...

2 Yaş Sendromu Sanıldığı Kadar Kolay Bir Süreç Değil

2 Yaş Sendromu Sanıldığı Kadar Kolay Bir Süreç Değil

2 Yaş Sendromu dediğimiz 1.5 yaşından başlayıp 3.5 yaşına kadar sürebilen dönemdir. Bu döneme bebeklerin çocukluğa geçiş dönemi de diyebiliriz. Daha da açacak olursak , çevresinin farkına varması , kendini tanıması , sürekli sorgulaması ve kişiliğini bulması olarak ta adlandırabiliriz. 2 yaş sendromu çocuklarda oluşan bazı davranışlar şu şekildedir ;

 • Uykuya direnme
 • Sürekli mızmızlanma
 • Yemek Yememe
 • Sürekli zıtlaşma ve inat
 • Söylenenlerin tam tersini yapma
 • Her şeye ağlama
 • Sürekli küsme ve içlenme

Eğer yukarıdaki ana başlıklar ( listeyi çok daha negatif ile doldurabiliriz ) eğer sizin çocuğunuzda da varsa , muhtemelen 2 yaş sendromu yaşıyor diyebiliriz.

Bu döneme ergenlik döneminin fragmanı dersek yeridir. Dönem itibariyle çocuklar kendisini bulmaya çalıştığı için güven fazlalığı yaşayabilir , açıkcası korkusuz olabilir. Kapıyı açıp gitme , yüksek yerlere tırmanma , pencerelere çıkma gibi davranış gösterebilirler.

2 Yaş Sendromunda Anne Babanın Görevleri

Çocukların karakterlerinin ortaya çıkacağı bu döneme anne ve babaların etkisi çok büyüktür. Bunun bir geçiş döneminin olması bilincindeki ebeveynlerin ne kadar tahammül sınırları zorlansa da çocuklara daha anlayışlı yaklaşması gerekir. Bu dönemde çocuklarla sürekli zıtlaşmamak , güzel konuşmak , sabırlı olmak ebeveynlere düşen görevdir.

 • Bu dönemde çocuklar sürekli kısıtlanmamalı , bağrılmamalı ve her hareketi engellenmemelidir. Oysaki birçok anne baba çocukları engellemekte ve gelişen süreçte çocuğuna daha büyük zarar verdiğinin farkında değildir. Çocuğu sürekli kısıtlamak ve sürekli ” HAYIR ” demek gelişimini olumsuz etkileyecektir.
 • Bu dönemde çocuklarda görülen en büyük davranışlardan biride , sürekli olarak farklı obje ve nesneleri tanıma incelemedir. Kısacası ortalık karıştırma diyelim, özellikle daha önceden keşfetmediği mutfak dolapları gibi yerleri sürekli karıştırması  ve burada bulduğu nesneleri inceleyip kullanması ( bıçak ve kendine zarar verecek aletler hariç ) kısıtlanmamalıdır.
 • Çocukların öfkesi engelenmemelidir, bağırması ve çağırması engellenen çocukların zamanla öfke olarak ısırıma ,vurma gibi davranışlara dönüşebilir.
 • Enerji dolu olan çocuklarınızın enerjilerini atabilmeleri için onlara bol bol ortamlar yaratmalı , dışarı çıkarmalı ve oyun arkadaşları bulmanız gerekir. Enerjisini atamayan çocukların uyku ve yemek problemi yaşadıklarını unutmayalım.
 • Güzel güzel konuşma tabiri maalesef ki bu dönemde işe yaramayabilir. Çocuklar bu dönemde uzun açıklama yaptığınız konuşmalardan sıkılır ve dinlemezler. Herhangi bir yanlış davranışında dikkatini başka yöne çekerek o davranışı unutturabilirsiniz. Örneğin sürekli masa üzerine çıkıyorsa , ona sevdiği bir oyuncağı vererek o an için o davranışı unutabilir.
 • Bu dönemde çocukların yeteneklerini keşfetmek siz anne babalara düşmektedir.  Resim , boya , yapboz , lego  gibi değişik ilgi alanlardaki yeteneklerini keşfedebilir , bu keşif doğrultusunda çocuğunuzu yönlendirebilirsiniz.
 • En önemlisi ise çocuğunuza zaman ayırabilmenizdir. Sürekli olarak onunla ilgilenmek önemlidir. Odasına bırakıp hadi oyuncaklarınla oyna dan ziyade , oyuncaklarla beraber oynamak çocuğunuzda paylaşma , iş birliği ,beraber hareket etme ve duygu paylaşma gibi becerilerin seviyesini yükseltir.
 • Çocuklara sürekli telefon , tablet gibi aletler verilmemelidir. Bu hem göz sağlığı için , hemde psikolojik olarak önemlidir. İnternette bir çok gereksiz ve çocukların bilinç altına yerleşebilecek videolar vardır , bunlardan çocuklarımızı sakınmamız gerekir.

Tüm bunları söylerken tabi ki , çocuğunuzu bırakın ne yapıyorsa yapsın demiyoruz. Tabi ki bazı olumsuz davranışlarında kesin ve net bir şekilde onu uyarmalısınız. Doğru yaptığı davranışlarda onu ödüllendirmekten çekinmeyin. Bu dönemin geçici olduğunu asla unutmamalısınız. 2 yaş sendromunda, çocuklar bazı hareketlerini dikkat çekmek için yapar. Eğer yaptığı hareket doğru bir hareket ise bu harekete alkışla karşılık vermelisiniz, ancak bu hareket yanlış ise kesinlikle görmezden gelinmeli, bakılmamalı, gülmemeli yada kızılmamalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?