...

Çocuklarda Tuvalet Eğitimine Nasıl Başlanır ?

Çocuklarda Tuvalet Eğitimine Nasıl Başlanır ?

Annelerin beklediği o gün geldi! Çişim geldi demesini aylarca beklediniz ve artık çocuklarda tuvalet eğitimi verme zamanı geldi. Çocuklarda tuvalet eğitimine ne zaman başlanır ve nasıl yapılır hadi başlayalım.

Çocuklarda tuvalet eğitimi de çocukluğun en büyük başarılarından biridir. Çocuklar yürümeye başlamaları ile hayatlarında birçok değişiklikler olur. Kendini kontrol edebilmesi, dengede durabilmesi, kendi başına yemek yiyebilmesi ve en önemlisi de kendini ifade edebilmesi öz güvenini artırır. Peki tuvalet eğitimi nasıl olmalıdır. Bu süreç içerisin de ne gibi bir yol izlemeliyim diye düşünen anneler bebeğinizi nasıl ki diş çıkarması, başını dik tutması, destekli/desteksiz oturması yada yürümesini takip ettiğiniz gibi bebeğinizin aslında tuvalet eğitimine de hazır olup olmadığını takip edebilirsiniz.

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Başlamalı

Bebeklerde tuvalet eğitimine kaç yaşında başlanmalı en uygun zaman nedir gibi sorular ebeveynleri düşündürebilir. Ama aslında bebeğiniz kendini ifade etmeye başladığında hal ve hareketlerinden bunu anlayabilirsiniz. 18. aydan sonra tuvalet eğitimine başlanabilir.

 • 18.aydan sonra bebekler kendini daha net ifade edebilir.
 • Vücudundaki fonksiyonların farkındadır.
 • Bağırsak ve mesane için gerekli kas kontrolü kazanmıştır.
 • Bu dönemde anne-babayı örnek alır ve taklit etmeye başlar.

Bebeğim Tuvalet Eğitimine Hazırlık Süreci

Bebeğiniz tuvalet eğitimine hazır olup olmadığını aslında bir şekilde belli eder. Bezden rahatsız olduğunu, kaka yaparken utanıp rahatsız olduğunu belli ediyor, ıslak ve kakalı bez ile dolaşmaktan rahatsız oluyorsa, pantolonunu aşağı indirebiliyor, iş ve kaka ayrımını yapabiliyorsa yada öğle uykularında bezin kuru olması gibi durumlar bebeğinizin tuvalet eğitimine hazır olduğunu gösterir.

 

Tuvalet Eğitimine Başlamadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Çocuklarda tuvalet eğitimine başlamadan önce dikkat etmeniz gereken bir kaç husus var. Bunlar basit gibi görünse de bebekler için önemli!

 • Ev değişikliği yapmamaya
 • Yeni bir kardeşin gelmiş olmamasına
 • Çocuğunuzun ciddi bir rahatsızlık yaşıyor olmamasına
 • Bir yakınınızı kaybetmemiş olmaya dikkat etmelisiniz. Bu sebeplerden bir veya birkaçı var ise tuvalet eğitimini birkaç ay ertelemenizde fayda vardır.

 

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Bebeğinizin artık bez kullanmayacağını ona iç çamaşırı kullanması gerektiğini ve artık büyüdüğünü anlatmalısınız. İlgisini çekeceği iç çamaşırları tercih ederek başlayabilirsiniz.

Tuvaleti nasıl kullanması gerektiğini göstermelisiniz. Babanın oğluna, annenin ise kızına bu süreç içerisinde yardımcı olması daha rahat bir ortam sağlayacağından çocuğun güven kazanmasına yardımcı olur.

Birlikte lazımlık seçebilirsiniz. Öncelikle lazımlık tan başlayıp ardından çocuklar için üretilen lazımlık kapaklarından temin edebilirsiniz.

En önemlisi bu süreç içerisinde anne babanın sabrı olabildiğince yüksek olmalıdır. Çocuğunuz altına kaçırdığı takdirde ona kızmamalı nötr bir davranış sergilemelisiniz.

Ve bu yolda ilerlemek istiyorsanız bez kesinlikle kullanılmamalıdır.

Bu Konu İlginizi Çekebilir: Çocuklarda Akıllı Telefon Bağımlığı İle Mücadele

Çocuklarda Tuvalet Eğitiminin Aşamaları

Bir anda tuvalet eğitimi vermeyi unutun. Bu süreç yavaş yavaş ilerlemeli. Ona izin verin çünkü daha önce hiç yapmadığı bir şeyi yapmasını istiyorsunuz ve bu onun için çok zor.

 • Çocuk belirli aralıklarla lazımlığa oturtulmalı. Oturduğunda kendini güvende hissetmelidir.
 • Yemeklerden sonra, uykudan önce gün içindeki sıvı tüketimine bağlı olarak tuvalet sıklığını ayarlayabilirsiniz.
 • Çocuğun tuvaletini yapması ile ilgili kasları henüz gelişmediği için ilk oturduğunda hemen yapamayabilir yada hepsini yapamayabilir.
 • Korkutmamaya ve onu utandırmamaya özen gösterin. Örneğin kakasını yaptığında “ıyy pis koktu” gibi cümleler sarf etmeyin. Bu çocuğun öz güvenini kırar.
 • Kakası ile ilgili olumsuz cümleler kullanmayın. Çocuğunuz zaten kakasını kendisine ait ilginç bir şey olarak görür.
 • Bazı çocuklar kakadan korkar bunu eğlenceli hale getirebilirsiniz. Müzik eşliğinde sifonu çekmeyi deneyebilirsiniz.
 • Lazımlıktan her kalktığında tuvaletini yapmamış olsa bile ellerini yıkamasını öğretin.
 • Bazı çocuklar sifon çekildiğinde sifon sesinden korkabilir. Sifonu çekmesi için ısrarcı davranmayın.
 • Arada bir bebeğinizi ödüllendirebilir ve ona sık sık tuvaletini yaptığında aferin demelisiniz.
 • Tuvalete gittiğinde rahat indirip kaldırabileceği kıyafetler seçmelisiniz.
 • Geceleri altına kaçırma olasılıklarına hazırlıklı olmalısınız. Bunun için yatak koruyucuları temin edebilirsiniz.
 • Geceleri yatırmadan önce fazla sıvı vermeyin. Ve 1-2 saat ara ile tuvalete götürün.
 • Gece tuvalet eğitiminde tuvalete götürme sıklığı, tuvalet ihtiyacının zaman aralıkları anlaşıldığında tamamen oturacaktır.

Bu Konu İlginizi Çekebilir : Çocuklarda Uyku Düzeni İçin Yapılması Gerekenler

Tuvalet eğitimi 3-6 ay arasında etkili bir sonuç verebilir. Ancak gece kaçırmaları olabilir. Her çocuğun gelişimi farklıdır bu yüzden ebeveynlerin bu süreç içerisinde hem birbirlerine hem de çocuklarına destek olmaları gerekir. Tuvalet eğitimi verirken kaba ve zorlayıcı cezalardan kaçınmalısınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

 1. Bebeğimin tuvalet eğitimine 2 yaşına yaklaşırken başladım. Benim için gerçekten çok zor bir süreç oldu. Bu zaman içerisinde sürekli altına kaçırma tuvaletten kaçma , çişini söylememe hatta alaturka wc den korkma oldu. Gerçekten zor bir süreç, herkese kolaylık versin şuan 4 yaşında ve atlattık. Darısı sizlere 🙂

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?