...

El Ayak Ağız Hastalığı Nedir ? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir ?

El Ayak Ağız Hastalığı Nedir ? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir ?

El ayak ağız hastalığı günümüzde sıkça adına rastladığımız fakat birçok insanında henüz bilmediği bir virüs (coxsackie) olmakla birlikte tedavisi de bulunmayan  hastalıktır. El ayak ağız hastalığı viral bir hastalıktır. Bu hastalık 4 -5 yaş altı genellikle okul öncesi çocuklarda görülmektedir. Nadiren de olsa yetişkin ve okul çağındaki çocuklarda da görülmektedir ve beyinde iltihaplanmaya yol açabilir. Ateş ve döküntü ile kendisini belli edebilir. Adını da aldığı gibi el ayak ve ağızda görülmektedir.

El Ayak Ağız Hastalığının Belirtileri

  • El ayak ağız hastalığının 3-6 gün kuluçka süresi vardır. Hastalık ise 1 hafta kadar sürebilir.
  • Hafif ateş görülebilir.
  • İştahı her zamanki gibi olmayabilir iştahsızlık yaratabilir.
  • Boğaz ağrısı olabilir ve çocuk kendini halsiz hissedebilir.
  • Dilde ve yanakta aft benzeri kızarıklıklar olabilir. (var ise eğer bol sıvı tüketilmelidir.)
  • Ayak altı ve avuç içlerinde kızarıklıklar ve döküntüler görülebilir. Su çiçeğini andırsa da boyutu su çiçeğinden daha küçüktür.
  • Bu dönem çocuklarda sinir, hırs ve çevreye zarar verme etkileri gösterebilir.

Tedavisi nasıl olmalıdır?

Bu süreç içerisinde çocuklar iştahlı olsa dahi ağız içindeki yaralardan dolayı yemek ve sıvı tüketmekte zorlanırlar. Yeterince sıvı alamayanlarda ise serum takviyesi gerekebilir. Ağız içi yaralarını önlemek veya geçirmek için karadut şurubu veya spreyler kullanılabilir. Vücutta döküntüler başlayınca kaşıntılar artabilir. Döküntüler için ise losyon kullanılabilir. Ateşli ise ateş düşürücü kullanılabilir.

Bebeklerde ve Çocuklarda Kabızlık Tedavisi , Kabızlık geçiren besinler ve tedavi yöntemleri.

El Ayak Hastalığına Ne İyi Gelir ?

Viral bir hastalık olduğu için antibiyotik kullanımına gerek yoktur. Soğuk içecekler veya dondurma rahatlatabilir. Hekiminizi aramakta yarar vardır ateşli durumlarda vs. sizi yönlendirecektir. El ayak ağız hastalığı bitkisel tedavi olarak piyasaya sürülen ilaçlara doktorunuzun onayı olmadan başvurmayınız. Ağızda oluşan yaralar için belli markaların dondurmalarından verebilirsiniz. Hasta bolca sıvı almalıdır. El ayak hastalığında yapılması gerekenleri doktorunuzdan tavsiyelerle öğrenebilirsiniz.

El Ayak Ağız Hastalığı Bulaşıcı mıdır?

El ayak ağız hastalığı bulaşıcıdır. Hastalığa yol açan virüs boğaz ve burun salgısından geçer. Ayrıca vücutta oluşan kabarcıklardaki sıvıdan veya katı dışkıdan da bulaşabilir. Bir süre evden dışarı çıkmamalı temizliğinin dikkatli yapılması gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

5 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?