylarında baş ağrılarınız arttı ise doktorunuza muhakkak başvurmalı gerekli tedaviyi yaptırmalısınız.

Hamilelikte Cilt Problemleri ve Çatlaklar

Hamilelikte en sık görülen problemlerden vücuttaki çatlaklar ve kahverengi lekelerdir. Bu durum yüz, göğüs uçları, karın, kasık ve göbek çevresinde ortaya çıkar. Vücuttaki çatlakları ve lekeler önlemek için piyasada mevcut olan çatlak kremleri veya doğal yöntemlerden yararlanabilir sorununuzu en aza indirgeyebilrsiniz.

Hamilelikte Kabızlık

Kabızlık, gebelikte görülen sık görülen bir problem olup en sık nedeni sindirim sisteminin genel olarak yavaşlaması ve büyüyen uterusun (rahmin) bağırsakların son kısmına yaptığı baskıdır. Ayrıca kabızlık gebeliğin son dönemlerinde hemoroit (basur) ve anal fissür (makatta çatlama) oluşumunu da artırır. En önemli tedavi ve kabızlıktan korunma yöntemi içeriği lif bakımından zengin beslenme ve bol sıvı tüketimidir. İyi yıkanan her türlü çiğ sebze ve meyve de önerilir. Bu dönemde doktora danışmadan müshil ya da benzeri ilaçlar kullanılmamalıdır.

Hamilelikte Terleme

Gebelikte vücut bebeğin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için daha fazla kan ve vücut sıvısı üretir. Kan ve vücut sıvısının artması gebede terlemeye sebep olabilir. Terleme en çok ellerde, bacaklarda, bileklerde ve yüzde meydana gelir. Terleme gebeliğin herhangi bir döneminde de yaşanabilir. Ancak en çok hamileliğin 5. ayında artışlar gözlemlenir. Terlemeye karşı alınacak önlemlerde; uzun süre ayakta kalmamalı, sıcak havalarda dışarıda fazla vakit geçirmemeli, dar kıyafetler seçilmemeli ve ayakkabı seçiminde de bir numara büyük tercih edilmelidir. Bunların yanı sıra gebeler bol sıvı tüketmeli, tuzdan uzak durmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?