...

Bebek Bezi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek Bezi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek henüz yolda iken, özellikle hamileliğin son aylarında anne adaylarını düşündüren ilk soru bebek bezi seçerken nelere dikkat edilmeli ve hangi marka bez kullanmalı? Bebek bezi seçerken hangi konularda dikkatli olmak gerekir? Bebek doğmadan stok yapılmalı mı? Gibi soruları birlikte inceleyelim.

Bebek bezi seçerken nelere dikkat edilmeli?

Bebeklerin ilk aylardaki gelişimi çok hızlıdır. Bu gelişimin aksine idrar yapma sıklığı ile ters orantılıdır. Bebek geliştikçe idrar yapma sıklığı da azalır. Doğru kilo ve doğru bez numarası olmasına dikkat edildiği sürece hem ebeveyn rahat eder hem de bebek.

  • Bebeğin yaşı ve kilosu karar kıldığınız bezdeki numaraya dikkat edilmeli. Yani yeni doğan bir bebekle 7-8 aylık bir bebek aynı bezi kullanamaz. Yeni doğan bebeklerin bezi küçük olmakla birlikte bebeği rahatsız etmemesi ve göbek bağının hava alması göbek bağı oyuntusu vardır.
  • Emiciliği; bebeğinizin altının daha uzun süre kuru kalmasını sağlar. Emiş gücü aynı zamanda bebeğin poposunun pişik olmasını önler. Emiş gücü yüksek olan bezler tercih edilmelidir. Bebeklerin daha sağlıklı ve daha huzurlu olmasını isteyen ebeveynler bebeğin bezini sürekli değiştirmeli altını ıslak bırakmamalıdır.

  • Hava alıyor mu? Yaz aylarında bebeklerde kullanılan hazır bezler bebeklerin poposunu rahatsız ve tahriş eder. Sıcaklık ve nem ile birlikte vücuda bakteri yayılımı yapar. Bu yüzden bezin hava alıp almadığına dikkat edilmelidir.
  • Dokusu nasıl olmalı? Bebeğinize seçeceğiniz bezin dokusunun pamuk olmasına özen gösterilmelidir. Bebeklerin cildi hassas ve narindir. Bu yüzden tercihiniz pamuklu bezden yana olmalıdır.
  • Bebek bezi ince mi olmalı kalın mı? Bebeğin konforu ve rahat hareket edebilmesi için ince bez tercih edilmelidir. Yapısı kalın olan bezlerden olabildiğince uzak durulmalı.
  • Yan bantların da bebeğin altını kontrol etmek için açıp-kapattığınızda yapışma gücü de önemli.

Bebek bezi alırken yukarıdaki hususlara dikkat edilmelidir. Aynı zamanda bebek bezi seçerken;

Bebek kilo aldıkça bezinin numarası değişir. Kullanmış olduğunuz önceki bezler bebeğinizi sıkıp bunaltabilir ve sızdırmaya başlar. Bu nedenle bir üst numara kullanılması önerilir.

BEBEKLERİN KİLOSUNA GÖRE BEZ NUMARASI

KİLO BEZ NUMARASI
3 kg ‘a kadar (yenidoğan,prematüre) 0 (yenidoğan)
2-5 kg arası 1
3-6 kg arası 2
4-9 kg arası 3
7-19 kg arası 4
9-20 kg arası 4+
11-25 kg arası 5

BEBEK BEZİNİ ÖNCEDEN STOKLANMALI MI?

Bebek bezini, bebek doğmadan stoklamak pek doğru olan bir şey değil. Her bebeğin cildi bir değil. Bir bebeği tahriş eden bir bez başka bir bebeği tahriş etmeyebilir. Bu yüzden deneme/yanılma yöntemi ile bebeğin cildine en uygun bez seçilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?