...

Doğum Korkusu Nasıl Yenilir

Doğum Korkusu Nasıl Yenilir

Her gebenin mutlu sona ulaşacağı noktada bir endişesi bir korkusu vardır. Nasıl doğum yapacağım? Canım yanacak mı? Gibi sorulara yanıt arayışındadır. Doğum korkusu nasıl yenilir diye de kendilerince düşünürler. Bu korku doğum yaklaştıkça artar. Bu yüzden normal veya sezaryan doğum planlarken her ikisi ile de baş etmenin yolu her iki durumuna iyice araştırmak ve ona göre hazırlanmaktır.

Kadınlar doğum sırasındaki sancıdan ağrının şiddetine dayanamayacaklarından korkarlar. Yada yalnız kalacaklarını, bebeğin başına bir şey gelebileceğini, doktora yada hastaneye ulaşamama gibi korkuları vardır. Normal doğum olarak adlandırılan vajinal doğumun doğum sonrasında cinsellikte olumsuz yönde etkileyebileceğini de düşünmektedirler.


Normal doğum değilde sezaryenden korkanlar da var tabi anestezi korkusu, bilinç kaybı sonrası tüm kontrolün başkasının elinde olması, ameliyat öncesi ve sonrası ağrılar ve iyileşmenin uzun sürmesi yada bebeğimi herkesten sonra ben göreceğim gibi korkular…
Annelik kimliğinin yerleşmesinde doğumun önemi büyüktür. Doktor ve hemşireler ile iş birliği içinde ağrı yada paniğe yenik düşüp kontrolü kaybetmek sizin gerçekleşen başarılı bir doğum sonrasında annenin kendine olan özgüven duygusunu da artırır. Ve ne şekilde doğum yapmış olursanız olun, ne tür acılar çekmişseniz çekin aklınızda kalacak tek şey bebeğinizi kucağınıza aldığınız an mutluluk ve heyecan olacaktır.
Elbette insanlar bilmediği şeyden korkarlar. Ama önemli olan bol bol bilgi edinmek, korkularınızı ve kaygılarınızı doktorunuzla paylaşabilirsiniz.

Doğum korkusu nasıl yenilir?

Sağlıklı ve kaynağı güvenilir bilgiler edinin. Doktorunuzla mutlaka iletişim halinde olun.
Kendinize vakit ayırın. Doğum sırası ve sonrasında kendinizi rahatlatmak, stresi azaltmak için altiviteler yapın.
Doğum sonrasındaki hayatınızı düşünmeye çalışın. Doğumda sizin yanınızda kim olacak evde kim duracak gibi planları önceden ayarlayın.
Nelerden korktuğunuzu bilin.
Yardım alın. Doğum korkusu günlük yaşamınızı etkilemeye başlarsa profesyonel bir destek alabilirsiniz.
Doğum öncesi kurslara katılabilirsiniz.
Çevrenizde anlatılan olumsuz ve abartılı doğum hikayelerini dinlemeyin. Unutmayın her insan bir değildir ve her kadın aynı acıyı çekecek diyede bir şey yoktur.

Doğumun normal bir şey olduğunu ve yaşanması gereken bir evre olduğunu unutmayın. Dünyada sizinle birlikte birçok kadının doğum yaptığını düşünün. Ve ne olursa olsun acılar sancılar bebeğinizi kucağınıza verdikleri an unutacaksınız.!

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

5 yorum

  1. Kızlar 2 ayım kaldı ilk doğumum ve çok korkuyorum. Doktor sezeryan öneriyor ama çevrem normal diyor :(((

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?