...

Bebeklerde İsilik Nasıl Önlenir

Bebeklerde İsilik Nasıl Önlenir

Bebeklerde isilik için ne yapmalı? Bebekler yaz aylarında sıcaklardan genellikle isilik ile karşı karşıya gelmektedirler.

İsilik, sıcak havalarda aşırı terlemeye bağlı oluşan isilikler, kış aylarında kat kat giydirilen bebeklerde de gözlemlenir.

Bebeklerde İsilik belirtileri nelerdir?

Bebeğin derisindeki gözenekler tıkanır ve döküntü ile başlar sıcak havalarla birlikte kırmızı döküntü halini alır.

Hafif isilikler ufak olur ve kolay patlar.

Ağır isilikler hem kaşınır hemde su toplar. Ardından kırmızı döküntü ortaya çıkar. Sıcaklık arttıkça kızarıklık ve kaşıntı artar.

Bebeklerde İsilik genellikle nerelerde görülür?

Bebeklerde isilik daha çok yanaklarında görülür. Yanağında, alnında, sırtında, göz kapağında, göğsünde ve belinde görülebilir.

Bebeklerde İsiliği önlemek için neler yapmalı?

  • Bebeğin ve bebeğin kişisel eşyalarının temizliği için kullanılan deterjanların, sabunların, şampuanlarında kimyasal olmamasına dikkat edilmelidir. Nadirende olsa mantar enfeksiyonuda isilik yapabilir.
  • Bebeği serin tutup, ince ve pamuklu giysiler giydirilmelidir.
  • Bebeğin giysileri gibi nevresimlerini de pamuklu seçmelisiniz.
  • Beli lastikli kilot giydirmeyin.
  • Bezini sürekli kontrol edin, ıslak kalmasını önleyin.
  • Çok fazla nemlendirici sürmeyin.Ağır isiliklerde doktor kontrolünde nemlendirici kullanılabilir. ( bu tür nemlendiriciler kaşıntıyıda alır.
  • Gün içinde bebeğin yüzünü yıkayacaksanız eğer sabun ile değil su ile yıkayın.
  • Bebeğinizi güneşten korumalısınız. Güneş ışığının dik geldiği vakit dışarı çıkarmamalısınız.
  • Bebeğiniz isilik olduğunda tırnaklarını da mümkün olduğunca kısa kesmelisiniz. İsilik oluşan bölge ile oynayıp enfeksiyon kapabilir.

Bebeklerde isilik çoğu zaman doktor tavsiyesi gerektirmez. Genellikle birkaç gün içinde geçer. Birkaç gün içinde geçmeyen isilikler için doktorunuza başvurabilirsiniz. Unutulmamalı ki isilikler karaciğer gibi iç hastalıkların yada vücudun verdiği farklı hastalıkların deriye dökümü olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. Ben bugün eczaneye özel bi karışım yaptırdım, İsiliğe bire bir geliy daha öncede kullanmıştım memnun kaldığım için hazırlattım, Tamamen bitkisel, Hangi eczaneye söyleseniz yaparlar arkadaşlar.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?